Celebrity

15. února 2022 05:55

Anna Kopečková

Bývalý moderátor Primy přiznal boj s nemocí. Přišel kvůli ní o vlasy, vousy i obočí

Bývalého moderátora Tomáše Drahoňovského si diváci pamatují jako vlasatého muže s pečlivě upraveným plnovousem. Během několika měsíců ale prošel obrovskou proměnou a v současné době byste ho možná ani nepoznali. Trpí totiž nemocí zvanou alopecie, kvůli níž přišel o vlasy, vousy i obočí.

O vlasech se říká, že jsou korunou krásy. Někdy ale bývají velkým problémem. Například ve chvíli, kdy začnou zničehonic ve velkém vypadávat. A nejen to – místo nich už nové nevyrostou. Přesně tak vypadá nemoc zvaná alopecie, kterou trpí bývalý moderátor FTV Prima Tomáš Drahoňovský. K popsání toho, jak se u něj nemoc projevuje a jak s ní bojuje, ho prý přiměl okamžik, kdy kromě vlasů a vousů přišel i o obočí a řasy.

„Pro zajímavost, před rokem jsem vypadal o dost jinak. Čas od času mi sice trocha vlasů vypadla, když jsem zažíval nějakou delší stresovou etapu, ale nepovažoval jsem to za nic zvláštního. To všechno se začalo měnit na začátku léta,“ prozradil Drahoňovský na svém twitterovém profilu.

Začalo to malým plešatým flíčkem

Alopecie u Tomáše Drahoňovského začala poměrně nenápadně tím, že se mu ve vlasech a vousech začaly tvořit malé plešaté flíčky. Nemoc ale postupovala velmi rychle. Stačily tři měsíce a vypadaly mu všechny vlasy. A nejen ony. „V tuhle chvíli je jasné, že se jedná o alopecii universalis – kompletní ztrátu všeho, co má folikuly. Má to výhody: Nemusím se nikde holit. Ale i nevýhody. Třeba tu, že mi scházejí chlupy v nose. Pokud mi tedy třeba při běhu teče ‚nudle‘, je venku fakt rychle...“ popsal svůj současný stav bývalý moderátor, který před půl rokem začal pracovat pro plzeňský pivovar.

Jeho samotného překvapilo, jak málo se o této nemoci ví. Podle lékařů mohou být příčiny této autoimunitní nemoci různé, od genetických dispozic, které jsou nejčastější, přes přemíru stresu po spojitost s jinou autoimunitní nemocí, jako je například revmatoidní artritida či problém se štítnou žlázou.

Mohl za to velký stres, nebo očkování?

Možnosti léčby alopecie jsou různé – podávání kortikosteroidů, retinoidů, ozařování UVA, v blízké budoucnosti to možná bude i podávání imunodepresiv. V současné době čeká Drahoňovský na výsledky imunologického odběru, který by měl dát odpověď na otázku, co u něj nemoc vyvolalo. Jednou z možných příčin by totiž mohla být kromě stresu i reakce na očkování proti covidu. Obecně prý totiž vakcinaci snáší poměrně špatně, po očkování proti žloutence dokonce kvůli imunitní reakci skončil v nemocnici.

Lidem, kteří trpí alopecií, tato nemoc znepříjemňuje život i po psychické stránce. Často se bojí o svých problémech mluvit, omezují chození do společnosti, mohou mít nízké sebevědomí a trpět depresemi, což samotnému onemocnění ještě více škodí. I Drahoňovský se snaží pracovat na tom, aby přijal svou novou podobu, protože šance na vyléčení je velmi malá.

„Jen 10 % lidí vlasy opět získá. Velká část z nich navíc jen přechodně. Je to příležitost věnovat se spíš nitru než vnějšku. Spíš mysli než Instagramu,“ zamýšlí se bývalý moderátor, který prý kdysi míval zlé sny, že mu vypadají všechny vlasy a bude muset skončit s vystupováním v televizi. Velkou oporou je mu jeho sestra, scenáristka a spisovatelka Tereza Drahoňovská, která se potýká se stejnou nemocí a svůj první rok po ztrátě vlasů popsala v komiksové knížce s názvem Bez vlasů.

Plešatí i Jordan Haj nebo miss Mališová

Petr Drahoňovský není zdaleka jedinou známou osobností, která se s alopecií potýká. Už třináct let jí trpí například partner moderátorky Emmy Smetany, hudebník Jordan Haj. U něj se nemoc spustila v důsledku stresu. Naštěstí ale nepřišel o všechny vlasy, takže nemoc může dobře maskovat, například i vhodnou změnou účesu. I tak ho ale alopecie hodně vyvádí z míry. „Cítím se jak netvor, což nikdo pod těmi ostatními vlasy, delšími a správně naaranžovanými, nevidí, ale já o tom vím,“ napsal Haj ve svém příspěvku na Instagramu.

Také česká modelka a Miss Earth 2015 Karolína Mališová má s alopecií nehezkou zkušenost. „Před Vánocemi jsem seděla se ségrou a měla jsem vyčesaný drdol. Ona se mě zeptala, jestli vím o tom, že vzadu nemám vlasy. Myslela jsem, že si dělá srandu, a tak mi to vyfotila telefonem. Chybělo tam kolečko vlasů a vypadalo to jako klasická pleška,“ popsala modelka na Instagramu, jak u ní před dvěma lety nemoc začala. Nakonec jí vypadala půlka vlasů, a jak sama přiznala, i u ní byl nejspíš příčinou velký stres. Když jí nepomohly kortikoidy, vyzkoušela mezoterapii, tedy metodu, která vyvolává tvorbu nových buněk a kolagenu. Ta sice byla poměrně bolestivá, ale vlasy jí po několika měsících opět začaly růst.

S alopecií se potýkají i další krásné ženy, například herečka Kristin Davis známá jako Charlotte ze seriálu Sex ve městě nebo modelka Naomi Campbell, které začaly vlasy vypadávat v důsledku jejich nadměrného namáhání a častého prodlužování. Podobný problém měla i herečka Keira Knightley, u níž bylo důvodem vypadávání vlasů jejich časté barvení pro různé role. Před několika lety dokonce v rozhovoru pro časopis InStyle přiznala, že kvůli tomu pět let musela nosit paruky.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.