Celebrity

19. března 2023 22:19

David Laštovka

Luděk Munzar umíral doma: Dcera popsala poslední dny, Trnavský natočil emotivní video

Legendární herec Luděk Munzar bojoval na sklonku života s několika vážnými chorobami najednou. Aby nemusel do nemocnice, dcera Barbora, která je rovněž herečkou, pro něj zařídila domácí péči a měla ho čtyřiadvacet hodin na očích. Umíral tak v domě, který postavil a v němž byl nejšťastnější, obklopen milující rodinou. Poslední video s Munzarem uveřejnil herec Martin Trnavský, který je partnerem Barbory Munzarové.

Barbora Munzarová, dcera slavného hereckého manželského páru Luďka Munzara a Jany Hlaváčové, je ráda, že otci mohla vrátit to, co dal on jí. Nepopírá ovšem, že to mnohdy bylo velmi náročné a vyčerpávající.

„Je pravda, že při péči o tatínka, v posledních dvou letech jeho života už velmi nemocného – zápasil se třemi chorobami, přičemž každá z nich mohla být ta fatální – jsem musela najít pečovatelku, která by tu byla, když jsme měli zkoušky a já tady nemohla být. Tatínek měl i pětihodinové infuze a mně se podařilo udržet ho v domácím prostředí do poslední chvíle. Jen s ambulantním dojížděním, pohasit ty největší průšvihy. To bylo náročné, o tom žádná. Ale jsem vděčná, že jsem mohla být svědkem přirozeného plynutí života. Člověk stárne a nemoci můžou přicházet,“ přiblížila Barbora Munzarová v rozhovoru pro pořad Televize Seznam Moje místa.

Takto zachytil poslední okamžiky velkého herce Martin Trnavský:

Pěkný podvečer Vánoční 🌲❤️.

Posted by Martin Trnavský on Sunday, December 23, 2018

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte, jaký majetek nashromáždil Jaromír Hanzlík

Před smrtí se chtěl Munzar usmířit s kolegou

Najít vhodnou osobu pro domácí péči, která by s tatínkem pomáhala, bylo velmi složité. „Půl roku jsem zoufale sháněla přes všechny sociální služby. Nakonec jsem telefonovala kamarádkám, jestli by někdo nevěděl o nějaké paní, pomocnici nebo zdravotnici. Vždy přicházela odpověď: ‚Počkejte, až někdo zemře, pak se ozveme.‘ No... Nebylo to lehké období, ale vlastně to bylo krásné. I ten poslední týden tátova života, kdy už nastoupila paliativní péče Cesty domů, všichni jsou tam naprosto úžasní. Paní doktorka řekla: ‚Ty všechny infuze už dáme pryč, už jenom zavedeme tišící prostředky na bolest.‘ A ta energie tady neskutečně kmitala. My, západní civilizace, jsme z toho vytržení: Tady se běžně zavolá sanitka a odvezou vám rodiče nebo kohokoliv milovaného pod ty zářivky. A když to nedopadne, tak vám dají někde na chodbě pytel s věcmi. Jsem hrozně ráda, že se mi podařilo splnit tatínkovi jeho přání, aby za ním přijel pan farář. Usmířil se s Františkem Novotným, s kterým dělávali v rozhlase pořád Dobré ráno, ale pak mezi nimi něco kříslo, nerozešli se v dobrém. Ale stihli se usmířit. A tatínek odcházel čistý,“ popsala herečka, která se nyní v jejich rodinné vile stará o dlouhodobě nemocnou maminku Janu Hlaváčovou.

„Já jsem vděčná za život, který žiju. Opravdu. K tomuhle místu jsem tak připoutaná. Říkám s nadsázkou: ‚Luděk Munzar postavil, můj manžel Martin Trnavský zrekonstruoval a zvelebil.‘ Každé ráno se probudím a v rámci nějakého svého ranního cvičení nebo zastavení, ať nepoužívám to zprofanované slovo meditace, se kolem sebe rozhlédnu a říkám si, že jsem vděčná za život, který žiju. Jsem šťastná,“ dodala Barbora Munzarová.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 6. 2023

Po emocionální spoušti, kterou jste prošli v posledních týdnech, bude období začínající dnešním dnem docela uklidňující. Těchto hladších a klidnějších vod můžete využít ke znovunalezení citové harmonie a zlepšení rovnováhy svého energetického toku. Navíc, Berani, pokud vaše fyzické zdraví není zcela odpovídající, nadcházející týdny by vám měly poskytnout příležitost k odpočinku a regeneraci.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.