Zdraví a nemoci

5. dubna 2016 04:50

Anna Kopečková

Voda vs sodovka: Opravdu bublinky škodí zdraví?

O vodě sycené oxidem uhličitým koluje mnoho mýtů. Vybrali jsme ty nejčastější a uvádíme je na pravou míru.

Lidské tělo je z velké části tvořeno z vody, a tak je jen logické, že čistá voda je pro nás tím nejpřirozenějším nápojem. Měli bychom ji pít nejčastěji a jen občas ji vyměnit za šťávu, džusy a jiné nápoje. Někteří lidé si však stěžují, že jim obyčejná voda nechutná a snaží se ji nahradit aspoň vodou s bublinkami. Některé zprávy však naznačují, že by bublinky mohly poškozovat lidské zdraví.

Jak to tedy je, jsou bublinky zdravé?

Voda s bublinkami prý nemá takové hydratační účinky

Sáhněte si - i bublinková voda je mokrá. „Bublinky tvořené oxidem uhličitým způsobí, že voda perlí na jazyku, ale rozhodně nebrání tomu, aby tělo dokázalo absorbovat vlhkost,“ uvádí odbornice na hydrataci z Univerzity v Jižní Karolíně Susan Yearginová. Ve skutečnosti jedna studie zjistila, že i u lidí po intenzivním tréninku sycená voda dokázala doplnit tekutiny stejně dobře, jako ta bez bublinek.

Sycená voda je prý špatná pro zuby a kosti

Kysličník uhličitý, který vzniká, když se setká H2O a CO2, může narušit zubní sklovinu jen ve velmi vysokých koncentracích. „Dokud nevypijete šest lahví sodovky za den a nebudete ji kombinovat s kyselým ovocným džusem či cukrem, je váš úsměv v bezpečí,“ tvrdí americký zubař Timothy Chase.

A v bezpečí jsou i vaše kosti. Jedna vědecká studie zkoumala souvislost sycených nápojů s nižší hustotou minerálů v kostech u žen. Sodovky za problémy podle vědců nemohou.

Po bublinkách se prý tloustne

Je pravda, že konzumace tolika malých vzduchových kapes může vést k nadýmání, ale pokud nebudou bublinky obsaženy ve sladkých limonádách, kila navíc vám nehrozí. Naopak, bublinky vám mohou pomoci v hubnutí.

Pokud vypijete vodu s bublinkami na lačný žaludek, budete se cítit plní. A čím plnější se cítíte, tím méně je pravděpodobné, že podlehnete bezduchému žvýkání a sníte, na co přijdete.

Na druhou stranu ale kysličník uhličitý stimuluje činnost žaludku, žaludečních šťáv a také aktivitu zažívacího traktu. Lidé, kteří se snaží zhubnout ale potřebují, aby strava procházela jejich zažívacím traktem co nejpomaleji a pocit sytosti jim vydržel co nejdéle. Při rychlém trávení se pocit hladu objeví s velkou pravděpodobností dřív.

Způsobuje prý pálení žáhy

Je pravda, že mezi bublinkami a pálením žáhy může být souvislost. Vědci totiž zjistili, že sycená voda může způsobit vzkypění žaludečních šťáv. To znamená, že pokud jste k pálení žáhy náchylní, měli byste zůstat u čisté vody. Zejména, pokud zapíjíte jídlo.

„Důkazy totiž naznačují, že bublinky mohou zhoršit již existující reflux tím, že uvolní dolní část jícnu a tím umožní kyselinám se do něj dostat,“ vysvětluje doktorka Melina Jampolisová.

-lk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.