5 věcí, kvůli kterým tloustnete a nikdo vám to neřekl
Berete často antibiotika? Používáte umělá sladidla? Vaříte z polotovarů? I to může být důvodem, proč nehubnete. Zdroj: Thinkstock
Jen počítání kalorií a pravidelný pohyb vás při hubnutí nespasí. Váhu ovlivňuje daleko víc faktorů. A řada z nich může být právě důvodem, proč se vám nedaří zhubnout, i když o to hodně usilujete.
Česká republika se v počtu obézních propracovala na přední místo v celé Evropě. Nelze se divit, protože s váhou mají problém dvě třetiny žen, přičemž 31 procent už překročilo hranici obezity. U mužů je situace podobně dramatická, téměř tři čtvrtiny z nich váží víc, než by měli, a 20 procent bojuje s obezitou. I naše děti se potýkají s kilogramy navíc, obezita a nadváha postihují v České republice 20 až 30 procent dětí. Všechna tato čísla jsou vyšší než evropský průměr.
Je čas začít přemýšlet nad tím, co nárůst hmotnosti způsobuje. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení však obezita není jen výsledkem nedostatku pohybu a příjmu přebytečného množství kalorií. Samozřejmě i tyto faktory jsou součástí rovnice, ale váhu ovlivňují i další, včetně životního prostředí a životního stylu. Každý z nich má významnou roli a jen málo lidí si uvědomuje, jak velkou. Možná proto se mnoha lidem zhubnout nedaří, i když se skutečně snaží. Pojďme se tedy podrobněji podívat, co může za tloustnutí celosvětové populace.
Nadužívání antibiotik
Přesvědčivé důkazy naznačují, že nadužívání antibiotik a obezita jsou propojeny. Na první pohled je zdůvodnění složité, ale při bližším zkoumání je to vlastně zcela logické.
Antibiotika mohou zachránit život, takže pokud se u vás objeví závažná bakteriální infekce a lékař vám je předepíše, rozhodně s jejich užíváním neváhejte. Nepotřebujete je však na každou ušní, nosní, krční infekci, která vás skolí. Antibiotika totiž nepomáhají v boji s virovým onemocněním, nejjasnějším příkladem je nachlazení či chřipka. V takových případech antibiotika člověku spíš uškodí, protože zničí bakterie, které v našem těle žijí naprosto přirozeně a my je potřebujeme. Třeba ty ve střevech. Prospěšné bakterie (probiotika) jsou ve skutečnost tak důležité pro zdraví, že je vědci srovnávají s životně důležitými orgány.
Probiotika jsou tedy životu užitečná, pomáhají při detoxikaci organismu a dietních a očistných kúrách. Produkují totiž například kyselinu propionovou, která pozitivně ovlivňuje metabolismus cholesterolu, kyselinu octovou, jež podporuje zpětnou resorpci vody a elektrolytů. Dále tvoří řadu enzymů, které rozkládají potencionálně karcinogenní aminy a podporují trávení bílkovin a cukrů. Znesnadňují též vstřebávání tuků do těla, a tak pomáhají udržovat zdravou tělesnou hmotnost.
Antibiotika a další látky na podporu hmotnosti užívané v potravinářství
A co antibiotika v potravinářství? Jen v USA se ročně spotřebuje více než 13,5 milionů kilogramů antibiotik, což odpovídá asi 80 procentům všech antibiotik používaných v zemi. Zvířata je ale nedostávají proto, že by potřebovala léčit. Léky jsou podávány preventivně a hlavně ke zvýšení hmotnosti. Jenomže lidé pak jedí maso z těchto zvířat. Maso plné antibiotik, která měla podpořit růst hmotnosti u zvířat. Jak jinak to tedy může působit na lidi než nárůstem jejich hmotnosti? A potvrzují to i vědecké výzkumy – šest států s největším nadužíváním antibiotik má obyvatelstvo s největšími zdravotními problémy včetně obezity.
