Celebrity

21. října 2021 06:05

David Laštovka

Tajemství Radovana Lukavského: Syn mu zemřel v náručí, on sám před smrtí vtipkoval

Král Šumavy - upoutávka

Noblesní herec, vzácný a moudrý člověk. Takový byl Radovan Lukavský. Na sklonku života se musel vyrovnat s obrovskou tragédií. Jeho jediný syn Ondřej, který se o něj staral, přímo před jeho očima náhle zemřel. Bylo mu pouhých 58 let.

Se svou první a zároveň celoživotní láskou Ludmilou se herec Radovan Lukavský seznámil už během studií na pražské konzervatoři. Byla totiž sestrou jeho spolužačky. Zamilovali se do sebe a zůstali spolu celý život. Během manželství se jim narodil syn Ondřej, od něj se pak dočkali dvou vnoučat: Martina a Kláry. Jejich soužití bylo idylické. Stáli při sobě v časech zlých i dobrých. Vzájemně si byli oporou a jeden druhému neustále vyjadřoval lásku, obdiv, respekt a úctu.

Zákeřná rakovina mu vzala druhé dítě a málem i ženu

V době, kdy čekali druhé miminko, Ludmila onemocněla rakovinou a lékaři jí nedávali žádnou šanci. Během ozařování jí provedli interrupci a další dítě už mít nikdy nemohla. „Za uchem se jí objevila bulka a lékař, který bydlel v domě o patro níž, nám doporučil, aby si ji nechala vyndat. Šla tedy na chirurgii a tam jí tu bulku odstranili. Po čase mi telefonovali, abych přišel na kliniku. Oznámili mi, že je to rakovinný nádor, lymfosarkom, a že je to tragický. Řekli mi: Vaší ženě zbývá tak nejvýš půl roku života. Šel jsem domů. Ludmila mi otevřela dveře a zeptala se mě, tak co? Já jí tak jako klidně odpověděl, no říkali, že bude všechno v pořádku, ale že bys snad měla ještě chodit na nějaké ozařování. A ona mi stejně klidně odpověděla – nemusíš se přemáhat. Když psala sestřička číslo diagnózy, nad stolem byl seznam nemocí s čísly. V tu chvíli už věděla, co se děje. A že to znamená konec. Bylo nám hrozně,“ líčil Radovan Lukavský v knize Rozhovory s dědečkem, který s ním vedla jeho vnučka.

Oba věřili v uzdravení

Za záchranu své ženy se pak modlil každý den. „Kdykoliv jsem šel kolem kostela, tak jsem se tam stavil. Jednou při bohoslužbě jsem najednou pocítil intenzivní ubezpečení, že Ludmila bude žít. Lékaři tehdy tu možnost ještě ani nenaznačovali. Ale já jsem v to důvěřoval, pevně jsem v to věřil. Také Ludmila vzala tu svou věc do svých rukou. Jednou jsme večer už leželi a ona se mi najednou tak svěřila: Víš co? Já jsem se rozhodla, že budu žít. Já už se ničeho nebojím. Operovali ji, ozařovali. Chodila na kontroly. Nejprve každý měsíc, potom jednou za dva měsíce. Až jí nakonec oznámili, že už stačí, když přijde jen jednou za rok. Řekli, že to je neuvěřitelný, že se z toho dostala,“ prozradil herec.

Během dvou let ztratil manželku i syna

Svou manželku nakonec Radovan Lukavský přežil. Ludmila zemřela v roce 2005, několik měsíců před svými osmdesátými narozeninami. V jeho duši najednou zůstalo velké prázdno. Byli na sebe citově fixovaní a s jejím odchodem na věčnost se jen těžko smiřoval. Pouhé dva roky nato přišla další obrovská rána. Syn Ondřej, který se o něj staral, ho vzal s sebou na chalupu. Tam ale dostal silný srdeční záchvat a na místě přímo před jeho zraky zemřel...

Svůj vlastní pohřeb si zrežíroval

Radovan Lukavský skonal o rok později. Zemřel v nemocnici, kde bojoval se zápalem plic. Poslední dny s ním trávila milovaná vnučka Klára. „Chodila jsem za ním každý den do nemocnice. Věděla jsem, že je na smrt připravený, i když si myslím, že měsíc před ní netušil, že brzy bude mrtvý. Když ho probudili z umělého spánku, tušila jsem, že je to probuzení pro rozloučení. Přesto byl samý vtip. Ptala jsem se třeba dědy, jestli se nechce položit. A on mi na to řekl: ‚Já nejsem žádný položid, já jsem celokatolík.‘ On k tomu svému Bohu šel zvesela. Chtěl tam. Už tam měl manželku, syna... Děda uměl umřít,“ přiblížila v rozhovoru pro Blesk vnučka Klára. Jasno měl i o svém posledním rozloučení. Přál si, aby na pohřeb hosté dorazili v bílém a do rakve mu pro jistotu přinesli láhev dobrého vína.

Legendu českého herectví Radovana Lukavského si můžeme připomenout kultovním filmem Král Šumavy, kde ztvárnil jednu z hlavních rolích. Snímek vysílá Prima MAX ve čtvrtek 21.10. ve 20:00, TV Prima pak v sobotu 23.10. od 15:15.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.