Vánoce v Asii: Jak slaví vánoční svátky v Thajsku, Číně nebo na Filipínách?
Předvánoční stres, shon, všudypřítomné davy, nekonečné návštěvy širokého příbuzenstva, zima a nedostatek slunce, to vše vede k chuti utéct od toho všeho co nejdál. Mnoho Čechů tráví vánoční svátky v zahraničí a jezdí do oblíbených evropských metropolí jako je Paříž nebo Řím, ale v posledních letech stále častěji dávají přednost exotickým asijským destinacím jako je Thajsko, Čína nebo Malajsie. Jak se v těchto destinacích slaví Vánoce a je tam vůbec v
Vánoce jsou křesťanské svátky a s výjimkou Filipín žije v asijských zemíchjen malé procento křesťanů, přesto se pod kulturním vlivem západu Vánoce ve specifických formách slaví ve většině asijských zemí. Někde se Štědrý den prožívá po anglicku, jinde zas dávají přednost silvestrovským oslavám. „U našich klientů se každým rokem zvedá zájem zažít Asii během vánočních svátků a Silvestra s nádechem odlišné kultury, mimo evropský kontinent. Populární jsou zejména Filipíny a Malajsie,“ popisuje situaci manažer a japanolog Vojtěch Lokša z české cestovní kanceláře China Tours.
A jak to chodí o Vánocích v jednotlivých zemích?
Thajsko
V Thajsku je většinovým náboženstvím buddhismus, přesto Thajci s velkou oblibou slaví i křesťanské Vánoce. Svátek tam zakořenil podobně jako u nás Valentýn nebo Halloween. A stejně jako u nás jde hlavně o další důvod k oslavám, které jsou spojené s utrácením peněz v obchodních řetězcích. Na Evropany může působit trochu zvláštně pohled na Santa Clause v typickém červeném kostýmu a nazdobené vánoční stromky s umělým sněhem, když rtuť teploměru ukazuje 30 stupňů nad nulou. A právě příjemná teplota, minimum srážek a slunce lákají k tomu si užít Vánoce trochu jinak.
Čína
V Číně se Vánoce oficiálně neslaví, přesto si tento svátek získává stále více nadšených příznivců. Pro Číňany je mnohem významnější čínský Nový rok, ale i tak se zejména ve velkých městech v nákupních centrech objevuje vánoční výzdoba a stromky s ozdobami. Číňané mají dokonce i svého Santu nebo Ježíška, který se jmenuje Sheng Dan Lao Ren, což se dá přeložit jako Vánoční starý muž. Ten naděluje dětem dárky do punčoch zanechaných za oknem. Číňané si velice oblíbili i Silvestr. Ohňostroje, které jsou s ním spojené Číňané opravdu milují.
Singapur
V Singapuru se slaví Vánoce v anglickém či americkém stylu, to znamená až 25.prosince. Na hlavní obchodní singapurské třídě Orchard Road se objevuje vánoční výzdoba hned po indickém svátku světel Diwali, což je pohyblivý svátek, který se koná v období od poloviny října do poloviny listopadu. Vánoční výzdoba se ale slavnostně rozsvěcí až v prosinci, kdy je třída přeplněná lidmi, kteří se přišli podívat na tu zářivou nádheru. Vánoční slavnostní večeře se odehrává buď doma nebo v restauracích, v tento den se na menu objevuje například tradiční krocan s kaštanovou nádivkou a brusinkovým kompotem.
Filipíny
Filipíny jsou většinově křesťanskou zemí, proto jsou jejich vánoční tradice v lecčem podobné těm našim, jen půlnoční mše a slovo Boží mají přednost před prostřeným stolem a dárky. Filipínci patří k nejzbožnějším národům, což se výrazně odráží v jejich prožívání všech křesťanských svátků. Vánoční atmosféra na Filipínách vládne opravdu dlouho, už koncem září najdete na pultech první umělé pestrobarevné vánoční stromky. Začátkem prosince se na ulicích objevuje výzdoba a na náměstích velké vánoční stromy. Ve stejné době vyrážejí do ulic i koledníci, kteří chodí dům od domu a za zpěvu koled žádají o drobné nebo něco na zub. Štědrý den zahajují 24. prosince vánoční mší v kostele a zakončují slavnostní večeří v rodinném kruhu. Tradiční menu, jak ho znáte u nás, byste však na jídelním stole Filipínců hledali marně. Nejčastěji se podává tradiční pokrm Adobo, což je vepřové maso s bramborem nebo tradiční pokrm Pansit, to jsou zase nudle smíchané s mrkví, zelím, vepřovým masem a dalšími ingrediencemi. Nechybí ani hrnek sladké lepivé rýže, která symbolizuje rodinnou soudržnost.
Malajsie
Malajsie je většinově muslimským státem, ale najdete tam i významný počet křesťanů. Pokud však tuto zemi navštívíte v období Vánoc, získáte dojem, že těmto svátkům podlehli všichni bez rozdílu vyznání. I zde vánočním svátkům vládne komerce, amerického Santu zná každé dítě, ve všech větších obchodních domech se tyčí obrovský umělý vánoční strom plný ozdob a imitace sněhu. I zde vládne teplé počasí kolem 30° Celsia. Zatímco někde Štědrý večer slaví po anglicku, jinde dávají přednost oslavám v silvestrovském stylu s konfetami, frčkami a legračními nosy.
Japonsko
Ani v Japonsku nepatří Vánoce mezi tradiční svátky, ale jejich obliba v zemi vycházejícího slunce je důkazem univerzální přitažlivosti dárků a blýskavých ozdob. Hlavním místním svátkem na konci roku je „Ošógacu“, oslava příchodu nového roku, která se svou klidnou, rodinnou atmosférou připomíná původní podobu našich Vánoc. Většina obchodů se ovšem podobně jako u nás třpytí vánoční výzdobou, z reproduktorů obchodních domů znějí koledy a vánoční pop a atmosféru doplňuje v posledních letech oblíbené romantické zimní osvětlení měst. Dokonce v menších cukrárnách narazíte i na cukroví, které pečou jako exotickou zajímavost. Pro Japonce je spíš ale tradiční vánoční dort, který 24. prosince obvykle kupuje cestou z práce otec a večer ho spolu s rodinou sní. To představuje jedinou místní podobu rodinných oslav Vánoc. Výjimku samozřejmě tvoří křesťané, kterých v Japonsku žije asi jedno procento. V jejich rodinách probíhají oslavy Vánoc v tradičním duchu. Vánoční dárky si dávají ale hlavně zamilovaní během romantické večeře v dražší restauraci a nejčastěji si darují kvalitní plyšové hračky, květiny, šály, rukavice a šperky v západním stylu.
Anna Kopečková