Thajská masáž není pro každého. Znáte její rizika?
Thajská masáž je tradiční propracovaná a sofistikovaná technika, kterou by měl vykonávat proškolený masér. Ne vždy tomu tak ale je. Na co si dát pozor?
Tradiční thajská masáž je založena jednak na masážních technikách, ale využívá i nauk tradiční indické medicíny, tzv. ajurvédy, díky kterým v ní lze nalézt i meditativní prvky a znalosti energetických center a drah. Jednou ze součástí jsou i techniky, které západní medicína nazývá mobilizacemi a manipulacemi a které v Evropě spíše než maséři provádějí osteopaté, chiropraktikové a lékaři.
Masáž by měla přinést tato pozitiva:
• Zrelaxuje tělo
• Snižuje stres
• Zlepšuje krevní oběh
• Zlepšuje flexibilitu a ohebnost celého těla
• Nabíjí energií
Rizika thajské masáže
1. Špatná diagnóza a aplikace masáže
V případě bolesti by lidé měli před masáží absolvovat vyšetření lékařem, a to především kvůli jistotě, že jejich potíže skutečně souvisejí s pohybovým aparátem. „Na oblast páteře se může někdy projektovat i bolest jiných orgánů, například srdce či žaludku. Lékař je navíc schopen posoudit eventuální kontraindikace masáže, především ve smyslu odvápnění skeletu,“ říká MUDr. Miroslav Procházka, vedoucí lékař rehabilitace Jarov.
2. Poškození vlastní masáží
Následkem thajské masáže může dojít ke snížené schopnosti pohybu. „Zejména v terénu odvápněného skeletu či u některých vrozených vad páteře může dojít k trvalému postižení hybnosti. Je to sice extrémní, leč možné,“ vysvětluje dále MUDr. Procházka.
3. Nedostatečná zkušenost masérů
Proškolení maséři se v Thajsku těší velké úctě, protože k provozování praxe musí absolvovat dlouhé studium. Na jejich umění dnes ovšem parazituje i řada dalších rádobyodborníků, kteří se pyšní podobnými diplomy. „Riziko negativního dopadu na zdravotní kondici vychází nejen z nedostatečné praxe a vzdělání terapeuta, ale také z problému v komunikaci s klientem. Díky jazykové bariéře a špatné znalosti anglického jazyka není masér někdy schopen vyhodnotit informaci, což je nebezpečné například u chronických bolestí v důsledku úrazu, u pooperačních stavů pohybového ústrojí, u těhotenství, alergií apod.,“ říká Kateřina Pos Nová z masážního centra Planet Zen.
Jak poznat správnou masáž?
Pravá thajská masáž trvá zhruba dvě hodiny. Terapeut při ní používá své ruce, nohy, kolena i chodidla, aby dosáhl s klientovým tělem prvků z jógy. Zaměřuje se na celé tělo, hnětení svalů a měkkých tkání zde chybí. Při masáži se dodržují přísné techniky a postupy. Spočívají v masírování tlakových bodů na energetických drahách, čímž se docílí posilnění vnitřních orgánů a zvýší se celková odolnost organismu. Tyto techniky jsou založeny na otevření a pročištění vnitřních energetických drah zvaných sen. Dráhy se počítají na desítky tisíc, v pravé thajské masáži se jich využívá ale jen deset.
Zdroj: časopis Health&Beauty
Zaujal vás tento článek? Můžete si jich přečíst mnohem víc. Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:
Rádi byste, aby vám časopis Health&Beauty chodil rovnou do schránky? Doporučujeme zřídit si předplatné tištěné verze časopisu za pouhých 196 Kč za rok. Roční předplatné obsahuje 4 výtisky. TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 196 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na asistent@luxuryguide.cz. Do předmětu vpište "předplatné" a do textu zprávy svoji adresu. Harmonogram vydání: březen, květen, srpen, listopad. ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 48 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na https://cs.publero.com/title/health-beauty.