Celebrity

11. června 2023 12:00

David Laštovka

Jan Kašpar z Cimrmanů měl milostný poměr s Havlovou. Kvůli nehodě skončil na vozíku

Herec Jan Kašpar, hvězda Divadla Járy Cimrmana, který si zahrál ve filmech Vrchní, prchni! Rozpuštěný a vypuštěný, Vesničko má středisková nebo Vratné lahve, by letos oslavil sedmdesáté narozeniny a právě uplynulo 10 let od jeho úmrtí. Přestože ho potkal velmi krutý osud, život si dokázal užívat.

Jan Kašpar se sice v ČKD vyučil provozním zámečníkem, ale táhlo ho to k divadlu. Když se po absolvování vojenské služby dozvěděl, že Městská divadla pražská shánějí kulisáka, přihlásil se a práci získal. Brzy byl ale odejit, neboť si zahrál v tajně konaném představení Žebrácká opera Václava Havla.

„Já jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu. Bylo mi řečeno, že z toho můžou být nějaké problémy, ale to mě tak nějak nezajímalo. Musel jsem pak dát výpověď a oni ji rádi přijali,“ popsal v pořadu 13. komnata. Bez zaměstnání ovšem dlouho nezůstal. Lano mu dali přátelé z Divadla Járy Cimrmana. Nejdříve u nich pracoval jako kulisák a technik, po čase se vypracoval na rovnocenného hereckého partnera pánů Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. V tomto divadle působil až do své smrti.

Exprezident Havel o románku své ženy věděl

Na začátku osmdesátých let udržoval Jan Kašpar milostný románek s Olgou Havlovou, manželkou Václava Havla. Jejich láska trvala několik let, exprezident o tom věděl a nevadilo mu to. Dokonce přiznával, že pro jejich rodinu Kašpar hodně udělal. Jejich vztah skončil v druhé polovině osmdesátých let a ukončila ho Olga.

Zásadní zlom v životě Jana Kašpara nastal v roce 1988. Během prořezávání stromu přišel osudový pád, který ho až do konce života upoutal na invalidní vozík. „Spadl jsem ze stromu vlastní nešikovností. Ležel jsem pod tím stromem a říkal jsem si, jestli pro mě nepřijede Land Rover, ale dvanáct set trojka, tak s ní nejedu. Přijel Land Rover a první, co jsem sestře řekl, bylo: „To máte štěstí, že jste pro mě přijeli Land Roverem.“ Samozřejmě jsem okamžitě tušil, že je to velký průšvih, protože jsem přestal cítit půlku těla od pasu dolů. Doktor mi pak v nemocnici říkal: To jste posr..., pane Kašpar,“ vzpomínal v pořadu 13. komnata.

Životní lásku poznal až po svém úrazu

Svůj těžký životní úděl nesl velmi statečně a díky Zdeňkovi Svěrákovi a Ladislavu Smoljakovi, kteří mu následně začali do nových her psát „sedací role“ si i nadále mohl plnit své herecké sny.

V Divadle Járy Cimrmana se v roce 2015 stala nehoda

Dokonce pak poznal svoji osudovou ženu Hanu, kterou si vzal za manželku. „Když jsem se s ním seznámila, tak už byl pět let na vozíku. A neřešil to nikdy. On to bral jako fakt. Nepřemýšlel nad věcmi, které nejdou změnit,“ prozradila v 13. komnatě Hana. Jan Kašpar zemřel 11. června 2013 na selhání plic. Bylo mu šedesát let.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.