Celebrity

15. září 2023 06:30

David Laštovka

Moderátor Jan Vala tvořil vtipné duo s Wimmerem. Ze slavné komedie ho vystřihli

Podzimní sezóna na Primě

Jan Vala, který 14. září oslavil osmdesáté narozeniny, sice vystudoval DAMU, spíše než herectví se ale našel v moderování. V dobách hluboké totality se bez něj neobešel skoro žádný zábavný hudební pořad. Co dnes dělá bývalá televizní hvězda?

Když Jan Vala dělal zkoušky na DAMU, v komisi seděli herečtí bardi ve složení: Miloš Nedbal, Ladislav Pešek, Vítězslav Vejražka a Vlasta Fabiánová. Z celkem 340 uchazečů brali pouze 32 adeptů a on byl mezi vyvolenými. „Trému jsem neměl. Myslím, že jsem velmi slušně recitoval. A říkal jsem jeden zamilovaný monolog. Tím jsem je ale asi neokouzlil, protože jsem tehdy měl pramalé divadelní zkušenosti. Dali mi také témata k improvizaci. Povedly se mi tam parodie mých profesorů, což chtěli. K improvizaci na jevišti mám asi talent,“ prozradil Jan Vala v rozhovoru pro MF DNES.

Mohlo by vás zajímat: Jan Kašpar z Cimrmanů měl milostný poměr s Havlovou. Kvůli nehodě skončil na vozíku

S Jiřím Wimmerem prožil kus života

Mezi jeho spolužáky na DAMU patřil například Vladimír Pucholt nebo Jiří Wimmer, s nímž po studiu úzce spolupracoval a prožil kus života. „Jezdili jsme uvádět koncerty skupiny Rangers–Plavců. K tomu jsme si sami vymýšleli scénky. Třeba ve španělštině, byli jsme spolu též na Kubě. Udělali jsme spolu scének habaděj. Natočeny jsou myslím jen dvě. Je to škoda. Byl to laskavý, hodný a všestranně talentovaný člověk, se kterým jsem se nikdy nepohádal,“ zavzpomínal Jan Vala.

Ze slavné scény ho vystřihli

S Wimmerem, s kterým se pracovně rozešel poté, co začal holdovat alkoholu víc než je zdrávo a přestalo být na něj spolehnutí, si zahrál i ve scéně protiúplatkového kurzu v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! „Tehdy jsme byli s Jirkou Wimmerem v Ypsilonce. My jsme znali Divadlo Járy Cimrmana a Svěrák se Smoljakem zase Ypsilonku. Tam nás viděli a oslovili nás. K této scéně se vztahuje jedna nepříjemnost. Když mě v roce 1984 vyhodili z televize, tak celou tuto scénu se mnou z filmu vystřihli. Trvalo několik let, než to tam soudruzi vrátili zpátky. Bylo to až po intervencích obou autorů a režiséra Lipského,“ poznamenal Vala.

Z televizní hvězdy montérem

Padáka z televize dostal v době, kdy byl hvězdou a moderoval řadu zábavně hudebních programů, především pro mladou generaci. Na jednom večírku totiž pronesl větu, že sice není soudruh, ale že je možná větší soudruh než tehdejší generální ředitel Československé televize Jan Zelenka. Hned další den byl bez práce. Musel vzít zavděk pracovním místem montéra v JZD. Až po třech letech dostal lano od tehdejšího prominentního JZD Slušovice a stal se moderátorem místních zábavných pořadů. Do televize se vrátil až po revoluci roku 1989, na výsluní už jsem ovšem nedostal. V současné době žije na Moravě ve vinařské oblasti spokojeným a klidným životem.

Jan Vala zavzpomínal na Mekyho Žbirku, kterého měl moc rád:

Sdílejte článek
Štítky moderátor narozeniny televize herec Morava Studio Ypsilon životní jubileum Ladislav Pešek Vladimír Pucholt starobní důchod Miloš Nedbal Jan Zelenka Vítězslav Vejražka Jiří Wimmer Jáchyme, hoď ho do stroje! Jan Vala Vlasta Fabianová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.