Celebrity

24. února 2022 06:10

Petra Kloidová

Meky neodešel, je stále s námi, říká vdova po zesnulém zpěvákovi v exkluzivním rozhovoru

Smrt Miroslava Žbirky, který zemřel nečekaně pár týdnů po svých 69. narozeninách, byla pro mnohé šok. Zpěvák a skladatel měl dlouhodobě špatnou imunitu, která byla způsobená tím, že žádnou nemoc nikdy pořádně nevyléčil a vždycky co nejrychleji spěchal na pódium za svými věrnými fanoušky. Osudným se mu nakonec stal zápal plic. Vdova Kateřina Žbirková na svého zesnulého muže zavzpomínala pro web Prima Ženy.

  • Tím, že jste manželovi dělala manažerku, trávili jste spolu v podstatě čtyřiadvacet hodin denně, přesto vaše manželství bylo označováno jako idylické, bez skandálů. V čem tkvělo kouzlo vašeho vztahu?

Tak nevím, jestli slovo idylické je to pravé. Jako v každém partnerství se na něm muselo pracovat. Také jsem manažerku dělala až v posledních letech, kdy nám odrostly děti a mně se uvolnila kapacita na jiné věci. Navíc Meky toho měl čím dál víc a přestal to organizačně zvládat a mně mohl ve všem důvěřovat. Takže to nebylo o tom, že bychom celých 35 let byli spolu čtyřiadvacet hodin denně. Recept žádný nemám, protože zkrátka musíte potkat toho správného člověka, se kterým máte něco společného. U nás to byl humor a stejný pohled na mnoho věcí.

  • Umělci obvykle bývají bohémové. Byl Meky jako manžel pozorný? Nezapomínal na narozeniny, výročí…?

Zrovna v tomhle byl jako většina mužů, alespoň myslím, že se mu taková výročí musela nenápadně připomenout… Když třeba nahrával, nevěděl, jestli je pondělí nebo pátek a někdy i zapomněl jíst.

  • Jaké dárky jste od něj nejčastěji dostávala?

Jak jsem už naznačila, dárky byly spíš takové, o jaké jsem si nenápadně řekla. Párkrát mě překvapil, třeba kabátem od Lagerfelda koupeným v Japonsku. Ale to bylo spíš výjimečně.

  • Jak vám dával lásku najevo?

Určitě znáte skladbu Catherine… Tak to bylo největší a nejromantičtější vyznání lásky v době, kdy jsme spolu chodili. Je to o to vzácnější, že píseň zarezonovala u posluchačů a hraje se v rádiích dodnes.

Podívejte se na nový videoklip Mira Žbirky. Nejsi sám feat. David Žbirka

  • Letos v říjnu by Mekymu bylo sedmdesát. Jak se chystal životní jubileum oslavit?

Měli jsme naplánované tři narozeninové koncerty – v Londýně, v Bratislavě a v Praze na podzim 2022. A přesně to se také odehraje, jen samozřejmě v jiné konstelaci. Koncerty jsou Tribute to Miro Žbirka 70, tedy pocta Mekymu, a vystoupí tam kamarádi a kolegové, kteří budou zpívat jeho nejznámější skladby. Koncert v Praze bude dokonce přímo na jeho nedožité 70. narozeniny.

  • K šedesátým narozeninám jste manželovi splnila sen a jako dárek mu nadělila natáčení ve slavném londýnském nahrávacím studiu Abbey Road, v němž svá alba natáčeli například legendární Beatles. Co jste měla v plánu k jeho sedmdesátinám?

Vzhledem k tomu, že Meky odešel krátce po svých 69. narozeninách, tak jsem žádný dárek naplánovaný neměla. Ale odhaduji, že nejvíc by pro něj bylo natáčet ve studiu Konk v Londýně. Ve čtvrti, odkud pocházela jeho maminka. Toto studio patří Ray Daviesovi z kapely The Kinks a Meky byl vlastně rozhodnutý další desku točit tam. Teď tam nahrává náš syn David, a když už tam Meky nemůže být, alespoň tam znějí jeho skladby.

  • V kariéře Meky dosáhl v podstatě všeho. Měl ještě nějaký nesplněný sen?

Asi všechno podstatné si splnil. Ale samozřejmě byly plány, které chtěl dotáhnout do konce, a pokud nějaké nestihl, pokusíme se je naplnit my. Ať už rodina, nebo spolupracovníci a kamarádi.

  • Váš muž byl velmi plodný autor. Stihl před smrtí natočit ještě nějaké skladby?

V době lockdownu napsal spoustu skladeb, které by vystačily na dvě alba. Z nich pak vybral 15 songů a ty otextoval a oslovil Davida (syn Mekyho a Kateřiny, pozn. red.), aby je zaranžoval. Stihl všechny aranže odsouhlasit, nazpívat a pověřit Davida celkovou produkcí. Teď se v podstatě dohrávají některé živé nástroje a bude se mixovat celé album, které by mělo být na světě na přelomu dubna a května.

  • Spravujete manželův profil na sociálních sítích i jeho oficiální webové stránky, a jste tak neustále v kontaktu s fanoušky. Nejitří to ve vás ještě více emoce, pocity žalu, že už tu není?

Naopak. Děkuji všem fanouškům za úžasnou podporu. Pomáhá mi to právě překonat smutek, když vidím, jak Mekyho skladby žijí dál a jak ho lidé měli rádi. Sdílejí různé neznámé fotografie, přeposílají si písně nebo plánují návštěvnu Tribute koncertů společně. Když je na sítích informujeme o novinkách nebo teď třeba o novém singlu, který má příznačný název Nejsi sám, mají pocit, jako by Meky neodešel a byl stále s námi.

  • Co pro fanoušky Miroslava Žbirky v nejbližší době chystáte?

Právě dnes, 24. února, vychází nový singl a k němu i videoklip Šimona Šafránka a Šimona Hájka, sestříhaný z našich domácích videí. Následovat bude album Poslední věci, o kterém jsem už mluvila, a Tribute koncerty. Takže toho máme celkem dost. Plánů je ale více, nebudu je všechny prozrazovat, každopádně se fanoušci nudit nebudou a já vlastně stále budu alespoň v myšlenkách s Mekym.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.