Bolí vás za krkem? Naučte se jednoduše a účinně uvolnit krční páteř

Krční páteř a svaly kolem ní nás dokážou pěkně potrápit. Od krční páteře může bolet hlava, mohou vznikat bolesti i v jiných částech zad, zkrátka umí pěkně znepříjemnit život. Na druhou stranu – my ho znepříjemňujeme jí a ona nám to jen vrací! Ale platí to i obráceně – pokud krční páteři dopřejete péči a pozornost, pozitivně vám to vrátí zpátky.

Vzpomeňte si, kdy naposledy jste se podívali do telefonu? Kdy naposledy jste seděli u počítače, u televize nebo knihy s kulatými zády, vystrčeným břichem a bradou předsunutou, jako mají želvy? Jasně, vzpomínat nemusíte, děje se to totiž neustále! V jednom kuse krční páteř přetěžujeme a pak se strašně divíme, že nás zase bolí.

Kolikrát jste se dneska zaklonili? Do kolika různých směrů jste se podívali? Dívali jste se nahoru, do nebe? Na strop? Udělali jste most? Stáli jste na hlavě? Ne? A divíte se, že vás krční páteř bolí?

Převezměte odpovědnost za stav vašeho krku a začněte se podle toho chovat. Dlouhé sezení před monitorem a hledění do mobilu prostřídejte s hleděním do mraků, záklony a kroucením hlavy na všechny světové strany. Dopřejte krční páteři péči a pozornost, kterou si zaslouží a ona vám to vrátí.

Inspirujte se těmito cvičeními pro krční páteř, která pak bude flexibilní, funkční a nebolavá:

Ne ne ne

Stoupněte si, narovnejte záda, lehce vtáhněte břicho. Podívejte se pomalu na jednu stranu a pak na druhou. Hezky pomalu, do plného rozsahu pohybu. Hlava se hýbe v rozsahu minimálně 180°, jako byste pohybem říkali dramatické „ne“.

Ano ano ano

Začněte rozhýbávat krk zepředu dozadu. Hýbejte jím pomalu, s citem. Při záklonu nenechte hlavu padat, spíš udělejte takový pohyb, jako byste se chtěli bradou dotknout stropu.

Kruhy

Zkuste hlavou kroužit v horizontální rovině – vysuňte bradu vpřed, posuňte ji doprava, pak ji zatáhněte dozadu, posuňte doleva a zase zpět dopředu. Představte si, že brada leží celou dobu na talíři – nikam ji neklopte ani nenaklánějte.

Držení těla

Celý den držte svoje tělo hezky, to znamená bradu jemně zasouvejte dozadu, držte ji paralelně se zemí, ramena nechte padat volně dolů od uší a lehce zaktivujte břišní svaly. Cvičit 5 minut denně specificky na krční páteř je fajn, ale roli hraje především to, jak se k ní chováte zbylých 23 hodin a 55 minut!

Stoj na hlavě

Ideální cvik pro posílení svalů kolem krční páteře. Pokud nevíte, jak na něj, nechte si poradit od zkušeného instruktora jógy. Stačí, když si kleknete na kolena a hlavu tam, kde začínají vlasy, opřete o podložku. Pak jemně přeneste váhu dopředu, hlavu zatižte a poté se zase vraťte zpět. Časem se jistě dopracujete ke stoji na hlavě, ve kterém bude krk uvolněný a aktivní současně.

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 7. 2024

Berani, duchovní záležitosti by vás mohly velmi zajímat. Možná se budete chtít ponořit do metafyzických studií a meditací, ale pracovní nebo rodinné povinnosti by vám mohly bránit v uskutečnění těchto přání. Nenechte se tím zklamat. Místo toho se soustřeďte na všední povinnosti a dokončete je. Pak můžete přejít ke skutečně fascinujícím záležitostem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.