Freddie Mercury v soukromí? Byl úplně jiný, neuměl dělat moc věcí sám, říká jeho asistent
Rozhovor s komorníkem Freddieho Mercuryho
Peter Freestone byl 12 let osobním asistentem a přítelem legendárního zpěváka skupiny Queen. Nyní žije ve východních Čechách a v pořadu Nový den CNN Prima News zavzpomínal, jaký byl Freddie Mercury v soukromí a nakolik je pravdivý film Bohemian Rhapsody.
Freddie Mercury, vlastním jménem Farrokh Bulsara, zemřel před 30 lety, přesně 24. listopadu. Jeho asistent a blízký přítel Peter Freestone s ním byl až téměř do posledního okamžiku. „Někdy se mi zdá, že to bylo včera, cítím ho kolem sebe,“ zavzpomínal Freestone v pořadu Nový den.
Pro slavného zpěváka s nezaměnitelným hlasem přes tři oktávy dělal celých 12 let v podstatě všechno a trávil s ním veškerý svůj čas. „Žil jsem s ním jeho každodenní život. Bral jsem telefony, otvíral jsem dveře, platil jsem účty… Dělal jsem všechno, aby mohl skládat hudbu, natáčet videa, koncertovat,“ vysvětlil Freestone, podle kterého Freddie Mercury byly vlastně dvě osoby. „Když byl Freddie na pódiu, mohl být, kým chtěl. V soukromí byl ale úplně někdo jiný. V klidu si sedl před televizi, hrál si s kočkami na zahradě. Dělal úplně normální věci. Ale nebyl schopen dělat moc věcí sám.“
Peter Freestone a Freddie Mercury Zdroj: Profimedia / Peter Freestone
Freddie byl rocker i gentleman
Mercury měl opravdu pozoruhodné zájmy, zbožňoval historii, a přestože byl slavnou rockovou hvězdou, byl prý neuvěřitelně slušný gentleman. Freestone také prozradil, co na něm měl nejraději. „Kdykoli někdo řekne jeho jméno, představím si ho, jak se doma směje. Měl úžasný smysl pro humor. Byl rád ve společnosti ostatních. Vždycky, když se usmíval, překrýval zuby vrchním rtem. A také si zakrýval pusu rukou. Neměl rád své zuby, ale nechtěl si je nechat předělat, protože si myslel, že by to změnilo jeho hlas. Ale doma byl úplně bezstarostný a tak jsem ho měl rád.“
Peter Freestone Zdroj: Profimedia.cz
Že má AIDS veřejně přiznal až těsně před smrtí
Zpěvák sice do poslední chvíle tajil, že má AIDS, a tuto zprávu zveřejnil až těsně před smrtí, jeho blízcí už ale od začátku 80. let viděli, že něco není v pořádku. „Viděli jsme, jak se jeho nemoc rozvíjí. V té době na ni lidé umírali. A věděli jsme, jaké jsou symptomy této nemoci. Na konci koncertní šňůry v roce 1986 byl velmi unavený a myslím, že už v té době věděl, že má nějaký problém,“ řekl Freestone, kterému zpěvák o tom, že má AIDS, řekl až v roce 1987 zhruba měsíc poté, co se dozvěděl diagnózu od lékařů. Přestože věděl, že konec je nevyhnutelný, snažil se žít svůj život naplno, dokud to šlo. Ke konci už ale trpěl velkými bolestmi a přestával být soběstačný, takže smrt pro něj nakonec byla vysvobozením.
Veřejnost ho nikdy nepřestala milovat
I když všichni tušili, že se něco děje, pro všechny byla zpěvákova smrt šokující. „Je zvláštní, že veřejnost reagovala jinak než tisk. Když zemřel, tisk se předháněl v tom, co o něm kdo řekne dobrého a všechno to byla pravda. Ale zhruba do týdne se začaly v novinách objevovat titulky o tom, že byl gay a že si to zasloužil. Ale co se týče veřejnosti, ta nikdy nezměnila názor. Vždy se na něj dívala jako na úžasného hudebníka,“ popsal Freestone.
Queen
Bohemian Rhapsody je jen malá část pravdy
Peter Freestone spolupracoval i na velmi úspěšném filmu Bohemian Rhapsody, kterým měl premiéru v roce 2018 a legendárního zpěváka v něm skvěle ztvárnil herec Rami Malek. Na žádost režiséra byl Freestone u scén, které se týkaly Freddieho. Nakolik film odpovídá pravdě? „Je to úžasný film, ale pořád je to jen film, není to dokument. Je v něm spousta věcí, které nepoznávám. Vnímám ho jako sérii scén a v každé vidím nějaké zrníčko pravdy. Ale pak je tam samozřejmě spousta hollywoodských ozdob, protože film musí hlavně lidi bavit,“ prozradil Freestone.