6 způsobů, jak zrychlit váš metabolismus a spalovat více tuku

Několika jednoduchými triky můžete vaše tělo naprogramovat tak, aby při spalování kalorií pracovalo mnohem efektivněji!

Špatné genetické predispozice, štítná žláza, nebo pomalý metabolismus bývají často jen výmluvy pro ty, kteří přibírají na váze v důsledku špatného stravování a nedostatku pohybu. Někdy skutečně může být genetika nepříznivá, hormonální funkce těla nemusí být optimální a celková stavba těla vám nemusí úplně nahrávat do karet, ale vždy můžete tělo trochu „popostrčit“, abyste spalovali více kalorií. Jak? Zkuste přirozenou cestou roztočit obrátky vašeho metabolismu!

1) Jezte dostatek bílkovin

Celá řada populárních diet na hubnutí má jedno společné – jsou velmi chudé na bílkoviny. To nemusí vadit v horizontu několika dní, ale pokud takovou dietu držíte dlouhodobě, je vaše tělo odsouzené ke ztrátě cenné svalové hmoty. A každý kilogram ztracených svalů znamená nižší klidovou aktivitu těla a méně spálených kalorií.

Dostatek bílkovin zajistí, že vám nebude ubývat svalová hmota a také zajistí odpovídající regeneraci, pokud pravidelně cvičíte. Vsaďte na libové maso (krůtí, hovězí a v menším množství klidně i vepřové), ryby, vejce, zakysané mléčné výrobky, Cottage sýr a budete mít jistotu, že vaše tělo nestrádá. Ke zpracování bílkovin navíc tělo využívá mnohem více energie, než ke zpracování cukrů nebo tuků, takže je mnohem méně pravděpodobné, že se přijaté živiny uloží ve formě tuků.

2) Nenechte vaše svaly zahálet

Tenhle bod souvisí s tím předchozím. Studie ukazují, že už pouhé dva 30minutové tréninky celého těla týdně (s činkami, na strojích, kladkách, s odporovými gumy, na TRX apod.) zabrání atrofování svalů, které je dnes doslova metlou fyzicky neaktivní populace. Takový typ tréninku má obrovský zdravotní přínos dokonce i pro seniory ve věku nad 70 let, takže to rozhodně není jen výzva pro mladé aktivní sportovce. Stačí si vybrat úroveň, která odpovídá vaší kondici, tělo bude vzkvétat a zajistíte si tak i rychlejší spalování tuků.

Nenechte vaše svaly zahálet!, Foto: istockphoto.com

3) Nevynechávejte snídani

Začínáte den bez snídaně? Je to chyba! Váš metabolismus nebude běžet ve vysokých obrátkách, pokud hned ráno tělo vystavíte stresovému režimu, kdy po nočním půstu nedostane svoji dávku energie pro dynamický start. Vynechání snídaně způsobí útlum metabolismu, při kterém se tělo snaží přizpůsobit nepříznivé situaci a utlumí svou činnost. To znamená, že bude spalovat méně energie a vy budete zároveň unavení. A nemusí to být velká snídaně, stačí, když bude kvalitní! Co takhle ovesná kaše obohacená o hrst oříšků a čerstvé borůvky? Omeleta ze dvou vajec a plátek žitného chleba? Nebo smoothie z banánu, špenátu a chia semínek jako rychlý a zdravý start nového dne?

4) Zkuste ostré jídlo

Pokud máte citlivý žaludek a ostrá jídla vám způsobují trávící potíže, pak tahle rada nebude pro vás. V opačném případě ale zkuste váš metabolismus maličko zrychlit s trochou kapsaicinu, který je obsažen v chilli papričkách. Určitě nemůžeme doporučit pravidelnou konzumaci extra pálivých pokrmů, ale jejich občasné zařazení může podpořit spalování kalorií.

S chilli se pořádně zapotíte, Foto: istockphoto.com

5) Vyhýbejte se toxinům

V dnešní době lidské tělo čelí obrovskému náporu škodlivých látek, které mohou oslabit naši imunitu, nebo přímo vyvolat různé druhy nemocí. A i v případě, že to nedojde tak daleko, mohou narušit rovnováhu těla a funkci našeho metabolismu. Snažte se proto vyhýbat potravinám se spoustou chemických aditiv, věnujte pozornost tomu kde a za jakých podmínek je jídlo, které konzumujete, vyrobené a z jakých zdrojů pochází suroviny, které nakupujete.

6) Rozpumpujte srdce

Chůze je přirozená a nesmírně prospěšná aktivita. Kolik času jí ale reálně v týdnu věnujete? Půlhodinová procházka (svižným tempem, neloudejte se) alespoň 3x týdně překvapivým způsobem podpoří činnost metabolismu. V ideálním případě si svých 30 minut dopřejte každý den. Pokud vám to kondice dovolí, zvolte terén s několika převýšeními (jednoduše si „vyšlápněte“ několik kopců). A pokud máte jednou týdně čas dopřát si větší výlet (5 - 10 km v terénu), ani minutu neváhejte a vyražte. Kromě balzámu pro duši je pravidelná chůze doslova elixírem mládí i pro vaše tělo!

Chůze je balzámem pro tělo i duši, Foto: istockphoto.com

Mohlo by vás také zajímat:

autor: MŠ


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.