Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Chcete shodit pár kilo? Hubněte mozkem!

Správná životospráva je zaklínadlem moderní doby. Každý den se dočítáme, co jíst, kolik a v kolik, přesto obézních přibývá. Psycholog Michal Florian nabízí netradiční vysvětlení i řešení.
Vydáno: 15.03.2015, Anna Kopečková
Zatím bohužel neexistuje žádný způsob, jak zhubnout bez sebezapírání
Zatím bohužel neexistuje žádný způsob, jak zhubnout bez sebezapírání Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pro Michala Floriana jsou výživová doporučení stejně věrohodná jako ta astrologická. Ještě před pár lety se například brojilo proti vajíčkům, dnes se naopak doporučují. Problém není totiž vůbec v tom, jak se stravujeme, ale jak žijeme.

„Proč nebyli obézní naši předkové, kteří si dopřávali prejt, bůček a další nezdravá jídla? Ano, maso jedli jenom v neděli, ale hlavně měli mnohem menší psychickou zátěž v porovnání se současností,“ podotýká psycholog.

Podle něj má obezita v podstatě úplně stejné příčiny jako alkohol či drogy a stravování je vedlejší problém. Dnešní doba klade extrémní požadavky na výkon a začíná to už u dětí, od nichž rodiče chtějí jen skvělé výsledky. „Nesnaží se jim zajistit šťastné, bezproblémové dětství, ale cílevědomě je vedou k tomu, aby byly úspěšné. Přihlásí je do kdejakého kroužku. Děti pak nestíhají, jsou nervózní, úzkostlivé,“ varuje Michal Florian.

Článek

Hubnutí s kajenským pepřem Foto:

10 největších dietních omylů

Než začnete hubnout, měli byste vědět, co při redukci hmotnosti funguje, ale také nefunguje, přestože si to hodně lidí myslí.

 

Nevěřte reklamě

Na zahnání nervozity i stresu řada lidí používá sladkosti. A dělají to samozřejmě i vystresované děti. Sladkosti je, alespoň na čas, trochu uklidní. Jenže si na nich vypěstují závislost a kvůli tomu, že mají minimální nebo žádný pohyb, logicky přibírají na váze. „Přispívá k tomu i reklama. Čokoláda je plná mléka, sušenky zdravých cereálií! To je hloupost a nebezpečná lež. Kromě sacharidů totiž obsahují vysoké množství přidaných škodlivých látek!" rozčiluje se psycholog.

Berete často antibiotika? Používáte umělá sladidla? Vaříte z polotovarů? I to může být důvodem, proč nehubnete.

5 věcí, kvůli kterým tloustnete a nikdo vám to neřekl

 

Nemysli na müsli

V mnoha zemích jsou televizní spoty cílené na děti a výživu regulovány a neberou se v úvahu vždy příznivé studie výrobce, ale stanovisko odborné komise. Jenže u nás je povoleno propagovat všechno, dokonce i alkohol! „Výrobky jako müsli či cornflakes, které mají vyšší glykemický index než zmrzlina nebo bramborové chipsy, tak považujeme mylně za dietní. Zbavit se stravovacích zlozvyků je hlavně duševní problém,“ tvrdí Florian.

Na to, abyste se zlozvyků ve stravování zbavili, potřebujete pevnou vůli. Bohužel, ti, co snadno podléhají stresu, ji většinou nemají. Dietní stravovací režim vydrží jen pár dní a pak se vrátí k tomu zavedenému. S takovými lidmi je nutné pracovat dlouhodobě a cíleně.

Stále bohužel platí, že co se člověk snadno naučí, se jen těžko odnaučí. To se týká i opačného extrému, mentální anorexie, která souvisí s touhou po atraktivním zevnějšku, kariéře, slávě.

Hypnóza snad funguje

Hypnóza na vlastní kůži a kouzla zbavená

 

Pomůže hypnóza

Pokud se člověk rozhodne zhubnout, musí nejdříve překonat bariéru snadnosti. Uvědomit si, že neexistuje žádný způsob, jak zhubnout bez sebezapírání, což jde dost obtížně, když „zaručených“ metod a přístrojů na hubnutí jsou dennodenně plné noviny!

„Klíčové je změnit motivaci z nepřímé (zhubnout, protože je to zdravé) na přímou – hubneme kvůli něčemu nebo někomu. Pokud se to povede, stačí do podvědomí vložit impulz a ono nás podpoří,“ prozrazuje ´recept´ na hubnutí doktor Florian.

Nejúčinnější je podle něj hypnóza, která podpoří vůli, ale působí i na receptory a hormony. Jedním z nich je hormon zodpovědný za pocit hladu zvaný ghrelin, který říká mozku, kdy je čas jíst. Není to tedy tělo, ale právě tento hormon, který rozhoduje, kdy je potřeba dodat tělu energii. Dá se prý trochu ošálit, abychom necítili takový pocit hladu a hubnutí šlo snáze. Neznamená to ovšem, že vám pak hubnutí půjde úplně samo. „V Anglii, kde hlavně žiji, je návštěva psychologa před velkou úpravou stravy běžná. Tady spíš lidi věří kartářce, která jim věští zářivou budoucnost,“ zakončuje psycholog.

Jan Janula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama