Prima maminka

12. března 2020 11:00

Anna Kopečková

Deset rad, jak mluvit s dětmi o koronaviru

Přečtěte si deset hlavních rad, jak se bavit s dětmi o nastávající situaci tak, aby ji pochopily a abychom je uklidnili.

  • Zvyšte pocit bezpečí dítěte

Obejměte ho. Řekněte mu, že ho máte ráda/rád. Vysvětlete mu, že se nemusí bát, že je v bezpečí. Sami se nenechte vystrašit a nestrašte ani dítě. Před rozhovorem s dítětem se sami zklidněte, připravte si hlavní body, na co se budete ptát a jaké informace chcete předat. Mějte na paměti, že děti čtou naše emoce a podle toho, jak před nimi vystupujeme, si budou naše informace vysvětlovat. Dítě je vaším zrcadlem, proto je velmi důležité, aby z vás cítilo klid a bezpečí. Proto si hlídejte i svoji nonverbální komunikaci – dítě vnímá i to, co vy ani nezaznamenáte. Nemluvte nad hlavami dětí o věcech dospělých, děti to často citlivě vnímají.

  • Sepište si, o čem se budete s dítětem bavit

Tím, že si sepíšete, o čem se budete v souvislosti s epidemií bavit, získáte sami stabilitu, nadhled a strukturu a vyvarujete se nežádoucích emocí, které by vaše dítě mohly vylekat. Zároveň na nic nezapomenete.

  • Zjišťujte, co o koronaviru dítě ví a na co se chce zeptat.

Ptejte se dětí. Zeptejte se, co jim o koronaviru říkali ve škole. Zjistěte, co si o něm myslí a jak se o něm baví s kamarády a ostatními. Nechte si odvyprávět, kde dítě získává informace. Na konkrétní dotazy se totiž lépe odpovídá a minimalizuje se riziko šíření poplašných zpráv, fám a paniky. Dejte dítěti prostor na jeho vlastní otázky. Pro odpovědi na dotazy dětí pečlivě volte zdroje informací. Nenechte se ovládat bulvárem nebo konspiračními weby. Weby MŠMT a ministerstva zdravotnictví poskytují informace, které jsou ověřené, aktualizované a neměly by být zavádějící.

  • Zmapujte strachy a nejistoty dítěte.

Kromě toho, co si vaše dítě o koronaviru myslí, zjistěte, jaké jsou jeho pocity, z čeho má obavy a strach. Vysvětlete mu, že to, co se děje (jako třeba zavřená škola, omezení akcí, karanténa) je součást prevence. Je to z důvodu, aby lidé hromadně neonemocněli a aby byla nemoc pod kontrolou. Vysvětlete, že se takto lidé společně brání. Ujistěte dítě, že není v ohrožení života.

  • Vysvětlujte mu fakta

Podle věku dítěte volte vhodná slova, nedramatizujte, řekněte, že se jedná o nové onemocnění, na které se hledá lék, a že už známe postupy, jak snížíme možnost nákazy. Buďte názorní. Zdůrazněte, že je důležité dodržovat hygienu, dobře a často si mýt ruce. Nesahat si do úst a do nosu. Je to základ, jak snížit riziko nákazy. Natrénujte si znovu s dítětem mytí rukou. (Obrázek, jak si správně mýt ruce, si můžete stáhnout zde, vytisknout a pak pověsit třeba do koupelny). Buďte sami dětem příkladem, jak se odpovědně chovat.

  • Vytvořte si časový harmonogram dne i týdenní plán

O každých prázdninách je důležitý řád, takže ho vneste i do vašich nově nabytých „prázdninových“ dní. Vysvětlete dítěti, že je potřeba i plnit povinnosti. Můžete dítěti naplánovat čas pro hry, společnou komunikaci, pomoc v domácnosti i učení a psaní úkolů.

  • Nevoďte děti do nových velkých kolektivů.

I zde platí, že méně je více. Vězte, že čím větší koncentrace lidí, tím větší je riziko nákazy.

  • Vysvětlete dítěti, že i vy máte nějaká omezení

Možná také musíte pracovat z domova. Stejně by to mělo brát i vaše dítě a plnit z domova své školní povinnosti. Komunikujte proto se školou, pokud je to možné, domluvte se s třídním učitelem, aby pravidelně dětem posílal domácí úkoly.

  • Udržujte sociální kontakt dětí a komunikaci s rodinou a kamarády

Nechte své děti, ať si s kamarády zavolají, sdělí si své pocity. Kontakt s nimi mohou udržovat i přes Skype nebo prostřednictvím skupin na sociálních sítích. Nezapomeňte ani na příbuzné a volejte pravidelně prarodičům nebo dalším příbuzným.

  • Nezapomeňte, že je důležitá dobrá nálada, pohyb a přísun vitamínů

Proto choďte s dětmi ven, do parku, do lesa, nechte je vybít přebytečnou energii. Střídejte relaxaci a přiměřenou zátěž, posilujte tělo i mysl. Dodržujte přísun vitamínů, dostatek spánku, udržujte si dobrou náladu. Přispějete tím k posílení imunity i psychické odolnosti.

Autor: Jana Vyhlídalová (Kidtown.cz) ve spolupráci s PhDr. Štěpánem Vymětalem, PhD, členem Stálého výboru pro psychologii krizí, katastrof a traumatu EFPA


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.