Bohdalová o dceři Simoně Stašové: Bojí se o mě. Je trochu katastrofistka
Jiřina Bohdalová je žena, která před desítkami let dokázala celému Československu, že i ženy mají skvělý smysl humor. Známé herečce teď vychází kniha Můj život mezi slzami a smíchem, kde prozrazuje své názory na život. O divadlu tvrdí, že mu nedokáže říct ne, ale popisuje i silné pouto ke své dceři. Jiřina Bohdalová v květnu oslaví 90. narozeniny.
Jiřina Bohdalová oslaví 3. května 90. narozeniny a vypadá to, že ani v tomto věku profesně skončit nehodlá. „Divadlo je pro mě takový tahoun, nikdy mu neřeknu definitivní ne,“ říká. V autobiografické knize se ale svěřila, že náročná role v divadelní hře Gin Game je její poslední. V roli Fonsie je v podstatě dvě hodiny na pódiu, ale tak skvělá příležitost prý nešla odmítnout.
„Když já ráda hraji. Ta představa, že to bude hrát jiná herečka a dobře… Ta tě nabudí. To si řeknu, že jí to nedám,“ směje se Bohdalová v rozhovoru s Liborem Boučkem v pořadu Interview. Ve hře jí sekunduje Milan Kňažko, který jí čas od času pomůže s textem. „Když uvidíš v mých očích smrt, tak mluv,“ vypráví o jejich nepsaném pravidle na divadelních prknech. I inscenaci Gin Game bohužel poznamenala současná opatření, Jiřina Bohdalová ho kvůli pandemii hrála pouze šestkrát.
Sílu jí v těchto dnech dodává i obyčejné setkání s diváky. „Je to příjemné, když mě potkají lidi, stává se to denně. Mačkají mě a řeknou: Děkuji vám. Člověk si toho váží a já z toho žiji celý den, protože pak si člověk řekne, že lidi nejsou tak špatní,“ míní herečka.
Úžasné pouto s dcerou Simonou Stašovou
Nejslavnější česká herečka má jedinou dceru s významným českým seismologem Břetislavem Stašem. S herečkou Simonou Stašovou ji pojí obrovské pouto. „Moje dcera je trochu katastrofická, má o mě pořád strach. Bojím se něco říct, že mi například není dnes dobře, hned se ptá, co se děje. Věděla jsem už zamlada, že o mě bude dobře postaráno. Naši žili přes léto na chalupě, tatínek měl Parkinsona. Vždy jsem ho dala do velkého hrnce a tam jsem ho myla. Jednou jsem přijela a vidím dceru, jak má dědu v hrnci a myje ho na intimních místech. Nebylo jí to nechutné, prostě to byl dědeček,“ vypráví dojatě.
Anonymy během sametové revoluce a nevole k Facebooku
V rozhovoru se zmínila i o dnešním fenoménu sociálních sítí, ty označuje za svého nepřítele, ačkoliv je sama nemá. I tak se k herečce čas od času dostávají anonymní komentáře z internetu. „Některé komentáře mě absolutně zarážejí. To pro mě není svoboda projevu, ale svoboda žumpy. Proč to vůbec je a komu to pomůže? Jsou to lidé, kteří neumějí pravopis, ani se vyjadřovat, navíc se ani nepodepíšou. To chceme předat našim dětem?“ ptá se.
Herečka sama zavzpomínala na doby, kdy dostávala anonymní dopisy. Nejvíce jich přišlo během sametové revoluce, kdy umělci často vystupovali na demonstracích. „Nejhezčí dopis, na který si vzpomínám a asi ho mám dodnes schovaný, byl korespondenční lístek, na kterém byla napsána jen dvě slova: Ty Babo!“ vzpomínala pobaveně Bohdalová.
Rada budoucím hereckým generacím
Jiřina Bohdalová si je dobře vědoma toho, že dnešní doba je jiná, než bývala, i v rámci herecké profese. U mladých herců a hereček by ale ocenila, aby byli méně suverénní, sebevědomí má nastoupit až s hereckými zkušenostmi. „Mladí by měli mít větší pokoru. Ale na druhou stranu to v dnešní době znamená ‚Sedávej, panenko, v koutě, ale nikdo tě nenajde‘,“ říká. Když jsou mladí herci neuctiví, dokáže si podle svých slov úctu vydupat a přiznává, že umí být i lehce přisprostlá.