zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 nejšpinavějších věcí, kterých se vaše děti denně dotýkají

Vypadá to tu čistě, ale právě tady je spousta bakterií
Autor: iStock Vypadá to tu čistě, ale právě tady je spousta bakterií
anna kopečková , Vydáno: 19.01.2017
Smutnou pravdou je, že žijeme ve světě plném bakterií. Nevidíme je, ale jsou tu. A i když se před nimi snažíte své děti chránit, na některé z nich jste krátcí.

reklama

 

Podívejte se, jakých nejodpornějších míst se vaše děti denně dotýkají, a co s tím dělat.

 

Jejich batoh

Zamyslete se. Batohy se dotknou těch nejhnusnějších míst, třeba podlahy na veřejných záchodcích. Čištění batohu se odvíjí od toho, z čeho je vyrobený. Carolyn Forte, která je ředitelkou Laboratoře pro čištění americké společnosti Good Housekeeping, doporučuje promíchat trochu mýdla na obličej s teplou vodou a směsí na jemném hadříku odstranit z batohu veškerou špínu.

Umyvadlová baterie

Logicky je nejvíce bakterií na místech, kterých se v domácnosti nejčastěji dotýkáte. Mezi ně patří i kohoutky. Bakterie a viry na nich přežijí i 48 hodin, proto je dobré je vždy ještě přestříknout desinfekčním sprejem.

nejšpinavější věci - baterie Foto:                                                                                                                              Foto: iStock

Fontánky na vodu

Odborné studie prokázaly, že pítka a fontánky ve školách obsahují od 10 000 do 400 000 bakterií na centimetr čtvereční povrchu kohoutku. I proto byste svému dítěti měli s sebou do školy dávat jeho vlastní lahev s pitím.

Sedadlo v autobuse

Podle výzkumů jsou sedadla v autobuse, kterým děti dojíždějí do školy, přímo líhní pro nebezpečné mikroorganismy včetně plísní a bakterií. Děti by si po jízdě autobusem (a samozřejmě i kterýmkoli jiným veřejným dopravním prostředkem) měly ve škole hned umýt ruce a to stejné platí i při návratu domů.

Váš mobil nebo tablet

Nechali byste dítě olíznout záchodové prkýnko? Tak jim nedovolte dávat do pusy ani mobil, protože je na něm ještě víc bakterií než na baterii v koupelně. Carolyne Forte na jejich likvidaci doporučuje čas od času používat čisticí ubrousky s obsahem alkoholu. Ideální je, když si koupíte jednotlivě balené ubrousky a dáte si je do auta a do kabelky.

nejšpinavější věci - lavice Foto:                                                                                                                        Foto: iStock

Školní lavice

Výzkum Univerzity v Arizoně prokázal vysoký výskyt E.coli, salmonelózy, streptokoků a dalších bakterií na školní lavici. Když se ale povrch vyčistí, odstraní se jich celých 99 %. Takže je načase dětem zabalit do batohu i desinfekční ubrousky, aby si lavici jednou týdně pěkně vydrbaly.

Klávesnice počítače

Když děláte na počítači, máte na dosah nejenom celý svět, ale zjevně i E.coli a stafylokoky. Klávesnici vyčistíte tak, že ji obrátíte, vytřepete z ní drobky a přetřete ji desinfekčním ubrouskem.

Sedadlo v autě

Ano, to sedadlo, ke kterému každý den poutáte děti bezpečnostním pásem. Studie Birminghamské univerzity zjistila, že je na něm dvakrát více bakterií než na záchodě. Proto ho pravidelně čistěte a dodržujte přitom pokyny výrobce, protože sedadla jsou dost často vyrobená z různých materiálů.

nejšpinavější věci - ovladač Foto:                                                                                                                             Foto: iStock

Ovladač na televizi

Víte, že ovladač je jednou z nejšpinavějších věcí u vás doma? Přece jen na něj sahá úplně každý. I ten tedy alespoň jednou týdně otřete desinfekčním ubrouskem,  abyste odkázali bakterie do patřičných mezí.

Jejich boty

Výrobce bot Rockport si nechal zpracovat průzkum, ze kterého vyplynulo, že vzhledem k častému kontaktu bot s „fekálním materiálem“ (nejčastěji na veřejných záchodcích) jsou boty útočištěm odporných bakterií včetně E.coli. O důvod navíc zavést doma pravidla pro odkládání bot.

-az-

Nejšpinavější místo v bytě? Budete se divit!

Jak často měníte houbičku na nádobí a vyplachujete držáčky na kartáčky? Jsou totiž plné bakterií.

Když se zeptáte lidí, jaké je nejšpinavější místo v domě, většina pravděpodobně odpoví, že záchod. Národní hygienická nadace na univerzitě v Michiganu provedla studii, aby odhalila místa v domácnosti s největším množstvím choroboplodných zárodků, a přišla s několika překvapivými výsledky. Ukázalo se totiž že nejvyšší koncentrace bakterií, a tedy nejšpinavější místa v bytě se nacházejí v naší kuchyni.

 

Živnou půdou pro bakterie jsou teplá a vlhká místa. Mikroskopické jednobuněčné organismy, tedy bakterie, žijí skoro všude ve vzduchu, ve vodě, v půdě, u nás doma i uvnitř lidského těla. Jsou jich miliony. Pozor, je rozdíl mezi bakteriemi a viry. Zatímco bakterie žijí vlastním životem, virus nemá žádné metabolické aktivity a k životu i množení potřebuje živou hostitelskou buňku. I on však na vás může číhat na špatně otřených plochách.

Většina těchto organismů je neškodná, některé však nejsou tak přátelské, takže je ve své domácnosti opravdu nechcete. Proto je třeba některá místa doma čistit mnohem častěji, než to určitě děláte. Máme pro vás i několik tipů, jak se bakterií účinně zbavit.

Říkal, že by ta vlnovka neměla bejt problém

Dřez

Vyčistí sifon v dřezu

Vzhledem k tomu, že je kuchyňský dřez téměř vždy mokrý a vlhký a ještě v něm zůstává spousta zbytků, poskytuje dokonalé bydlení bakteriím a podmínky pro jejich růst. Zejména pak pro takové, jako jsou salmonela a e.coli. Zní to neuvěřitelně, ale v takovém dřezu může být víc bakterií než na WC poté, co jej někdo použil. Proto používejte na dřez, stejně jako na rukojeť kohoutku, pravidelně dezinfekci. Pokud je vám nepříjemné používat silné chemikálie, kuchyňský dřez také pěkně vyčistí ocet.

reklama

Související témata: špína , bakterie , žloutenka , zdravé dítě

reklama

Přečtěte si také

reklama