Celebrity

31. ledna 2022 06:02

David Laštovka

Krutý osud Vlasty Buriana: Král komiků přišel o dítě i miliony. Umíral slepý a v depresích

Před 60 lety zemřel legendární herec a komik Vlasta Burian. Muž, který ve svých filmech rozdával divákům radost, si v soukromí vytrpěl své. Z hvězdy první velikosti spadl až na samotné dno a trpěl depresemi. Co se stalo s jeho jedinou dcerou?

S milostnými vztahy začal král komiků Vlasta Burian poměrně brzy. Už ve svých jednadvaceti letech se stal otcem dcery Emilky. Její matku, šantánovou tanečnici Annu Emílii Pírkovou, si ovšem za manželku nikdy nevzal. Osudovou ženu poznal až o čtyři roky později, a to za velmi kuriózních okolností. Dívka z ulice Františka Červenková se s kamarádkami vsadila, že slavného herce sbalí. Navštívila jeho představení a po konci si zašla pro podpis přímo do šatny, kde ho mezi řečí pozvala na víno. Burian nabídku přijal a zrodila se láska na celý život.

Františka s ním krátce nato přišla do jiného stavu a do půl roku byla svatba. Herec si Františku přejmenoval na Ninu a dal jí svoje příjmení. O miminko ale nakonec přišli, Nina potratila a další potomky už mít nemohla. „Adoptovali“ si tak Vlastovu nemanželskou dceru Emilku, která do osmi let vyrůstala u jeho rodičů. Burian ji velmi miloval a dělal pro ni první poslední. Vřele ji přijala i Nina. Emilka toužila stát se herečkou, ale nakonec zvolila profesi úřednice. Vdala se a měla syna Vlastimila. Zemřela v roce 1996 ve věku 82 let.

Slávu a život v luxusu vystřídal pád na dno

Ale zpátky k Burianovi. Manželka Nina si ho brzy omotala kolem prstu. Bez ní neučinil žádné rozhodnutí a musela mu být neustále na blízku. Na každém představení i natáčení. Jakmile se někdy zpozdila, odmítal hrát do chvíle, než dorazí. Tradovalo se dokonce, že když onemocněla, nechal zavést mikrofon na jeviště, aby jeho výkon mohla poslouchat alespoň přes telefon.

Jako asi každému umělci ani jemu se však nevyhnul milostný románek. Zamiloval se do herečky Lídy Baarové a uvažoval o rozvodu. Nina nezpanikařila, nedělala žárlivé ani hysterické scény. V klidu zašla za rodiči Lídy Baarové, kteří své dceři vztah s Burianem zatrhli.

V dobách největší slávy si žil herec jako král. Měl luxusně zařízenou vilu v pražských Dejvicích, kde nechyběla tělocvična, bazén ani tenisový kurt. V elegantně vybavené kuchyni mu vyvařoval speciality nejlepší prvorepublikový kuchař Jaromír Trejbal. Pak ale přišel hodně drsný pád na dno. Po válce byl Burian obviněn z kolaborace s Němci, skončil ve vězení a musel zaplatit pokutu ve výši jednoho milionu korun. Dokonce i Jan Werich s Jiřím Voskovcem ho tehdy v Hlasu Ameriky tvrdě odsoudili a nazpívali o něm posměšnou písničku, která se jmenovala Kolaborant Burian.

Manželku našli mrtvou na Burianově hrobě

Po propuštění z vězení slavný komik nesměl nikde účinkovat a život pro něj začal ztrácet smysl. Z milionáře, kterého všichni uctívali a klaněli se mu, se stal rázem chudý muž a vyvrhel společnosti. Až když si veřejně posypal hlavu popelem, dostal povolení vystupovat alespoň po hospodách. Byly to nedůstojné podmínky, přesto byl za ně rád. Postupně ho však začaly sužovat zdravotní problémy.

Trpěl depresemi, otékaly mu nohy, špatně chodil a na jedno oko byl v podstatě slepý. Osudnou se mu nakonec stala plicní embolie, které podlehl 31. ledna 1962. Bylo mu 70 let. Manželka Nina, jež s ním věrně zůstala i v časech zlých, zemřela pouhých devět týdnů po něm. Její tělo se našlo na Burianově hrobě, kam chodila každý den. Tomu se říká oddaná láska.

ZDROJ: autorský článek


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.