Nafouklé břicho: 10 nejčastějších příčin a návod, jak je vyřešit

Svou výživu obvykle řešíme s ohledem na zdraví a na tělesnou hmotnost, ale pokud začne ze siluety těla výrazně vystupovat pupík, ačkoliv je podíl tuku v této oblasti minimální, měli bychom se životosprávě věnovat také.

Balonové bříško má nespočet nevýhod a snad ani jedinou výhodu. Vypadá neesteticky a v případě, že ho chceme zastrčit, je to nepříjemné, může bolet a píchat, omezovat nás v běžných činnostech i sportovních aktivitách a vůbec způsobovat tělesný i psychický diskomfort. Výhodu nafouklé břicho ale přece jen jednu má – donutí nás zamyslet se nad tím, co a jak jíme, jak a co pijeme a jak se hýbeme.

Rozluštěte záhadu vypouklého bříška i vy a zatočte s ním jednou provždy! Zde je 10 nejčastějších důvodů, proč dělá neplechu, a jako bonus návod na řešení:

1. Jíte moc vlákniny

Doporučená denní dávka vlákniny je 30 gramů. Pokud se až hystericky staráte o svůj jídelníček a jíte kvanta zeleniny, celozrnných obilovin či ovoce a do toho si ještě dopřejete sem tam nějakou proteinovou tyčinku, kde vláknina slouží jako zahušťovadlo, tuto mez značně překračujete. Přehnané množství vlákniny způsobuje nadýmání. Řešení? Konzumaci vlákniny vraťte do mezí normy.

2. Žvýkáte

Žvýkáním spolykáte spoustu vzduchu, což je prvním důvodem, proč žvýkání žvýkaček nafukuje. Druhým problémem jsou umělá sladidla. Řešení? Omezte žvýkání žvýkaček.

3. Pijete bubliny

Lehká kola, sodovky, perlivé minerálky – to je přímý přísun vzduchu do našich těl. A věřte tomu, že ty bubliny musí někudy z těla ven. Řešení? Pijte vodu bez bublin.

4. Hltáte

Pokud jíme rychle, spolykáme s každým soustem dost vzduchu. Řešení? Jezte pomalu a každé sousto pečlivě rozžvýkejte.

5. Jíte nesmysly

Smažené brambůrky, koblihy, polomáčené sušenky, pizza, sladké jogurty, listové šátečky, přejídání se, vynechávání jídel – jestli si myslíte, že takový jídelníček udrží vaše trávení v kondici, tak se mýlíte. Pokud budete stav vašeho trávicího ústrojí zanedbávat, jeho odplata může mít podobu nafouklého břicha. Řešení? Začněte jíst rozumně.

6. Málo se hýbete

Tělo potřebuje pohyb a aby střeva dobře fungovala, potřebují pohyb také. Líná střeva mohou jednoduše hromadit plyny. Řešení? Začnete se pravidelně hýbat – aspoň choďte, když už nic jiného.

7. Jste intolerantní

Možná, že snesete jen určité množství laktózy nebo máte potravinovou intoleranci jiného druhu. Sledujte, které druhy potravin a v jakém množství vám působí neplechu. Řešení? Vyhýbejte se alergenům nebo je aspoň jezte s mírou.

8. Jíte „nafukovadla“

Cibule, česnek, zelí, kapusta, brokolice, fazole, čerstvý chléb a podobné potraviny jednoduše způsobují nadýmání. Řešení? Nejezte je, jezte je s mírou nebo je jezte a pak počítejte s následky. Luštěniny namáčejte, vodu poté vylijte a vařte je v nové vodě.

9. Jste ve stresu

Ve stresu je naše tělo v pohotovosti k útoku či útěku. Vyřazuje pro tu chvíli nepotřebné systémy, a takovým systémem může být i trávení. Pokud jste ve stresu, potíže s trávením nejsou nic neobvyklého. Řešení? Učte se se stresem zacházet, protože vyhnout se mu nejde.

10. Sladíte uměle

Umělá sladidla způsobují nadýmání. Pokud žvýkáte, pijete light limonády, jíte tyčinky a sušenky bez cukru, máte rádi zeleninu ze sklenice a podobně, sladidlům se nevyhnete. Řešení? Omezte spotřebu potravin a nápojů, které jsou slazené umělými sladidly.

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.