zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Co vás čeká a nemine?

Láska, sex, peníze a zdraví v roce 2022 podle horoskopu
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Naučte se stojku - krok za krokem

Naučte se stojku - krok za krokem
Autor: iStock Naučte se stojku - krok za krokem
Jako děti jsme ji zkoušeli v jednom kuse. Beze strachu, že se nám může něco stát, že spadneme. Pokud jsme přece jenom strach cítili, překonali jsme ho ve jménu hry a objevování nových možností našeho těla. Nevěděli jsme, že stát na rukou není „normální“. Přesto je důvodů, proč cvičit stojku, docela dost.

reklama

Pravdou je, že tak, jako bez stoje na hlavě, se i bez stojky v životě celkem dobře obejdeme. Zavíráme si tím ale cestu ke zkoumání světa vzhůru nohama, přijdeme o posílení ramen, lopatek,  předloktí, zápěstí, břišních svalů, imunity, stability, cév i srdce. Důvodů, proč stojku cvičit je nespočet - a pokud je to pro vás stále málo - dělejte ji jednoduše proto, protože můžete!

Naučte se stát na rukou krok za krokem:

1. Důkladná rozcvička

Ještě předtím, než se vrhnete na praktikování stojky, dobře zahřejte ramena, lokty a zápěstí. Zápěstím kruťte, protahujte ho o podlahu dlaněmi dolů i vzhůru, hýbejte s ním do všech stran a úhlů, prohřívejte ho. Zápěstí je relativně slabé na to, aby udrželo celé naše tělo, proto nikdy nevynechejte jeho dokonalou přípravu.

2. Pavouci

Položte dlaně na zem, na šířku vašich ramen. Tuto pozici si vyfoťte nebo zkontrolujte v zrcadle - o šířce ramen můžeme mít absolutně zkreslené představy - zvlášť, když jsme hlavou dolů! Ukazováky směřují dopředu a váha je rovnoměrně rozložená do dlaní i prstů. Prsty malinko nakrabaťte, aby vypadaly jako pavoučí nožičky - jako bychom se chtěli vší silou držet podlahy.

3. Lokty a ramena

Lokty jsou absolutně propnuté a loketní jamky směřují přímo vpřed. Zápěstí, lokty a ramena naskládejte hezky nad sebe, do jedné linie, přesně kolmo k zemi.

4. Vzhůru do oblak

Vytáhněte kostrč co nejvýš ke stropu a vyhoupněte jednu nohu vzhůru. Druhou pochopitelně přidejte, ideálně skrčenou, aby vás netáhla zpět k zemi. V tento okamžik se dostávají vaše boky nad ramena a stojka je na světě.

5. Nebuďte ovoce

Nenechte vaše tělo prohýbat se jako banán. Vytáhněte se z ramen nahoru, dlaněmi se odtlačujte od podlahy, spodní žebra vtahujte dovnitř, nevystrkujte zadek, aktivujte břišní svaly, neprohýbejte se v bedrech, zpevněte nohy, propněte špičky a držte. Zpočátku se klidně dívejte mezi dlaně, nicméně může být výhodné ihned nacvičovat ideální provedení, to znamená provedení stojky, kdy pohled směřuje do dáli, hlava není v záklonu a krční páteř je hezky uvolněná.

6. Hledejte

Hledejte, ztrácejte a opět nacházejte rovnováhu. Pokud cvičíte u zdi, zkuste od ní nohy odlepovat, vracet je zpátky, chvilku vydržet v prostoru. Buďte pevní, aktivní, nic nepovolujte. Sledujte, jak hlavou dolů hledáte rovnováhu, jak zapojujete svaly, jak se učíte vnímat svoje tělo. Změřte si, jak dlouho v této pozici vydržíte a intervaly postupně prodlužujte.

Po docvičení nezapomeňte opět namáhané části těla dobře uvolnit a protáhnout!

Zdroj: Fithall.cz

Fithall
Autor: archiv Fithall

reklama

Související témata: cvičení , stojka , posilování , břicho , svaly

reklama

Přečtěte si také

reklama