Celebrity

13. června 2021 05:59

Zuzana Schneidewind

Lukáš Pavlásek vyfoukl roli Josefu Dvořákovi. Splnil si tím životní sen

Pohádky Zdeňka Trošky jsou obvykle zárukou toho, že se u ní budou dobře bavit nejen děti, ale i dospělí. Nejinak je tomu v případě jeho nejnovější filmového počinu Zakleté pírko, do kterého obsadil například Marka Lamboru, hvězdu seriálu Slunečná, Martina Stránského, Danu Syslovou, Jitku Smutnou, Lucii Polišenskou, Sáru Sandevu, Šárku Vaculíkovou, Václava Svobodu nebo Lukáše Pavláska. Natáčení se tentokrát neobešlo bez problémů. 

Pro realizaci svých filmů si známý režisér zásadně vybírá letní měsíce. Počasí mu vždycky přálo, tentokrát ho ovšem zradilo a nepříjemně zaskočilo. Několik dní propršelo a musel se měnit natáčecí plán. „Některé scény jsme přepsali z venkovního prostředí do interiérů, a dokonce se nám podařilo přehodit některé natáčecí dny, což je při dnešním vytížení herců skoro až zázrak,“ popsal Troška.

Další nepříjemnosti si užil se zvířaty, které tentokrát proti svým zvyklostem do pohádky „obsadil“. Kromě koní, hus, králíků, slepic, sov, krkavců si zahráli i hadi nebo želvy. „S tím jsem si tedy opravdu naběhl. Ono se to hezky píše, ale pak to točte... Zvířatům neporučíte. Těžké pořízení bylo se žábou, která byla strašlivě líná. Když jsme točili zvířata na dvorku a řeklo se AKCE, všichni se najednou rozprchli pryč a dvorek zůstal prázdný. Všichni, co jsme měli ruce a nohy jsme je naháněli ze všech stran zpátky na plac, aby alespoň chviličku v tom záběru byla,“ zavzpomínal s úsměvem.

Představitelka hlavní hrdinky Aninky, herečka Anastázie Chocholatá, během natáčení musela překonat fobii z oslizlých obojživelníků. „Panickou hrůzu mám ze žab, na které jsem musela sahat a ještě si je strkat do kapsy. Bylo to pro mě šílené, ale naštěstí jsme to nějak zvládli. Z těchto scén jsem měla největší obavy,“ přiznala po natáčení.

Jak vznikaly pohádkové triky, se podívejte v dalším videu ze zákulisí natáčení:

Naopak Lukáš Pavlásek si ztvárněním zeleného vodníka splnil svůj velký sen. „Takovou postavu jsem si vždycky toužil zahrát a musím říct, že mě strašně zalichotilo, že mi ji režisér Zdeněk Troška svěřil. Ani nevím, jak na mě přišel. Vodník byl pro mě odjakživa Josef Dvořák, který ho hrál vždycky skvěle. Holt se to žezlo musí předat dál a já doufám, že jsem se stal dobrým nástupcem a nezklamal jsem,“ uvedl Pavlásek, který nechtěl nic ponechat náhodě a na vysněnou roli se pečlivě připravoval. „Četl jsem pohádkové knížky, díval se na své předchůdce. Věděl jsem, že vodník, kterého mám představovat, má být srandovní. Snažil jsem se být i trochu originální,“ přiblížil herec.

Na televizní premiéru pohádky Zakleté pírko se podívejte v neděli 20. června ve 20:15 na Primě.

Zajímavosti z natáčení pohádky Zakleté pírko

  • Natáčení probíhalo na řadě míst v Čechách, například ve skanzenu v Přerově nad Labem. Ten je oblíbenou lokací Zdeňka Trošky, vrátil se sem již popáté. V jednom z větších stavení vznikaly scény pro dva díly pohádky Z pekla štěstí, točila se tu Čertova nevěsta i zatím poslední uvedená pohádka Čertoviny. Pak se filmaři usídlili v zahradě zámku ve Veltrusích nebo na zámku v Ploskovicích, kam se Zdeněk Troška také vrátil po několika letech. Dále se tedy točilo na Líšně, v Hartigovském paláci, v Manětíně nebo na Helfenburku u Bavorova a dalších místech v Čechách.
  • Jednou z technicky nejnáročnějších scén byla ta, v níž Aninka kouzly oživí pramen léčivé vody a uzdraví knížete Jaromíra. Obraz se točil v Nových Hradech, konkrétně v Terčině údolí, kde se nachází umělý vodopád. Ten napájí pomocí náhonu se stavidly samotná říčka Stropnice. Filmaři uzavřeli stavidla, zablokovali tak přívod vody a tím i vodopád. Vše probíhalo pod odborným dozorem a se svolením místních odborníků. Po nacvičení daného obrazu „na sucho“ se herci Anastázie Chocholatá a Marek Lambora statečně postavili pod zastavený vodopád a na pokyn režiséra se zvedla stavidla a voda se spustila...

