Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

10 nejšpinavějších věcí, kterých se vaše děti denně dotýkají

Smutnou pravdou je, že žijeme ve světě plném bakterií. Nevidíme je, ale jsou tu. A i když se před nimi snažíte své děti chránit, na některé z nich jste krátcí.
Vydáno: 19.01.2017, Anna Kopečková
Vypadá to tu čistě, ale právě tady je spousta bakterií
Vypadá to tu čistě, ale právě tady je spousta bakterií Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Podívejte se, jakých nejodpornějších míst se vaše děti denně dotýkají, a co s tím dělat.

 

Jejich batoh

Zamyslete se. Batohy se dotknou těch nejhnusnějších míst, třeba podlahy na veřejných záchodcích. Čištění batohu se odvíjí od toho, z čeho je vyrobený. Carolyn Forte, která je ředitelkou Laboratoře pro čištění americké společnosti Good Housekeeping, doporučuje promíchat trochu mýdla na obličej s teplou vodou a směsí na jemném hadříku odstranit z batohu veškerou špínu.

Umyvadlová baterie

Logicky je nejvíce bakterií na místech, kterých se v domácnosti nejčastěji dotýkáte. Mezi ně patří i kohoutky. Bakterie a viry na nich přežijí i 48 hodin, proto je dobré je vždy ještě přestříknout desinfekčním sprejem.

nejšpinavější věci - baterie Foto:                                                                                                                              Foto: iStock

Fontánky na vodu

Odborné studie prokázaly, že pítka a fontánky ve školách obsahují od 10 000 do 400 000 bakterií na centimetr čtvereční povrchu kohoutku. I proto byste svému dítěti měli s sebou do školy dávat jeho vlastní lahev s pitím.

Sedadlo v autobuse

Podle výzkumů jsou sedadla v autobuse, kterým děti dojíždějí do školy, přímo líhní pro nebezpečné mikroorganismy včetně plísní a bakterií. Děti by si po jízdě autobusem (a samozřejmě i kterýmkoli jiným veřejným dopravním prostředkem) měly ve škole hned umýt ruce a to stejné platí i při návratu domů.

Váš mobil nebo tablet

Nechali byste dítě olíznout záchodové prkýnko? Tak jim nedovolte dávat do pusy ani mobil, protože je na něm ještě víc bakterií než na baterii v koupelně. Carolyne Forte na jejich likvidaci doporučuje čas od času používat čisticí ubrousky s obsahem alkoholu. Ideální je, když si koupíte jednotlivě balené ubrousky a dáte si je do auta a do kabelky.

nejšpinavější věci - lavice Foto:                                                                                                                        Foto: iStock

Školní lavice

Výzkum Univerzity v Arizoně prokázal vysoký výskyt E.coli, salmonelózy, streptokoků a dalších bakterií na školní lavici. Když se ale povrch vyčistí, odstraní se jich celých 99 %. Takže je načase dětem zabalit do batohu i desinfekční ubrousky, aby si lavici jednou týdně pěkně vydrbaly.

Klávesnice počítače

Když děláte na počítači, máte na dosah nejenom celý svět, ale zjevně i E.coli a stafylokoky. Klávesnici vyčistíte tak, že ji obrátíte, vytřepete z ní drobky a přetřete ji desinfekčním ubrouskem.

Sedadlo v autě

Ano, to sedadlo, ke kterému každý den poutáte děti bezpečnostním pásem. Studie Birminghamské univerzity zjistila, že je na něm dvakrát více bakterií než na záchodě. Proto ho pravidelně čistěte a dodržujte přitom pokyny výrobce, protože sedadla jsou dost často vyrobená z různých materiálů.

nejšpinavější věci - ovladač Foto:                                                                                                                             Foto: iStock

Ovladač na televizi

Víte, že ovladač je jednou z nejšpinavějších věcí u vás doma? Přece jen na něj sahá úplně každý. I ten tedy alespoň jednou týdně otřete desinfekčním ubrouskem,  abyste odkázali bakterie do patřičných mezí.

Jejich boty

Výrobce bot Rockport si nechal zpracovat průzkum, ze kterého vyplynulo, že vzhledem k častému kontaktu bot s „fekálním materiálem“ (nejčastěji na veřejných záchodcích) jsou boty útočištěm odporných bakterií včetně E.coli. O důvod navíc zavést doma pravidla pro odkládání bot.

-az-

Článek

nejšpinavější místo v bytě hlavní Foto:

Nejšpinavější místo v bytě? Budete se divit!

Jak často měníte houbičku na nádobí a vyplachujete držáčky na kartáčky? Jsou totiž plné bakterií.
Článek je zařazen v: špína, bakterie, žloutenka, zdravé dítě
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama