Celebrity

31. srpna 2021 06:05

Anna Kopečková

Padesátnice Tereza Maxová: Rodiče z ní chtěli mít chemičku, dnes je nestárnoucí ikonou

Nechce se ani věřit, že jedna z nejkrásnějších Češek slaví padesátku. Vypadá to, že Tereza Maxová vůbec nestárne. I když z ní rodiče chtěli mít původně chemičku a pak studovala práva, stala se nakonec hvězdou přehlídkových mol. Poznala lesk i odvrácenou stranu světového modelingu, stala se šťastnou mámou tří dětí, založila známou nadaci na pomoc opuštěným dětem a je z ní žena, která je pro ostatní ikonou.

Narodila se v roce 1971 v Pardubicích a ve čtyřech letech se s rodinou přestěhovala do Ústí nad Labem, kde v roce 1985 ukončila základní školu se sportovním zaměřením. Dostala se na gymnázium v Praze, a i když z ní původně rodiče chtěli mít chemičku, protože tatínek byl chemik a maminka učitelka chemie, Tereza se rozhodla vydat jinou cestou. Po maturitě zkusila spolu s kamarádkou Evou Herzigovou štěstí na modelingovém konkurzu pořádaném francouzskou agenturou Madison v hotelu InterContinental. Bylo léto 1989, těsně před revolucí a obě dívky uspěly. Jenže Terezu přijali na práva a musela se rozhodnout, čemu dá přednost. Volba byla jasná, a tak se vydala vlakem do Paříže, kde se z ní stala jedna z nejúspěšnějších světových modelek.

Začátky byly krušné

Vstup do velkého světa modelingu nebyl pro Terezu vůbec lehký. Snažila se prosadit a kritika se na ni snášela ze všech stran. Například fotograf Jadran Šetlík ji označil za nefotogenickou a často jí také radili, ať se moc nesměje, protože má pak málo prostoru mezi horním rtem a nosem. „Dokonci i moje agentura komentovala, kolik vážím a jaký mám nos, ale naštěstí jsem si z toho nic nedělala. Věděla jsem, že se můžu vrátit domů a dokončit práva, která jsem začala studovat dálkově,“ řekla Tereza v rozhovoru pro slovenský časopis Emma. Se studiem práv po dvou letech skončila, protože se jí začalo v modelingu konečně dařit. Velkou zásluhu na tom, že se dostala do popředí, měl Karl Lagerfeld, kterému Tereza připomínala zpěvačku Dalidu. Začala chodit přehlídky pro Chanel, Dior, Pradu nebo Gucci, objevila se v reklamách značek Hermès, Vichy nebo L’Oréal a fotila s těmi nejslavnějšími fotografy.

Od modelingu k pomoci dětem

Nabídky dostává dodnes, už ale nejsou středobodem jejího života. „Nemám už v této oblasti takové ambice, jako jsem mívala. Na druhou stranu jsem ráda, když můžu občas vyrazit za prací, nechat se nalíčit, učesat, nechat se hýčkat, užít si hezké oblečení a odpočinout si tím od každodenních povinností, řekla v rozhovoru pro Prima Ženy.

Mnohem víc se věnuje své nadaci, kterou založila v roce 1997. „Ono to všechno vznikalo tak spontánně a neplánovaně po návštěvě pražského kojeňáčku. Tehdy jsem se rozhodla, že nemůžu předstírat, že to, co jsem viděla, neexistuje. Přišlo mi nespravedlivý, že děti trpí za nezodpovědnost rodičů. Mají celý život před sebou. A když vidíte, jak čerstvě narozené miminko nejede z porodnice s maminkou domů, ale přiveze ho sanitka do ústavu, když se pak za ním zavřou dveře a zbyde mu péče sestřiček, pokoj plnej dalších miminek a jeho první momenty v životě jsou erární postýlka a hračka... S tímto pocitem jsem nechtěla odejít a nic neudělat.“

Dnes má nadace za sebou už 24 let a nepomáhá jen jednomu ústavu, ale celostátně, navíc i rodinám, kterým hrozí odebrání dětí, maminkám v azylových domech, náhradním rodičům… „Samozřejmě, že člověk nezachrání celý svět, ale kdyby se nám podařilo jen pár dětem zlepšit život, tak to mělo smysl,“ říká Tereza, jejíž nadace letos už posedmé pořádá charitativní happening TERIBEAR. Stejně jako loni bude mít virtuální podobu a startuje už 16. září.

Šťastná po boku Turka

Tereza se vdávala celkem dvakrát. Poprvé řekla ano v Dánsku v březnu 2000 tenistovi Frederiku Fetterleinovi. V té době už byla těhotná a v září se jim narodil syn Tobias Joshua. Dnes je z něj opravdový fešák a kromě studií zkouší jít tak trochu i ve stopách své maminky. Manželství se ale nakonec rozpadlo.

Podruhé se vdala za tureckého realitního magnáta Buraka Oymena. To už spolu byli deset let a měli dvě děti – dceru Mínu a syna Aydena. Svatbu za přítomnosti dětí si Tereza velmi pochvalovala. „Myslím, že by se svatby měly dělat, až když jsou děti narozené. Celá rodina si ten den užije. Dodnes když se mých tří dětí zeptáte, řeknou, že nejhezčí den, který zažily, byl, když se máma vdávala,“ řekla Tereza v jednom z rozhovorů.

Zpátky domů

Tereza byla vždy velká patriotka a v roce 2018 se rozhodla po třiceti letech vrátit zpátky domů, do Česka. „Čechy byly vždy mým domovem. Mám tu rodinu a vždycky jsem chtěla, aby se děti naučily lépe česky, aby byly víc s babičkou a se sestřenicemi. Aby poznaly českou kulturu a místo, kde jsem já sama vyrůstala. Možná mě to sem táhne tím víc, jak byl člověk vždy takový vykořeněný. Když jsme měli tu možnost se vrátit, tak to tu zkoušíme. Navrhl to můj manžel, protože věděl, že mi to udělá radost a budu tu šťastná,“ řekla Tereza v rozhovoru pro iDnes. Rodina se do Čech přistěhovala z Monaka a nyní žije střídavě v Čechách a v Turecku, kde Tereza s manželem vybudovali luxusní resort Six Senses, který funguje na principu souladu s přírodou, v duchu zero waste.

Ani jedno z dětí prý nemá problém přizpůsobit se novému prostředí, každé z nich navíc hovoří několika jazyky. „Snažím se, aby děti poznaly české i turecké tradice, aby věděly, kam patří, kde mají kořeny. Já z těch mých čerpám dodnes.“

A jaký má Tereza recept na to, jak vypadat skvěle? „Vždycky když jsem vsadila na přirozenost, tak to bylo nejlepší. Nikdy jsem nepoužívala nějaké extra drahé krémy a spíše vždy volím přírodní kosmetiku. Důležitá je psychika. Být psychicky v pohodě. Mít kolem sebe fajn lidi, kteří vás mají rádi, o které se můžete opřít. Zkusit udělat ze svých nedostatků přednosti. Ale upřímně, samozřejmě člověk nemůže být šťastný 24 hodin denně. To bývají jen blázni. Také mívám dny, kdy nestíhám, není mi do smíchu, mám blbou náladu, děti zlobí a těším se, až ten den skončí. Ale beru to tak, že to k životu patří, a dokud ty starosti nejsou opravdu, ale opravdu velké a jsme všichni zdraví, tak je to v pohodě.“


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.