Celebrity

3. května 2021 06:05

Gabriela Kolinová

Jiřina Bohdalová slaví 90: Mohla se vdát za Karla Gotta. Na lásku štěstí neměla

V životě legendární herečky Jiřiny Bohdalové, která slaví devadesáté narozeniny, byli pouze tři osudoví muži. Poprvé se zamilovala v sedmnácti letech a hned to byla láska jako hrom. Málokdo možná ví, že se mohla vdát i za zpěváka Karla Gotta. Proč to nevyšlo? A kdo byli muži jejího života?

Když se Jiřina Bohdalová po maturitě poprvé nedostala na DAMU, rozhodla se, že začne učit. Místo sehnala až v daleké Ostravě na jedné z místních základních škol. Ve slezském městě se seznámila s o tři roky starším Břetislavem Stašem, který se později zařadil mezi uznávané české vědce. Učaroval jí svou inteligencí, šarmem a humorem. Prožívala s ním krásné chvíle, sečtělý Břetislav jí velmi imponoval.

Manžel na vojně, tatínek ve vězení

Svého snu stát se herečkou se ovšem nevzdala a každý rok se ucházela o studium na DAMU. Vyšlo to až na třetí pokus. Vztah se Stašem tak pokračoval na dálku. Když ve třetím ročníků zjistila, že spolu čekají miminko, narychlo se vzali a krátce nato se jim narodila dcera Simona. Šťastné období však netrvalo dlouho. Břetislav dostal povolávací rozkaz a narukoval na vojnu. Do toho komunisté ve zinscenovaném procesu odsoudili jejího milovaného tatínka na patnáct let do vězení a byl jim zabaven veškerý majetek.

Následovaly roky bídy a existenčních starostí. Na tehdy čtyřiadvacetiletou Jiřinu se to začalo sypat ze všech stran. Místo toho, aby se naplno věnovala své malé holčičce, musela pracovat, aby měli co jíst. Na jednu ženu toho bylo až moc. Není divu, že ji toto období velmi poznamenalo. „Když se Břetislav vrátil z vojny, byla jsem vinou osudových událostí někdo úplně jiný, než koho si před časem vzal,“ uvedla Bohdalová ve své knize Měla jsem štěstí na lidi. Následoval rozvod. Přestože manželství krachlo, s bývalým manželem zůstali navždy dobrými přáteli.

Bouřlivé manželství s Radkem Brzobohatým

Druhou a zřejmě největší lásku svého života prožila s hereckým kolegou Radkem Brzobohatým. Setkali se v roce 1964 na natáčení historického válečného románu Hvězda zvaná Pelyněk, který se natáčel v Rumburku. Jiskra mezi nimi přeskočila okamžitě. Ještě ten samý rok spolu začali bydlet. Dceři Simoně v té době bylo devět let. O šest let později Jiřina s Radkem svůj vztah stvrdili oficiálně před oltářem. Manželství bylo od začátku velmi bouřlivé a mnohdy připomínalo „Itálii“. Někteří kolegové tvrdí, že scéna ve slavném filmu Ucho, kde Brzobohatý násilím strká Bohdalovou pod ledovou vodu, kroutí ji ruku a ona mu to oplácí stejným dílem, byl obraz jejich skutečného života. Podobně jako ve filmu Dáma na kolejích, kde jí byl ve své roli nevěrný a ona, coby hrdá řidička tramvaje se mu za to mstila. Oba byli temperamentních povah a hádky u nich byly na denním pořádku. Herečka na něj až chorobně žárlila, což Brzobohatého dohánělo k šílenství.

Usmíření po třiceti letech ve filmu Vrásky z lásky

Manželství vydrželo necelých dvanáct let. Za jeho rozpadem stál Radek, který na Slovensku během natáčení filmu Noční jezdec poznal o dvacet let mladší herečku Hanu Gregorovou, do které se zamiloval. Od Jiřiny utekl a podal žádost o rozvod. Přestože se charismatický herec uhrančivých pohledů a mužných gest u něj zachoval jako gentleman a kavalírsky ji přenechal větší část majetku, „Bohdalka“ mu dlouho nedokázala odpustit. Rozchod ji natolik zasáhl, že se říkalo, že Radka dokonce proklela. Do konce života ho nechtěla vidět a vymínila si, že s ním nebude točit žádný film, stát na jevišti nebo účinkovat v estrádě. Přes to u ní nejel vlak. K usmíření došlo až po třiceti letech, na „podzim jejich životů“, kdy se nechali přemluvit k natočení společného filmu, který nesl název Vrásky z lásky. Premiéra byla v dubnu 2012, v září téhož roku, den před svými osmdesátými narozeninami Radek náhle umírá... Skoro to vypadá, jakoby se oba smířili a jejich osud se naplnil. „Byl to nejdůležitější muž v mém životě,“ poznamenala na jeho adresu herečka.

Dceři Simoně Stašové dohazovala nápadníky

Po rozchodu s Brzobohatým byla dlouho sama a na muže tak trochu zanevřela. O to více se upnula na dceru Simonu, která se stejně jako ona stala znamenitou herečkou, a své vnuky. Pečlivě také dohlížela i na její milostný život. Nápadníky jí dokonce sama dohazovala. „Chtěla mi vybrat nějakého hodného a staršího,“ přiblížila s úsměvem Stašová, která štěstí v lásce také příliš neměla. Má za sebou tři nevydařená manželství. Jejím prvním mužem byl herec Pavel Trávníček, druhým profesor italštiny a dějin umění Eusebio Ciccotti, s nímž má syna Marka, a třetím herec Pavel Skřípal, se kterým má syna Vojtu.

„Simonce její budoucí táta Karel Gott“

Ale zpátky k Bohdalové. Poslední údajné lásky se dočkala až v pozdním věku, kdy se sblížila se slovenským miliardářem Lubomírem Fockem, který ji doprovází na téměř všechny společenské události. Ona sama sice vztah nikdy oficiálně nepotvrdila, ale lidé z jejího blízkého okolí o něm nepochybují.

Za zmínku ovšem stojí ještě jeden muž, zpěvák Karel Gott. I ten patří tak trochu k osudovým. Stačilo málo a mohli se brát. „Jednou jsem byla u nich doma a když mě Karlova maminka uviděla, stáhla mě i s tatínkem do kuchyně, kde mi říkala, jak by si přála, abychom se já a Karel dali dohromady. Já jí odpověděla, že jsem starší než on a také že mám dceru, jenže jí nic z toho nevadilo. Našla obrovskou fotografii Karla, přinesla ji do pokojíku, kde jsme pak spolu seděli a rázně mu přikázala: „Tady napíšeš: Simonce její budoucí táta Karel Gott“. Asi si říkala, že když jsem tam, že něco mezi námi začíná,“ vybavila si s úsměvem herečka. „Maminka byla velmi citlivá na lidi a vždycky mi dobře poradila. Když Jiřina odešla, tak řekla: ‚Karlíčku, to by byla žena pro tebe, tam je všechno.‘ Byla z ní opravdu nadšená,“ potvrdil během života Gott. Osud je sice nakonec nespojil, ale pojilo je velmi pevné přátelství až do jeho smrti.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.