Antibiotika však nejsou jedinými látkami, která zvířata dostávají. I další látky na podporu růstu hmotnosti mohou poškozovat lidské zdraví. Testy na zvířatech ukázaly, že jejich vysoké hladiny mohou způsobit například snížení reprodukční funkce, vrozené vady a postižení. Šlo sice o vysoké hladiny látek, které byly zvířatům vpravovány do těla přímo, jenomže zatím nikdo neví, co se stane s člověkem, který bude každý den po celý život jíst maso ze zvířat přikrmovaných těmito látkami. Dobrá zpráva je, že evropské normy jsou při užívání těchto látek daleko přísnější než normy americké. Přesto bychom si měli hlídat, co se na náš stůl dostane.
Látky poškozující endokrinní systém
Mnoho chemikálií nacházejících se v domácnostech může poškozovat endokrinní systém. Ten má velký vliv na chování a prožívání člověka, jeho psychiku i osobnost. Velký problém těchto chemikálií je, že mají podobnou strukturu jako přírodní pohlavní hormony. Tělo se proto jejich vystavení tolik nebrání. O jaké látky jde? Například ftaláty, triklosan, zemědělské pesticidy či zpomalovače hoření. Tyto látky mohou způsobovat neplodnost, nízký počet spermií, předčasnou pubertu, diabetes a další zdravotní problémy. Také však souvisí s obezitou. Podle některých výzkumů mohou totiž ovlivňovat vývoj plodu a zapsat do jeho genetického kódu sklon k obezitě.
Umělá sladidla
Obchodní myšlenka umělých sladidel je založena na tom, že používání nízkokalorických sladidel pomáhá člověku s hubnutím. Bohužel to není tak úplně pravda. Výzkumy opakovaně ukázaly, že potraviny a nápoje doslazované umělými sladidly stimulují chuť k jídlu, zvyšují touhu po sacharidech a podporují ukládání tuků a navýšení tělesné hmotnosti.
Část problému je, že umělé sladidlo navnadí vaše tělo na cukr, jenomže ten se nedostaví. Tělo se cítí ošizené a chce svůj cukr, který mu byl přislíben, takže vy pak jdete a koupíte si něco sladkého. Tento fakt je znám už více než dvacet let. Jenomže umělá sladidla také způsobují různé metabolické dysfunkce, které způsobují zvýšení tělesné hmotnosti. To podporuje skutečnost, že nárůst obezity a používání umělých sladidel se datuje do zhruba stejné doby.
Agresivní reklama
A nakonec je tu otázka uvádění nezdravých potravin na trh, tedy reklama. To je obzvlášť škodlivé, pokud se jedná o výrobky pro děti. Ty jsou doslova klamány a manipulovány do touhy po potravinách, které je nepříznivě ovlivňují. Přitom se neumí zodpovědně rozhodnout, protože nemají dostatek informací. A nejde jen o televizní reklamu. Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že potravinářské firmy a jejich výrobky útočí doslova odevšud. Jen si vzpomeňte, kde všude jsou k vidění loga a značky – na oblečení, na penálech, magnetkách, hračkách, na internetu, v hrách pro děti, výrobky se objevují ve filmech... Cílem je udělat z dětí loajální celoživotní spotřebitele, přesvědčit je, že kdo jí nezdravé potraviny, bude zdravý a šťastný.
A téměř všechny výrobky, na které ony reklamy odkazují, mají vysoký obsah tuků, cukrů nebo třeba sodíku. Jen málo z nich obsahuje vlákninu, zato však obsahují mnoho chemikálií, některé z nich pro děti zcela nevhodné. Divné, ale je to tak.
Nekvalitní potraviny
Za vaši váhu nemůže jen množství přijatých kalorií. Faktorů je mnohem více. Je to proto, že ne všechny kalorie jsou stejné. Proto se spíše než na počítání přijaté energie soustřeďte na kvalitu potravin, které jíte, a snažte se minimalizovat působení chemikálií na svůj organismus. Mnoho lidí namítá, že když začnou zkoumat etikety, přijdou na to, že by nemohli jíst téměř nic. To by mohl být problém. Jenomže často jde o již zpracované potraviny. Daleko jednodušší je, když se vrátíte k základním potravinám, které jsou zdravější. Když obrátíte poměr přirozených a zpracovaných potravin, pozitivně se to na vaší váze projeví.
Lucie Kořistová
Mohlo by vás taky zajímat: