Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

4 netradiční styly jógy, které stojí za vyzkoušení

Jóga sama o sobě představuje netradiční zážitek, zvlášť v duchovní rovině. A co teprve méně známé styly jógy jako třeba létající jóga popírající zákony gravitace či cvičení nahé jógy ve tmě?
Vydáno: 11.02.2019
4 netradiční styly jógy, které stojí za vyzkoušení
Autor: iStock 4 netradiční styly jógy, které stojí za vyzkoušení
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

S létající jógou zažijete stav beztíže

Létající jóga posouvá hranice cvičení a meditace tím, že se při ní oddáváte bez ohledu na prostor a gravitaci. „Létající jóga, nebo taky aerojóga, je vzrušující specifická disciplína, u které si užijete spoustu zábavy a cvičení jógy pro vás získá zcela nový rozměr,“ popisuje tajemným způsobem tento netradiční styl jógy zakladatelka center Domu Jógy a autorka knihy o józe pro seniory Věra Vojtěchová. „Cvičení aerojógy probíhá za pomoci speciální houpací sítě hamaka, která je připevněna ke stropu a má nosnost až tři sta kilo. Do sítě se pak v různých pozicích zavěšujete a cvičíte,“ upřesňuje Vojtěchová a popisuje možné první dojmy z cvičení jógy v houpací síti: „První dojmy  mohou být trochu rozpačité, tělo si musí zvyknout na novou pozici. Někteří cvičenci zpočátku bojují také s pocity malátnosti jako při houpání na houpačce, ty však brzo vystřídá euforie a radost z pohybu.“

Pro koho je létající jóga určená: Technika je určená zejména lidem, kteří mají problémy s krční páteří a se zády. Kromě toho stimuluje činnost mozku, lymfatického a imunitního systému a blahodárně působí na zažívací trakt.

Nahá jóga dokáže zlepšit sexuální život

Nahá jóga (tzv. naked jóga) se v Česku teprve dostává na výsluní, ale podle Vojtěchové si brzy najde své  nadšence. Hlavním důvodem je podle ní to, že při cvičení nahé jógy cvičenci prožívají maximální pocit svobody a uvolnění. „Nahá jóga není vulgární, ani nenabízí erotický zážitek. Od klasické jógy se liší pouze v absenci oblečení. Na hodině nahé jógy je mimo jiné šero, pouze zapálené svíčky, které postupně zhasínáme, až je v místnosti naprostá tma. Není proto důvod ke studu. Oblečení se odkládá až v  průběhu cvičení jógy, ostýchavější mohou počkat až na úplnou tmu. Před koncem lekce se pak každý může zahalit do osušky, kterou od nás dostane na recepci před samotným cvičením,“ vysvětluje Vojtěchová. Pocity cvičenců, kteří vyzkoušeli nahou jógu poprvé, jsou podle Věry Vojtěchové smíšené, ale veskrze pozitivní. Nahá jóga je něco zkrátka zvláštního.

Pro koho je nahá jóga určená:  Podle zahraničních studií nahá jóga dokáže u některých lidí zmírňovat stres dokonce lépe než její oblečená verze, protože pomáhá rozvíjet pozitivní vztah k tělu, zlepšuje sexuální život a partnerský vztah.

Jóga ve tmě vás zbaví předsudků

Pokud je pro vás cvičení nahé jógy příliš velké sousto, můžete vyzkoušet odlehčenou verzi, kterou je jóga ve tmě v oblečení. „Při józe ve tmě je průběh takřka stejný jako při naked józe, respektive klasické józe, akorát s tím rozdílem, že si na sobě necháte oblečení,“ říká s úsměvem Vojtěchová. „Na lekci si se sebou vezmete podložku, pití, případně gumičku do vlasů. Zásadní rozdíl pak spočívá v tom, že cvičení jógy ve tmě vám pomůže se dokonale osvobodit od pozorování a hodnocení sebe i druhých. Dokáže vás zbavit předsudků,“ tvrdí Vojtěchová. Je to logické. Při cvičení jógy ve tmě nemáte sebemenší šanci vzájemně se pozorovat s ostatními cvičenci, dokonce nemáte možnost vidět ani sami sebe v zrcadle. Tento pocit  je neuvěřitelně osvobozující. Ve tmě odpadne stud a vaše cvičení získá naprosto nový rozměr.

Pro koho je jóga ve tmě určená:  Při cvičení tohoto druhu jógy posílíte své smysly a naučíte se správně koncentrovat. Mimo jógové pozice se na lekcích jógy ve tmě věnuje prostor základním dechovým technikám, tzv. pránájámě.

Ženská jóga harmonizuje hladiny hormonů

Hormonální jógová terapie dokáže přirozenou cestou harmonizovat hladiny hormonů nejen u žen, ale i mužů, a dokonce i diabetiků. „V našich Domech Jógy nabízíme lekce zaměřené výhradně na ženy a vyladění ženské energie, ale je pravda, že pomocí hormonální jógy je možné uzdravit i mužské tělo,“ potvrzuje instruktorka jógy Táňa Jilemnická a popisuje, jak lekce ženské jógy probíhá: „Začíná se relaxací a pokračuje speciálními ásanami s dýcháním do reprodukčních orgánů. Celá lekce je soustředěná zejména na dech a techniky, které umožňují přesné vedení energií v těle tak, aby se postupně vyrovnala hladina hormonů a došlo k ideálnímu harmonickému vyladění v celém organismu. Vše je propojeno jemnými ásanami, mudrami a bandhami.“ Skvělým pomocníkem je hormonální jóga v šestinedělí a je prospěšná také při umělém oplodnění.

Pro koho je ženská jóga určená: Je vhodná pro každou ženu bez ohledu na věk a tělesnou kondici. Pomáhá harmonizovat reprodukční orgány vyrovnáním hormonálních hladin v těle a to jak v období dospívání, tak v čase plodnosti i při menopauze.

Článek je zařazen v: nahá jóga, jóga ve tmě, létající jóga, hormonální jóga
Reklama