Celebrity

7. června 2021 06:05

David Laštovka

Karel Roden oslaví šedesátku: Proč se stydí za svou minulost?

Karel Roden jako jeden z mála českých herců prorazil v Hollywoodu, zároveň je spjatý s nejznámější výměnou partnerů v českém showbyznysu. Má pověst bohéma, tak trochu i podivína. Před patnácti lety koupil polorozpadlý zámek Skrýšov na Příbramsku, který zvelebil a usadil se v něm. Po padesátce založil rodinu a stal se otcem dvou dětí.

Rodák z Českých Budějovic Karel Roden pokračuje v rodinné tradici. Jeho otec i dědeček byli herci, matka zdravotní laborantka. Přihlášku na DAMU podal až během studia Střední průmyslové škole keramické v Bechyni. U přijímacích zkoušek se sešel se svojí budoucí velkou láskou Ivanou Chýlkovou. Zatímco on měl předvést psa, ona jeho paničku. Oba obstáli a byli přijati.

Jejich profesorem se stal Jan Přeučil. V jejich ročníků byli například ještě Vilma Cibulková, Eva Holubová, Jitka Asterová či Veronika Žilková, dnes Stropnická. „Už tehdy mi bylo jasné, že Karel, i když byl uzavřený a moc se neprojevoval, je výrazná herecká osobnost. Jako student byl plachý, ale nevynechal žádnou legraci, recesi, lumpárnu ani flám. Byli to pěkní rošťáci, ale měl jsem je moc rád,“ zavzpomínal na svou výjimečnou třídu Jan Přeučil.

Výměna životních partnerů

S Ivanou Chýlkovou tvořil Roden pár několik let. Až do doby, než ji během natáčení filmu Trio v roce 1994 okouzlil Jan Kraus, který byl v té době ženatý s Janou Krausovou, s níž měl dva syny, Davida a Adama. „Honza se ale musel hodně snažit, než mě přesvědčil. Pusu nezavřel a byl neuvěřitelně vtipný. S ním se prostě člověk nenudil,“ prozradila Chýlková, čím si Kraus získal její srdce.

Roden s Krausovou o jejich románku neměli ponětí a v podstatě byli ze dne na postaveni před hotovou věc. Žádné drama z toho ovšem nedělali, zjistili, že si navzájem rozumí, dali se dohromady a výměna partnerů byla dokonána. Děti Jana a Jany Krausových si na nenadálou životní změnu zvykly také celkem rychle. S macechou ani otčímem problémy neměly. „Vnímal jsem to tak, že do naší rodiny postupně přišli dva noví kamarádi, Ivana s Karlem. Také bylo fajn, že potřebovali, abychom je měli rádi. Oni nám všichni nadbíhali, takže jsme na tom neprodělávali. Všichni jsme společně jezdili na chalupu. Nejistoty, které jsme asi všichni řešili v podvědomí, aniž by to probíhalo nějak úchylně a fantasmagoricky, se tam tak nějak rozpustily,“ vybavil si Adam Kraus.

Založení rodiny s pohlednou zubařkou

Karel s Janou vytvořili stabilní partnerský pár plný lásky a porozumění. Když se herec v prosinci roku 2006 rozhodl koupit zchátralý zámek Skrýšov na Příbramsku, herečka ho v úmyslu bez váhání podpořila. Tak jako ve všem. Během několika let se mu podařilo objekt i s přilehlým rozsáhlým areálem opravit a zrekonstruovat. Poté se do něj společně nastěhovali. Vypadalo to, že je nikdo a nic nerozdělí a spolu také zestárnou. Jenže u Rodena se postupně začala projevovat touha po vlastních potomcích, které už mu Krausová nemohla dát. A když mu do života následně vstoupila o jedenáct let mladší zubařka Laura, rozhodl se konat. S Janou se rozešel a s mladou partnerkou založil rodinu. Společně vychovávají dceru Sofii a syna Karla.

Filmy, které by i Roden rád vymazal

Přestože se svým životem i kariérou může být navýsost spokojený, některé věci z minulosti by nejraději vymazal. Například filmy, které natočil za totality. Jedním z nich je například komedie Copak je to za vojáka, v níž ztvárnil pedantského kapitána Tůmu. „Nechci do toho nějak zbytečně rejpat, ale on na to nevzpomíná úplně rád, že v tom hrál, ale hrál... Já se na rozdíl od něj za to nestydím a rozhodně toho nelituji. Hodně jsem si to užíval, zažili jsme tam neuvěřitelné věci,“ prozradil Jiří Langmajer, který ve zmíněném filmu ztvárnil svobodníka Milana Koubu.

Mezi největší koníčky Karla Rodena patří malování, jízda na koni, posilovna a vinařství. Dokonce má i vlastní značku vín.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.