Cvičení

15. května 2020 07:35

Anna Kopečková

Bolí vás záda? Zkuste 4 účinné cviky, které zaberou jen 4 minuty

Málokdo dnes může tvrdit, že ho záda vůbec nebolí. Trávíme spoustu času sezením u počítače, před televizí, v autě, ve vlaku... Jenže lidské tělo není na neustálé sezení stavěné. Nedostatek pohybu a různé kroucení na židli znamená pro záda, kyčle i boky katastrofu. Je třeba proto záda a spodní část těla neustále posilovat a protahovat, aby se jim ulevilo. A nemusí to být nic složitého, stačí pár jednoduchých cviků.

Samozřejmě, že je lepší pravidelný pohyb několikrát týdně, který bude trvat alespoň půl hodiny, ale v tomto případě se i málo počítá. Takže pokud nemáte čas na to, abyste chodili cvičit pravidelně, vyhraďte si každý den alespoň čtyři minuty a zacvičte si tyto čtyři cviky z jógy, které zmírní napětí páteře. Uvidíte, že se vám uleví.

1. Pozice motýla

Posaďte se na podlahu, pokrčte nohy a chodidla opřete o sebe. Rukama chodidla sevřete a lokty odtlačte kolena od sebe. Tlačte kolena směrem k podlaze a zároveň předklánějte trup. Můžete-li, vytáhněte se za rukama dopředu. Cvičení nesmí bolet, pokud začne, okamžitě přestaňte.

Zůstaňte v poloze po dobu pěti hlubokých nádechů a výdechů (tedy asi 30 sekund).

2. Pozice šťastného dítěte

Položte se rovně na záda, pokrčte levou nohu a levou rukou ji chytněte z vnější strany chodidla. Použijte jemnou sílu, abyste levé koleno nasměrovali do levého podpaží. Snažte se, aby rameno a hrudník zůstaly na zemi, přitom však byly uvolněné.

Zůstaňte v této pozici pět hlubokých nádechů a výdechů. Pak vyměňte nohy a celé zopakujte opět po dobu pěti nádechů a výdechů.

3. Pozice holuba

Výchozí pozice je sed na patách, pomalu přejděte do pozice kočky, tedy na všechny čtyři. Pravou nohu předsuňte mezi rukama dopředu. Pravé koleno ohněte před tělem, levá noha leží natažená pod tělem dozadu. Dosedněte na vnější stranu kolena, stehna a hýžďového svalu. Pata pravé nohy směřuje k levé kyčli, palec levé nohy směřuje přímo do podlahy, levý bok směřuje dolů směrem k podložce. Pokud se kyčel začne otevírat směrem ke stropu, přitáhněte levou nohu zpět k tělu. Ruce jsou dlaněmi opřené o podložku, pokud jste fyzicky zdatní zvedněte ruce nad hlavu, ale pohyb by neměl jít přes bolest.

Vydržte pět hlubokých nádechů a výdechů, potom položte trup na přední nohu a odpočiňte si. Vyměňte nohy a celé zopakujte opět po dobu pěti nádechů a výdechů.

Kyčle jsou částí těla, kde se především u žen často ukládá napětí. Pozice holuba jej uvolní nejen v kyčlích, ale i v bedrech. V pokročilé formě se při pozici holuba otevírají i ramena a hrudník.

4. Dvojitý holub

Sedněte si s nohama nataženýma rovně před vámi. Pokrčte pravou nohu před tělem, pak pokrčte levou a položte ji na pravou. Že to děláte správně poznáte tak, že vaše nohy a tělo tvoří trojúhelník. Rukama se opřete za zády, prsty směřují dopředu a lehce se předkloňte. Zůstaňte v pozici po dobu pěti hlubokých nádechů a výdechů a pak vyměňte nohy, takže pravá bude nahoře.

Tato pozice skvěle protahuje boky a třísla, ale také hýždě a dolní část zad. Pravidelné cvičení zbavuje stresu a pomáhá při relaxaci a zklidnění mysli.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.