zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 batolecích cviků, které vás zbaví špatného držení těla a bolesti zad

5 batolecích cviků, které vás zbaví špatného držení těla a bolesti zad
Autor: iStock 5 batolecích cviků, které vás zbaví špatného držení těla a bolesti zad
Ve správném držení těla bychom se měli inspirovat u batolat. Ta téměř nikdy neuvidíte shrbená, pro hračky se nepředklánějí, ale dřepnou si a předmět si podají a přirozeně moc dlouho nevydrží sedět. Zkuste proto dělat to, co ona.

reklama

Vlivem dlouhého sezení ve školních lavicích, v práci na kancelářských židlích i doma na pohovkách přestává naše tělo vědět, jaké svaly by mělo zapojovat, aby stálo či sedělo rovně, správně a bezbolestně. Zádové svaly nutíme k tomu, aby se přizpůsobily našemu pohodlí, posedu s povolenou páteří, předsunutou bradou a kulatými rameny, učíme je zapojovat se zcela nepřirozeným způsobem a pak se hrozně divíme, když si stoupneme rovně a ono je to nepohodlné a náročné.

Ve správném držení těla bychom se měli inspirovat u nejmenších dětí, které dělají všechno přirozeně.

Zkuste tyto jednoduché batolecí cviky: 

1. Prostý sed

cviky na špatné držení těla sed
Autor: faqs.org cviky na špatné držení těla sed

Sedněte si na podložku, natáhněte nohy před sebe, narovnejte se a seďte. Tímto jednoduchým, ale přesto namáhavým cvikem posílíte kompletně všechny svaly zad.

Zkuste sedět s rovnými zády aspoň několik minut a interval postupně prodlužujte. Ramena nezvedejte k uším, neprohýbejte se, jen pravidelně dýchejte a vnímejte, jak svaly pracují – nyní se zapojují ty svaly, které by měly fungovat automaticky, bez jakýchkoliv nepříjemných pocitů.

2. Komín

cviky na špatné držení těla komín
Autor: popsugar.com cviky na špatné držení těla komín

V józe se této pozici říká střecha a děti ji dělají velmi často samy od sebe. Klekněte si na podložku a opřete se o dlaně. Prsty roztáhněte do šířky, propněte kolena a paty tlačte do země. Hrudní kost se snažte přiblížit co nejvíc ke stehnům a jen pravidelně dýchejte. Zkuste napočítat pět až deset pomalých nádechů a výdechů a poté povolte.

Protáhnete a posílíte si záda, ale také zadní strany stehen. Intenzitu cvičení zvýšíte, když se z pozice střechy snížíte do prkna a pak se s výdechem opět vrátíte zpátky.

3. Vzpor

cviky na špatné držení těla vzpor
Autor: Thinkstock cviky na špatné držení těla vzpor

Pro dospělé je to náročný cvik, pro děti naprosto přirozený pohyb. Co nejčastěji zaujměte polohu ve vzporu, buď na předloktí nebo na dlaních a držte nebo zkuste hýbat nohama, přesunovat se dopředu, do stran a dozadu jako zvíře, ale stále mějte boky nízko u země. Takovým cvičením přinutíte k aktivitě svaly středu těla, ale také ramena, tricepsy i svaly hýždí.

4. Dřep

cviky na špatné držení těla dřep
Autor: Thinkstock cviky na špatné držení těla dřep

Když vám něco upadne, sehnete se pro to. Tkaničky si zavazujete v předklonu, z podlahy sbíráte ponožky s propnutými koleny. Za den se záda ohnou nejméně tisíckrát, aniž byste přitom aktivovali břišní svaly, a bedra pak trpí jako čert. Naučte se proto zvedat ze země předměty pomocí dřepu a s rovnými zády nebo při každém ohnutí zad vědomě zapojte břišní svaly.

5. Ležte na břiše

cviky na špatné držení těla leh na břiše
Autor: Thinkstock cviky na špatné držení těla leh na břiše

Ne jen při spánku, ale třeba také u televize nebo při čtení. Opřete se o předloktí, ale nezůstávejte viset v ramenou – pěkně se z nich vytáhněte. Zpevněte břicho, aby bedra netrpěla, a vydržte.

V předklonu či shrbeném posedu trávíme většinu života, proto zádům udělá moc dobře, když budou chvilku prohnutá na druhou stranu.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner new4
Autor: fithall.cz fithall banner new4

reklama

Související témata: cviky , bolest zad , špatné držení těla , páteř , cviky na záda

reklama

Přečtěte si také

reklama