Prima maminka

6. června 2019 07:30

redakce Prima Zoom

Mami, kup mi to! Jak naučit děti rozumět penězům?

Čím dříve děti pochopí, že věci se nezískávají pouze mávnutím karty a že peníze z bankomatu mají svůj původ, tím lépe. Je na nás dospělých, abychom dětem odkryli podstatu světa financí a naučili je s penězi správně zacházet a hospodařit. Děti jsou učenlivé a postupně dokážou vnímat, jak s penězi jejich rodiče nakládají. Mohou tak získat mnoho dobrých, ale i špatných návyků. Často totiž finanční návyky osvojené v dětství praktikujeme i v dospělosti.

Kdy a s čím začít

Není stanovena přesná věková hranice, kdy s výukou začít. Vhodné je však děti vzdělávat již od útlého věku. V první řadě je potřeba ratolestem vysvětlit, k čemu vlastně peníze slouží a jak se s nimi zachází. „Není třeba potomky seznamovat se všemi finančními nástrahami, se kterými se dospělí potýkají, avšak doporučuji s nimi o principech zacházení s penězi mluvit otevřeně. V dětství získané návyky nás pak doprovázejí celý život,“ říká Martina Lambert z MONETA Money Bank. Důležitou součástí finanční nauky je naučit dítě rozlišovat mezi „chci“ a „potřebuji“. Musí pochopit, že není v silách rodičů ani nikoho jiného dát mu vše, co vidí. S tím souvisí pochopení informace, že počet peněz není neomezený. Malé děti zkrátka nemají tušení, kde se peníze berou. Je na rodičích vysvětlit jim, že k jejich získání je potřeba vyvinout nějaké úsilí. „Na našich přednáškách se setkáváme s názory malých dětí, že se peníze berou z bankomatu. Už je přehlížen fakt, že maminka s tatínkem chodí do práce právě za účelem vydělávání peněz. Společně se spořením a informací, proč chodí rodiče do práce, se v dětech utváří pojem o hodnotě peněz,“ vysvětluje Josef Janoušek z Centra služeb finanční gramotnosti, o. s.

Škola hrou

Děti se nejlépe učí názornou ukázkou, která pro ně navíc představuje zábavnou aktivitu. Využijte her obsahujících dětské peníze a zahrajte si na prodavače. „S dětmi hrajeme na přednáškách hru, kolik co stojí. Jedná se o fiktivní nákup a společně zjišťujeme ceny potravin a spotřebního zboží,“ říká Janoušek. Prodávat můžete cokoli – bonbony, ovoce, hračky. Praktickým příkladem jim snadno vysvětlíte hodnotu peněz. Ukažte jim, že například jedno autíčko má menší hodnotu než dvě. Rozlišovat a porovnávat můžete také jejich velikost a funkce. Takové auto na dálkové ovládání bude jistě dražší než to, které samo nejezdí, přestože je stejně velké.

Naučte děti šetřit

„Nejlepší pomůcka pro šetření s dětmi jsou obálky nebo prasátka,“ uvádí Janoušek. Proberte s dítětem jeho přání, vysvětlete, proč by si mělo peníze šetřit a motivujte ho k tomu. Až jich bude mít dost, může si koupit, co si bude přát, a zbylou částku si v kasičce ponechá na budoucí přání. Odkládat peníze můžete také společně s tím, že rodiče také musí na dražší hračku nejdříve našetřit. „Poté je vhodné nákup realizovat společně. Jedná se o drobnost, kterou rodiče často dělají automaticky, ale z tohoto procesu vynechávají právě dítě, a to je škoda. Dítě tímto zjistí, že je normální si na něco spořit,“ vysvětluje Janoušek a dodává, že z jeho pohledu je nejdůležitější naučit děti tvorbě rezerv. Dejte ratolesti šanci si nějakou kačku i vydělat, například úklidem pokojíčku nebo drobnou pomocí v domácnosti. Počítáním úspor v kasičce si navíc procvičí počty a získá informaci, kolik mu ještě k dosažení vytyčeného cíle zbývá.

Podstata kapesného

Kapesné je skvělou učební metodou, která by ale měla podléhat jistým pravidlům. Důležitá je pravidelnost. Domluvte si s dítětem termín obdržení kapesného, které v podstatě simuluje výplatu. „U mladších dětí, které ještě nemají zkušenost s hospodařením s ohraničenou částkou peněz, je vhodné zvolit kratší časové období a postupem času jej navyšovat,“ radí Martina Lambert. Zanedlouho se dítě naučí své výdaje plánovat. Pokud máte doma školáka, který si z kapesného hradí nutné výdaje, jako je například svačina ve škole, platí, že částka kapesného by měla být vždy o něco vyšší, aby měl možnost si něco málo našetřit. U kapesného sloužícího čistě k financování zábavy naučte dítě, aby si automaticky nějakou částku odkládalo stranou. V obou případech mu dejte příležitost si nějakou tu kačku vydělat, například menší pomocí v domácnosti nebo uklizením pokojíčku. Jednoduchou formou můžete praktikovat i půjčku a její splacení. Nabyté vědomosti dítě jistě ocení v pozdějším věku.

Účet vs. hotovost

Oproti hotovosti je výhodou dětského účtu možnost kontroly výdajů rodiči. I samo dítě má přehled, za co obnos utratilo. Společně si pak výdaje můžete projít a říct si, co z výdajů je možné vynechat nebo omezit, a ušetřit si tak více peněz. „K založení účtu stačí navštívit bankovní pobočku, předložit váš občanský průkaz a rodný list dítěte a vložit na účet první peníze. Školák může platební kartou vybírat hotovost z bankomatů a zároveň platit u terminálů například za jízdenky, stravné či studijní pomůcky, a to v souhrnné výši maximálně 5 tisíc korun měsíčně,“ vysvětluje Šárka Svitáková z MONETA Money Bank. Je-li vašemu potomkovi 15 let a více, nabízejí banky tzv. studentské účty. U některých bank se ale více může vyplatit rovnou účet pro dospělé, který může být zřízen právě už od 15 let.

-jk-

Sdílejte článek
Štítky peníze bankomat finanční gramotnost spoření kapesné Moneta Money Bank děti a peníze hotové peníze Josef Janoušek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 11. 2024

Pochybnosti o romantickém nebo obchodním partnerství by na vás dnes mohly mít povzbuzující účinek. Jste odhodláni vyřešit všechny problémy nebo neshody, které můžete mít se svým partnerem. Pravděpodobně se vám to podaří, protože úspěch je díky odhodlání a tvrdé práci silně naznačen. Možná také získáte nového výhodného přítele.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.