Celebrity

19. října 2022 12:07

David Laštovka

Detaily posledního rozloučení s hercem Josefem Somrem. Jak rozhodla rodina?

Národem milovaný herec Josef Somr, který zemřel ve věku 88 let na rakovinu plic, měl spoustu fanoušků a obdivovatelů. Jak se s ním bude moci veřejnost rozloučit?

Vzhledem k tomu, že Josef Somr pocházel z moravského Vracova, kde vyrůstal se dvěma bratry a na rodný kraj nedal dopustit, zpočátku nebylo jasné, kde se poslední rozloučení se zesnulým hercem bude konat.

Jak ČTK informoval Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla, jehož byl Somr dlouholetým členem, pohřeb se uskuteční ve středu 26. října ve 14.00 ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

Josefa Somra delší dobu sužovaly zdravotní problémy, kvůli kterým se musel vzdát své bohaté kariéry. „Přicházejí chvíle, kdy se probudím a říkám si, díky za každé nové ráno. Prostě po probuzení zjišťuji, že už není tak jednoduché vstát, že už nemůžu dobíhat na tramvaj, že už ani některé věci neuzvednu, a já jsem byl docela dobrý chodec, v mládí jsem sportoval, ale teď zjišťuji, že už všechno je pryč. I ty určité radosti, které mládí s sebou přinášelo. To je na tom nejsmutnější,“ svěřoval se v jednom z posledních rozhlasových rozhovorů na Dvojce.

Toužil pracovat na železnici

Na své dětství měl ty nejkrásnější vzpomínky. Jeho snem bylo pracovat jako strojvedoucí, neboť parní lokomotiva byla něco, co ho naprosto fascinovalo. K železnici měl vůbec blízko a ne náhodou. Jeho otec byl výpravčí. „Často jsem tam za ním chodil. Přehazoval jsem hradla, výhybky, což mě moc bavilo,“ popisoval herec.

Ve škole mu to šlo, patřil mezi premianty třídy, proto jeho další kroky vedly na gymnázium. Že by se jednou věnoval divadlu, to ho v té době ještě nenapadlo. Jenže souhra náhod nakonec vykonala své. „Když jsem odmaturoval, zajeli jsme s kamarádem do Brna a šli kolem Janáčkovy akademie múzických umění. On donesl nějaká lejstra, vyplnili jsme je a bylo vymalováno,“ zavzpomínal s úsměvem.

Když se pak vrátil domů a vylíčil, co udělal, rodiče z jeho rozhodnutí šťastní nebyli. „Tatíček mě sebral a odjel se mnou na poradu za strýčkem farářem. Spoléhal na to, že mi to rozmluví. On ale prohlásil, že herec je vlastně něco podobného jako sluha boží, který také mluví k lidem, pomáhá jim, vysvětluje jim věci a dělá je lepšími. Takže jsem nakonec se skřípěním zubů tatínka a pláče maminky, dostal zelenou,“ přiblížil Josef Somr.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 6. 2023

Berani, kdybyste měli ve firmě na starosti personální oddělení, začali byste dnes kompletně měnit náborový proces. Zaměřili byste se spíše na lidský faktor než na diplomy a ocenění, kterými lidé mávají na důkaz svých schopností. Důvěra v lidi v kombinaci s důvěrou ve vlastní instinkty by se vám mohla vyplatit více, než si dokážete představit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.