Poslechněte si také Marka Lamboru, jak vzpomíná na natáčení pohádky Zakleté pírko:

  • „Natáčet tradiční českou pohádku mimo skanzeny nebo ateliéry je čím dál obtížnější. Produkce se střídají na stejných lokacích, které vypadají alespoň trochu rustikálně, takže v ději různých pohádek můžeme zahlédnou stejné budovy, skály, sklepení... V případě, že chceme najít něco neokoukaného, tak začíná několikatýdenní práce s vyhledáváním lokací. V případě režiséra Trošky je tato situace pro producenta jednodušší, neboť si pan režisér tipuje a objíždí objekty sám se svým asistentem Markem Kališem a nám, produkci, pak už jen dávají zúžený seznam k výběru. Ale tím to nekončí. Pokud se vybere statek, je nutné zjistit, zda to, co je vidět do ulice, je i na dvoře daného statku. Mnohdy se stane, že statek zvenku vypadá rustikálně, na dvoře je však bazén, jsou tam moderní okna, vybetonované cestičky... Nakonec se vybere jeden statek, a i ten je mnohdy nutné upravit do pohádkového stylu – sundat antény, okapy, předělat moderní ploty na rustikální a celkově celou lokaci patinovat,“ popisuje producentka Dana Voláková proces přípravy natáčení.
  • Prince Vítka zaklela zlá princezna Ebenie v ptáka. Jedna z hvězd filmu se proto jmenuje Rocco a je to krkavec velký. V záběru měl za úkol vletět oknem k Anince do komůrky, kde se z něj trikem stane princ Vítek. Rocco se choval jako profesionál, jen první den filmaře trochu pozlobil, protože hned v první scéně si vybral kameramana, který natáčel film o filmu, a vletěl mu na hlavu. Pták i kameraman naštěstí střet přežili bez zranění. Důležitá je také proměna Lukáše Pavláska, tedy vodníka, v žábu. Obzvlášť s žábou bylo trochu těžké pořízení. „Ona byla hrozně líná,“ směje se Zdeněk Troška.
  • „Já se zvířat nebojím, ale když jsem točila s kozou, tak mě růžkem píchla pod oko, to jsem měla trochu strach,“ vypráví Šárka Vaculíková. „Poprvé jsme měly také za úkol řídit koňský povoz, což není úplně snadné, ale Lucka to nakonec bravurně zvládla,“ popisuje další situace z natáčení Šárka Vaculíková. Ta prozradila, že je alergická na jméno svého strýce Lukáše Vaculíka. Proč?
  • Ačkoli Zdeněk Troška mívá při natáčení většinou štěstí na počasí, při realizaci Zakletého pírka filmaře několikrát pozlobilo, a proto se musel operativně měnit natáčecí plán. „Podařilo se nám ale všechno zvládnout, některé scény jsme přepsali z venkovního prostředí do interiérů, dokonce se podařilo i přehodit některé natáčecí dny, což je při dnešním vytížení herců skoro zázrak,“ říká Zdeněk Troška.
  • „Návrhy kostýmů připravil kostýmní výtvarník Josef Jelínek, celkově jich bylo dvanáct (pro hlavní postavy), které se musely nechat ušít – vše je ruční práce zkušených filmových švadlen. Dále jsme nechali vyrobit dvoje červené kožené vodnické botky a osm ženských čepců. Samozřejmě se dělalo i mnoho paruk, které zase pocházejí z dílny umělecké maskérky Neveny Thielové. Ostatní herce a komparz jsme pak oblékli do kostýmů z fundusu, kde jsme si půjčili kostýmy a doplňky v rozsahu, který byl rozepsán na dvaceti šesti A4 stránkách – takže jich bylo opravdu hodně,“ popisuje producentka Dana Voláková.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.