Jak mít krásnější a zdravější ramena? Cvičte vis!
Nemůžete čekat, že vaše ramena budou v nejlepší kondici, když je necháváte zahálet a používáte je maximálně na nošení kabelky nebo batohu. Ramena potřebují pohyb a změnu polohy. Tím nejlepším, co jim můžete dopřát, je, že se zkusíte vrátit do dětských let a budete se věšet na všechno, co kolem sebe uvidíte.
Základní podmínkou pro bezbolestný pohyb jsou zdravé klouby. Ačkoliv se může zdát, že nejlepší prevencí i léčbou bolavých kloubů je jejich klidový režim, opak je pravdou. Jednoduše řečeno – když některou část těla nepoužíváme, přijdeme o její funkčnost.
Spousta lidí si stěžuje na to, že je bolí kolena. Vždyť bolí tak, že nemohou udělat ani dřep! Ale kauzalita může mít opačný směr – kolena bolí právě proto, že děláme dřepů málo nebo se jim úplně vyhýbáme.
S ramenními klouby to funguje podobně. Nemůžeme očekávat, že budou v perfektní kondici, když to jediné, co po nich chceme, je aby na nich držela kabelka nebo batoh. Celé dny a hodiny je necháváme zahálet u počítače či na pohovce, shrbená, kulatá a ochablá. Ve stresu se svaly kolem ramen začnou stahovat a napínat, takže je nevědomě vytahujeme k uším a tím trpí ještě víc. Přitom to jediné, co naše ramena chtějí, je pohyb a změna polohy, tedy vis.
Věšte se!
Naše ramena jsou k visení přímo stvořená. Vždyť my, lidé, pocházíme z primátů, kteří v podstatě tráví veškerý svůj čas ve visu na větvích stromů. Zkuste oprášit to, co jste dělali naprosto spontánně jako děti – zase se zavěšujte na všechno, co kolem sebe uvidíte. Věšte se na hrazdy, gymnastické kruhy, konstrukce dětských prolézaček, žebřiny, větve stromů, zárubně od dveří, zídky či zábradlí. Uvidíte, že během několika týdnů budou vaše ramena zdravější, silnější a mobilnější, ale ucítíte také rozdíl v síle úchopu i předloktí a také v tom, jak pracují vaše lopatky.
Díky visu uvolníte a posílíte nejen ramena, úchop a lopatky – jako bonus získáte dokonale protaženou a uvolněnou páteř a prostřednictvím jednoduchých modifikací posílíte i břišní svaly.
Zde je několik tipů, jak z obyčejného visu vytěžit maximum:
1. Volný vis
Chytněte se hrazdy přibližně na šířku vašich ramen, nadhmatem. Je celkem jedno, jestli bude váš palec v opozici vůči zbylým prstům nebo bude hrazdu svírat společně s nimi. Vyvěste se. Nic kromě svalů prstů, dlaní, zápěstí a předloktí nezapojujte. Vnímejte, jak se ramena jemně vytahují ze svých pouzder, jak se páteř prodlužuje, jak se uvolňují obratle i šíje. Chvilku jen dýchejte a vnímejte, co všechno se s vaším tělem děje.
2. Lopatkové „shyby“
S výdechem ve visu stáhněte lopatky směrem k sobě a dolů, jako byste chtěli krk vytáhnout z ramen co nejvýš ke stropu. Uvědomte si, jaké svalové skupiny se v takovém aktivním visu zapojují. Několik vteřin vydržte a opět povolte. Celý proces opakujte podle vaší kapacity – stačí začít několika málo vteřinami v pasivním visu a pomalu se dopracujete k několika minutám za den ve visu aktivním.
3. Kolena vzhůru
Pokud chcete zapojit břišní svaly, zkuste s výdechem přitáhnout kolena k hrudníku. Snažte se držet zbytek těla v klidu, nešvihat sebou, ale vše provádět s maximální možnou kontrolou. Pokud máte břicho opravdu silné, nebraňte se ani variantě, kdy budete zvedat natažené nohy před sebe – jen si opět dejte pozor na oblast beder a dokonalou kontrolu nad každým sebemenším pohybem. Nechceme cvičit švihem, ale tahem!
Zdroj: Fithall.cz