Celebrity

15. ledna 2022 09:30

Anna Kopečková

Václav Neckář o mrtvici: Problémy s češtinou mám dodnes, na koncertech za mě mluví bratr

Václav Neckář o prodělané mozkové mrtvici

Oblíbený hudebník Václav Neckář před 19 lety prodělal mozkovou mrtvici, po které nejenže zapomněl texty ke svým písním, ale také se musel znovu učit mluvit. Legendární zpěvák se s těžkou situací popasoval, zdravotní následky ho ale stále trápí. „Problém se zvratnými zájmeny či rody mám dodnes. Stejně tak i s držením vidličky v levé ruce,“ přiznal Neckář v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

Mozkovou příhodu prodělal Neckář v roce 2002. Zastihla ho ve chvíli, kdy jel po dálnici směrem do Litoměřic. Václav řídil, na sedadle spolujezdce s ním tehdy seděl jeho mladší bratr Jan. „Vůbec jsem to nepoznal. Řídil v klidu a já si mezitím četl noviny,“ řekl v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Jan Neckář. „Komentoval jsem různé politiky a čekal jsem na jeho reakci, ale žádná nepřišla. Když jsem se ho zeptal, proč mlčí, odpověděl, že neví,“ vzpomíná na osudovou chvíli Jan.

Po mrtvici zapomněl texty svých písní

Že není něco v pořádku, zjistili až následující den. „Hráli jsme v litoměřickém kulturním domě a já měl vyprávět vtipy. Nebyl jsem však schopen přečíst ani jednu větu,“ zavzpomínal Václav Neckář. S bratrem proto okamžitě jeli do nemocnice. Tam jim potvrdili, že měl slavný hudebník mrtvici. „Měl jsem z toho strach, protože jsem nevěděl, co budu dělat,“ řekl zpěvák, mezi jehož nejslavnější hity patří píseň Stín katedrál či Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě.

„Tehdy mě v nemocnici navštívil Zdeněk Rytíř a říkal mi, že jsem zpíval německy, rusky a také anglicky, tak mi třeba v paměti něco zůstane. Ale bohužel tam nic nebylo, jen slepá kolej,“ doplnil Václav. Neckář měl nejen problémy s mluvením, ale zapomněl také texty ke svým písním.

Problémy má nejen s řečí, ale i s držením vidličky

Jeho praktická lékařka mu naštěstí našla dobrou logopedku, která ho tři čtvrtě roku učila, jak má správně tvořit věty. „Problém se zvratnými zájmeny či rody mám ale dodnes. Stejně tak i s držením vidličky v levé ruce,“ popsal následky mozkové příhody Václav Neckář. Oporou mu je jeho bratr Jan, syn Václav, ale také celá rodina. „Pro člověka, který se živí působením na jevišti, je to složité,“ doplnil hudebník.

Neckář se dokázal s těžkou situací popasovat, a dokonce se vrátil i na hudební scénu. „Naštěstí ještě vidím a během vystoupení používám čtečku. Bez toho bych nemohl vůbec existovat. Na dlouhé proslovy a moderování mezi písničkami mám ale bráchu,“ doplnil. Lehké to ale nemá ani on. „Pro mě je to ještě těžší, protože nosím brýle, a když si je na jevišti sundám, nic nevidím,“ zavtipkoval Jan.

S koncertováním nekončí

V roce 2011 nazpíval Václav Neckář píseň Půlnoční, která ho vrátila na vrchol slávy. Na příští rok pak chystají bratři turné. „Plánovali jsme ho minulý rok, ale to nám kvůli covidu nevyšlo, a protože situace letos dopadla tak, jak dopadla, všechny koncerty jsme přeložili na příští rok,“ uzavřel Jan Neckář, který proslul také rolí prince Václava po boku své pěvecké kolegyně Heleny Vondráčkové v legendární pohádce Šíleně smutná princezna.

Celý rozhovor najdete v úvodním videu nebo se na něj můžete podívat v televizní premiéře v sobotu 15. ledna ve 22:30 na CNN.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.