Celebrity

23. listopadu 2021 05:55

Anna Kopečková

Alžběta II. kupuje na Vánoce zaměstnancům každý rok stejný dárek. Ze supermarketu!

Královna Alžběta II. myslí o Vánocích i na svých 1 500 zaměstnanců. A protože si potrpí na tradice, už dlouhá léta jim dává stejný a osvědčený dárek.

Jak potvrdil královský palác, i letos dostane všech 1 500 zaměstnanců od královny vánoční dárek. Alžběta II. tak pokračuje v tradici svého dědečka krále Jiřího V. a svého otce krále Jiřího VI. a stejně jako oni spoléhá na léty osvědčený dárek – anglický vánoční pudink.

Tradičně si královna objednávala vánoční pudinky v luxusních obchodních domech, letos vsadila na nadnárodní supermarket, kde vánoční pudinky prodávají za pět liber. „Asi 1 500 vánočních pudinků, které zaplatila královna (ze své peněženky), je distribuováno zaměstnancům v palácích, zaměstnancům soudní pošty a palácové policie,“ potvrzuje webová stránka královské rodiny. Každý pudink je navíc doplněn blahopřáním od královny a k tradici patří i obřad, během kterého vybraným zaměstnancům Buckinghamského paláce, většinou těm, kteří v paláci pracují už dlouho nebo byli ten rok hodně úspěšní, předává královna dárek osobně, aby jim tak poděkovala za jejich službu. Loni musela královna tuto oblíbenou tradici bohužel kvůli koronavirovým omezením porušit, zaměstnanci sice dárky dostali, ale osobní předávání bylo zrušeno.

Připravuje se i rok dopředu

Vánoční pudink je tradiční anglický vánoční pokrm, který obsahuje sušené ovoce, vejce, mouku, lůj, sirup, koření a alkohol. Peče se ve vodní lázni a připravuje se nejméně měsíc před Vánocemi, ale někdy i mnohem dříve, aby náležitě „dozrál“. Ten, který dostanou zaměstnanci královny, zraje dokonce 12 měsíců.

Dříve bývalo zvykem, že se při míchání těsta vystřídala celá rodina a každý si při tom něco přál do dalšího roku. V Anglii dokonce existuje takzvané Stir-Up Sunday neboli míchací neděle. Je to poslední neděle před adventem, kdy se míchá právě vánoční pudinková směs. Pudink se podává ohřátý a někdy se flambuje s použitím brandy. Pokud byste si ho chtěli zkusit připravit doma, můžete zkusit osvědčený recept, o který se podělili přímo kuchaři z královského paláce:

První Vánoce bez Philipa

Pro Její Veličenstvo letošní Vánoce nebudou vůbec lehké. Letos v dubnu, krátce před jejími 95. narozeninami, zemřel její milovaný manžel princ Philip, s nímž strávila neuvěřitelných 74 let. Navíc se poslední dobou potýká se zdravotními problémy, kvůli kterým musela zrušit svou účast na některých akcích, včetně Konference OSN o změně klimatu v Glasgow. Dokonce musela strávit jednu noc v nemocnici a lékaři jí doporučili více odpočívat. Buckinghamský palác proto následně vydal prohlášení, že se královna až do konce letošního roku bude držet v ústraní. Nebyla by to ale Alžběta II., pověstná svou pracovitostí, aby se tímto nařízením zcela řídila. Svým veřejným vystoupením minulý týden, na němž jmenovala náčelníka štábu obrany, uklidnila celý národ a ukázala, že se jí zase daří dobře.

Přijede na Vánoce Harry s rodinou?

Zatím není jasné, jak budou letošní vánoční oslavy v královské rodině vypadat. Královna se už dříve nechala slyšet, že by si velmi přála a je pro ni mimořádně důležité, aby se sešla celá její milovaná rodina, tedy včetně Harryho a Meghan, kteří v současnosti žijí v Kalifornii se svými dětmi Archiem a Lilibet. Už loni na Vánoce nepřijeli a nebylo to jen kvůli koronavirovým omezením. A prince Harryho dodnes mrzí, že nestrávil poslední Vánoce se svým milovaným dědečkem princem Philipem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.