Cvičení pro lepší trávení: Pomůže rotace, chůze i správné dýchání
Je sice hezké, že do sebe během dne dostanete potřebné množství sacharidů, tuků, proteinů, vody, vlákniny, vitamínů i minerálů, ale pokud trávicí soustava nefunguje tak, jak má, a nutrienty se nevstřebají, nebo se po jídle cítíte hrozně, je celá snaha marná.
Špatně fungující trávení se projevuje nafouklým břichem, bolestmi břicha, pocity těžkosti po jídle, pálením žáhy a vůbec jakýmikoliv nepříjemnými pocity, které vás ještě dlouho po jídle brzdí od běžných činností (nebo je aspoň znepříjemňují).
Tři kroky k dobrému trávení
Aby trávení pracovalo ve váš prospěch, je vhodné v první řadě vyladit jídelníček a vyloučit potraviny, o kterých víte, že vám nedělají dobře, i když vám třeba chutnají (pečivo, mléčné výrobky, luštěniny, káva, česnek, všechno smažené, nadměrně sladké i solené, alkohol a pod.). Ve druhém kroku zařaďte potraviny, o nichž naopak tušíte, že vašemu bříšku dobře dělat budou (kysané mléčné produkty, ovoce, zelenina, voda). A ve třetím kroku zapojte do hry cvičení, díky kterému pošlape trávení přesně tak, jak má.
Zde se dozvíte, jak na to:
Jídlo před cvičením
Před sportováním se najezte s hodinovým až 90 minutovým předstihem. Dopřejte si něco s nízkým podílem vlákniny a tuků, zato s vyšším množstvím komplexních sacharidů a trochou lehce stravitelných bílkovin (např. syrovátka, ne kasein).
Rotace
Jógové twisty a rotace mají prokazatelně kladný vliv na zažívání a funkci vnitřních orgánů. Doslova vyždímáte ze svého těla maximum a probudíte k životu i to nejlínější trávení. Zkuste třeba jednoduchý twist v sedě, kdy si pokrčíte koleno jedné nohy a chodidlo opřete z vnější strany kolene té druhé. Protilehlý loket zapřete o pokrčené koleno a s výdechem rotujete. Při tomto cviku byste měli myslet na to, aby byla páteř stále vzpřímená, temeno hlavy směřovalo ke stropu, a aby vše probíhalo tahem, v klidu a s respektem k vlastním fyzickým možnostem. Twist vždy proveďte na obě strany.
Pozice dítěte nebo dřep
Kromě rotací skvěle s trávením pomáhají polohy, při kterých se stehna co nejvíc přiblíží k hrudníku. Právě takovou pozicí přinutíte střeva do akce, promasírujete vnitřní orgány a jako bonus uvolníte kyčle. Cvičte pozici dítěte, kdy si kleknete, hýžděmi dosednete na paty, čelo opřete o podložku a paže necháte ležet volně podél těla. Nebo si zkuste lehnout na záda a jednu skrčenou nohu přitáhněte za koleno k hrudníku a chvilku jen dýchejte do břicha. Nohy pak vyměňte. Obyčejný dřep také dokáže s trávením zázraky (a nejen s ním), tak odpočívejte ve dřepu vždy, když to bude jen trochu možné!
Dýchání
Až se budete cítit po vydatném obědě těžko, jen si lehněte na podložku a soustřeďte se na dýchání do břicha. S každým výdechem pupík vtáhněte jemně k páteři, abyste zapojili břišní svaly a promasírovali vnitřní orgány. Správná technika dýchání při každém pohybu s pohodou v bříšku dost pomůže - třeba při běhání je naprosto zásadní.
Chůze
Že je dobrý nápad jít po jídle na procházku, se netraduje pro nic za nic. Chůze na čerstvém vzduchu trávení opravdu napomáhá, tak nedělejte po poctivém nedělním obědě to první, co vás napadne (svalit se na pohovku), ale nazujte pohodlné boty a vydejte se na cestu.
Zdroj: Fithall.cz
Mohlo by vás taky zajímat: