Antikoncepce bez hormonů: Která je nejspolehlivější?
Z časů, kdy bylo naprosto normální dostat v 16 letech hormonální antikoncepci jako řešení problémů s pletí, jsme se přehoupli do doby, kdy se umělých hormonů snažíme vyvarovat, jak jen to jde. Jaké jsou ale naše další možnosti a máme vůbec na výběr, pokud nechceme skončit s kopou dětí dřív, než vůbec nastoupíme do práce?
Antikoncepční metody se dělí na nehormonální a hormonální, přičemž v obou variantách máme více možností na výběr. Jaké jsou možnosti, pokud nechcete nebo nemůžete tělo zatěžovat hormony?
Symptotermální metoda
Tato metoda určuje plodné a neplodné dny na základě sledování několika znaků, jako například teploty, které si zapisujeme do kalendáře. Je založena na faktu, že uvolněné vajíčko má životnost pouze 12–18 hodin a k ovulaci dochází 1x měsíčně. Pomocí měření a zaznamenávání teploty a sledování dalších znaků určíme po zapsání do speciálního kalendáře plodné a neplodné dny. Pomoci nám můžou i speciální moderní minipočítače vytvořené speciálně pro tyto účely. Jde o metodu, která maximálně respektuje ženské tělo, máme zde ale pramalou jistotu. Doporučována je tak převážně ve chvíli, kdy by nám otěhotnění výrazně nezkomplikovalo život.
Nehormonální nitroděložní tělísko
Pokud chceme mít jistotu, že na ochranu nezapomeneme, bude pro nás pravděpodobně nejvhodnější variantou nitroděložní tělísko, které má kromě jednoduchého způsobu použití i další výhody. „Při použití nehormonálního děložního tělíska nedochází k vnějšímu přísunu sexuálních hormonů a zavádí se na dobu obvykle 5 let,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Vladimír Slavík a dodává: „Obecně jsou nitroděložní tělíska nejúčinnější antikoncepcí.“ Nehormonální nitroděložní tělísko nezasahuje do pravidelných ženských cyklů a nenarušuje hormonální rovnováhu. Antikoncepční účinek nastává okamžitě po zavedení, stejně tak se ihned po vyjmutí schopnost počít obnovuje. Nespornou výhodou je nezávislost funkčnosti na trávicím ústrojí. Tělísko tak funguje i v případě, že proděláváme trávicí těžkosti. A příznivá je i cena, která se u nehormonálního tělíska pohybuje jen mezi 600–1500 Kč.
Kondom
Jediný druh antikoncepce, která chrání nejen před početím, ale zároveň i před pohlavně přenosnými chorobami, je kondom. Je to jeho obrovská výhoda, a i to je důvod, proč tento druh antikoncepce nikdy nevymizí.
Pesar
Další z možností je použít pesar. Jeho zavádění chce trochu cviku, po natrénování jde ale o poměrně komfortní způsob ochrany. Pesar je možné si zavést i několik hodin před vlastním stykem, jen je důležité myslet na to, že ho nelze vyjmout ihned po sexu, doporučuje se počkat alespoň 6 hodin. Po této době už spermie v nehostinném prostředí pochvy nepřežívají a my se tak nemusíme bát, že by se některé při manipulaci s pesarem zatoulaly dovnitř. Pesar ale, na rozdíl od kondomu, nebrání přenosu pohlavně přenosných chorob.
Chemické přípravky
Mezi trendy poslední doby patří chemické krémy, čípky či pěny, které se zavádějí před pohlavním stykem. Ty se postarají o zneškodnění spermií dřív, než se dostanou k vajíčku a pokusí se o oplodnění. Je však nutné poradit se s odborníkem, zda je pro vás tato forma ochrany vhodná a nezávadná.