Celebrity

16. září 2022 05:30

David Laštovka

Petr Čepek trpěl zákeřnou nemocí, kterou u něj objevil léčitel. Herec mu ale nevěřil

Petra Čepka si mnozí nejvíce pamatují v roli cholerického řidiče Turka a žárlivého manžela Libuše Šafránkové v komedii Vesničko má středisková. Zemřel v pouhých čtyřiapadesáti letech, když mu život vzala zákeřná nemoc –⁠ rakovina slinivky. Jaký byl charismatický herec s uhrančivým pohledem v soukromí?

Zdravotní problémy Petra Čepka sužovaly delší dobu. Měl velké bolesti, ale lékaři dlouho nemohli přijít na to, co mu vlastně je. „Ještě v době, když byl táta zdráv, se mu ozval jeden léčitel s tím, že ho viděl v televizi a že se mu na něm něco nezdá. Řekl mu, že vidí, že má problém v okolí břicha. Táta byl ale ateista, na nic takového nevěřil a nejel tam,“ prozradila Nedělnímu Aha! hercova dcera Petra.

Lékaři nakonec zjistil, že příčinou jeho bolestí je rakovina slinivky. Prognózy byly velmi špatné, šance na uzdravení v podstatě minimální. Zákeřnou nemoc nesl Petr Čepek statečně a rozhodl se točit a hrát, dokud mu to jeho zdravotní stav dovolí.

Na rakovinu slinivky zemřel i zpěvák David Stypka. Poslechněte si jeho poslední píseň:

„Věděl, že umírá. Po první operaci jsem ho byla navštívit v nemocnici. Stál na chodbě a kouřil. Říkal mi: Je to v pr... Doktoři mu i dovolili kouřit. Přestože měl obrovské bolesti, začal točit Fausta. Všichni jsme ho od toho zrazovali, ale nedal si říct. Režiséra Jana Švankmajera velmi uznával, považoval to za svůj herecký vrchol, který hodlal za každou cenu dokončit,“ dodala dcera Petra, která v té době čekala miminko.

Jeho narození se Čepek ještě dožil. „Po operaci odjel na chatu, jeho stav se však rapidně zhoršoval. Šlo to rychle a bohužel mu nebylo pomoci. Přijela jsem tam za ním s malým, takže ho ještě viděl. Říkal mi: Kéž bych s ním mohl jít na Petřín. To bylo naše místo, tam jsme se spolu něco nachodili. A abych se o syna postarala,“ zavzpomínala Petra.

Jeho povahu nejvíce vystihuje postava Pepíka Turka

To bylo naposledy, co s otcem mluvila. Zemřel 20. září 1994. Jako člověk i táta byl podle dcery úžasný. „Byl vždycky přímý a říkal pravdu do očí. Občas byl cholerik. Vytočit ho dokázalo ledacos, ale trvalo to vždycky jenom chvíli. Pamatuji se, že když mi bylo asi 16 a puberta se mnou šila, oznámila jsem mu, že tady v té zemi a totalitě žít nebudu a emigruji. Táta byl velký vlastenec, takže ho to pořádně rozzuřilo. Jinak byl velký kutil, rád se díval na jakýkoliv sport. Vždycky to hodně prožíval a řval u toho tak, až jsme se všichni lekli. Velmi rád luxoval a také vařil. Měl dvě oblíbená jídla, která uměl fantasticky: bílou fazolovou polévku a pečené vepřové maso,“ prohlásila o něm dcera Petra.

Herecký um Petra Čepka si můžete připomenout také ve filmu Smích se lepí na paty, který v sobotu 17. 9. ve 14:45 a v neděli 18. 9. ve 22:40 vysílá TV Prima. Jeho povahu prý však nejvíce vystihuje postava Turka z komedie Vesničko má středisková. „Pokud bych si odmyslila tu chorobnou žárlivost, byla by to asi tato role. Táta když se někdy napil, měl chuť si s ostatními měřit síly. (smích) Navíc tam s ním hráli kolegové, které měl moc rád. Například pan Hrušínský, jeho největší vzor,“ uvedla Petra, která vystudovala výtvarnou školu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.