Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

5 mýtů a faktů o vánočním tloustnutí: Čemu věřit a čím se nestresovat?

Už je to tady. Právě nastává období, které prověří naši vůli odolat nadýchaným dortíkům, voňavému cukroví, lákavým chlebíčkům a všelijakým dalším dobrotám. Nicméně některá tvrzení, která se o vánočním přibírání tradují, jsou zcestná. Co je tedy pravdou a co je naopak mýtem o tom, jak vánoční svátky ovlivňují naši váhu?
Vydáno: 19.12.2018
5 mýtů i faktů o vánočním tloustnutí
Autor: iStock 5 mýtů i faktů o vánočním tloustnutí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mýtus: Většina lidí se pěkně zakulatí

Studie z loňského roku z univerzity v Texasu sledovala po dobu 6 týdnů, od konce listopadu do začátku nového roku, 48 mužů a 100 žen ve věku 18 - 65 let. Na počátku a na konci studie vědci měřili u dobrovolníků jak jejich hmotnost, tak i procento tělesného tuku. Účastníci studie v průměru přibrali zhruba tři čtvrtě kilogramu, muži necelý kilogram a ženy půl kilogramu. To je tedy mnohem méně, než 3,5 - 5 kilogramů, což jsou cifry, které pro toto období běžně uvádí.

Fakt: Nadýmaní není to samé, jako přibírání tuku

Jedním z důvodů, proč máte pocit, že jste během svátků přibrali o dost víc, než tomu tak opravdu je, je skutečnost, že mnoho svátečních jídel způsobuje nadýmání a zadržování vody. Pokud budete například konzumovat víc sacharidů než obvykle, zbytky se ukládají ve formě glykogenu, který slouží coby palivo pro svaly. Jestliže máte velkou rezervu glykogenu, může to na vás působit tak, že si budete připadat pomalejší a vaše džíny vám budou těsnější. Jakmile se ovšem vrátíte ke svým běžným stravovacím návykům, rychle se většího objemu zbavíte.

Další nástrahou jsou jídla typu pečivo a chléb, která obsahují vysokou hladinu sodíku, i když se vám nezdají příliš slaná. Kvůli většímu množství sodíku způsobí, že vaše tělo bude nadměrně zadržovat tekutiny.

Ani jedna z obou výše zmíněných změn, kdy se zvětší objem některých částí vašeho těla, neznamená, že byste byli tučnější. Váš tělesný tuk tedy nenaroste, i když vám přijde, že jste nehezky oplácení a nafouknutí. Opravdu se jedná o dočasnou změnu, která se za pár dnů, když se začnete běžně stravovat, vrátí zase do normálu.

Mýtus: Před svátečními kilogramy vás zachrání cvičení 

Ve studii, která proběhla na texaské univerzitě, byla polovina účastníků zcela neaktivních, zatímco druhá cvičila přibližně 5 hodin týdně. Přesto obě skupiny přibraly stejné množství váhy. Výsledky studie nejsou výjimkou. Už dřívější výzkumy prokázaly, že cvičení nemusí nutně vést k redukci nebo regulaci hmotnosti.

Tím ovšem nechceme říci, že byste se neměli hýbat. Pravidelný pohyb má totiž řadu jiných benefitů, včetně snížení stresu a zlepšení kvality spánku. A to za těch pár hodin v přírodě nebo v tělocvičně určitě stojí.

Mýtus: Zhubnu v lednu

Přestože se může zdát, že půl kilogramu nebo kilogram tuku, které během svátků můžete přibrat, je opravdu málo, nemusí se shazovat vůbec lehce. Přece jenom se jedná o 2 nebo 4 másla. Navíc povánoční hubnutí příliš nepodporují ani výsledky studií. Ty totiž prokazují, že většina lidí sváteční kilogramy nikdy neshodí. Proč? Protože se stanou součástí novoročního předsevzetí a všichni víme, jak se tyto závazky plní. Navíc mnoho lidí si umane, že chce zhubnout opravdu hodně, což nejde tak rychle. Po pár týdnech nadšení přichází demotivace, protože to není tak jednoduché. Většina hubnoucích to vzdá a přestane se ve stravování hlídat a omezovat. Snad všichni známe tolik obávaný jojo efekt.

Fakt: Nikdy není pozdě shodit kilogramy nabrané o svátcích

Pokud vám poslední mýtus vzal odvahu do dalšího hubnutí, nevzdávejte se! Nikde není psáno, že se vám nikdy nepodaří zhubnout. Určitě znáte kolem sebe pár lidí, kterým se to povedlo. Proč byste taky nemohli být mezi nimi?

Co je ale důležité? Nedávat si příliš vysoké cíle, naučit se hospodařit s příjmem sacharidů a pít více vody. Pokud jste zvyklí přijímat velké množství sacharidů, nevzdávejte se jich úplně a jejich přísun omezujte postupně.

Co se týká pitného režimu, díky tomu, že budete pít víc vody, udržíte ve svém organismu optimální hydrataci a současně se jedná o strategii inteligentního řízení váhy. Jedna studie totiž zjistila, že dospělí, kteří před jídlem vypili 2 šálky vody, zhubli v průběhu 12 týdnů o 40 % více než ti, kteří to nedělali. Nicméně je už dlouhodobě známo, že pití vody před jídlem přirozeně vede k tomu, že toho méně sníme.

-šp-

Článek je zařazen v: Vánoce, váha, cukroví, dieta
Reklama