Celebrity

8. prosince 2022 19:55

Eliška Reiglová

Céline Dion přiznala boj s nevyléčitelnou nemocí. Ta dělá z lidí živé sochy

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) už v lednu kvůli zdravotním problémům zrušila šestnáct koncertů, které byly součástí jejího světového turné. Nyní odvolala jeho evropskou část a oznámila, že trpí závažnou nevyléčitelnou chorobou. Jedná se o takzvaný stiff-person syndrom (SPS), který způsobuje svalovou ztuhlost a bolestivé spasmy neboli křeče.

Céline Dion se v uplynulém roce potýkala se zdravotními problémy, které jí neumožňují vykonávat práci podle plánu. Ze světového turné odzpívala jen minimum koncertů. V lednu v oficiálním oznámení sdělila, že trpí silnými svalovými záškuby. Tou dobou svůj stav už konzultovala s lékaři a doufala, že zbytek turné zvládne.

Zdrcující oznámení

Tentokrát se kanadská zpěvačka na své fanoušky obrátila nikoli prostřednictvím svých oficiálních stránek, ale prostřednictvím Instagramu. V emotivním videu sdělila, že ruší i evropskou část svého světového turné a otevřeně promluvila o tom, co ji k tomu vedlo.

„Potýkala jsem se se zdravotními problémy již dlouho a bylo pro mě těžké o nich hovořit. V nedávné době mi byla diagnostikována velmi vzácná choroba zvaná stiff-person syndrome. Postihuje zhruba jednoho člověka z milionu,“ svěřila se Céline Dion.

Právě tato choroba je příčinou svalových záškubů, kterými zpěvačka v poslední době trpěla. Potíže jí činí nejen chůze, ale i zpěv. SPS má vliv i na hlasivky. V únoru se tak oceňovaná umělkyně v Praze neobjeví.

Lidské sochy

Vzácná choroba zvaná stiff-person syndrom ovlivňuje pohybové schopnosti nemocných natolik, že se z nich během záchvatů v podstatě stávají živé sochy - vědí o sobě a o tom, co se děje okolo nich, ale nemohou řádně ovládat své svaly.

Na SPS aktuálně neexistuje lék, ale lékaři dovedou zpomalit průběh nemoci a zmírnit symptomy. Céline Dion se proto snaží zůstat optimistická. „Mám skvělý tým doktorů a mé drahé děti mi dávají naději. Každý den tvrdě dřu se sportovním terapeutem, abych mohla znovu vystupovat. Dělám všechno, co můžu, aby se můj stav zlepšil,“ dodala.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 7. 12. 2023

Kéž by takhle snadné bylo více dní. Energie z těchto aspektů je oživující a umožní vám toho hodně stihnout. Pokud jste s něčím váhali, využijte přidané sebedůvěry tohoto dne a pusťte se do toho. Uspějete ve všem, do čeho se pustíte. Nenechte se strhnout k tomu, abyste dělali cizí práci, protože energie máte nadbytek.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.