Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá neplodnost?
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Neplodnost z psychosomatického hlediska většinou znamená strach a odpor k běhu života. Také postihuje lidi, kteří nemají potřebu stát se rodiči. Žena, jejíž muž v hloubi duše o dítě nestojí, a to i přesto, že tvrdí opak, ve většině případů neotěhotní. Muž si totiž může své spermie ovlivnit psychicky. Početí se dá ovlivnit psychikou i u ženy. O dětech mluvíme a o děti se bojíme, často však tento strach přichází, ještě než žena otěhotní, což může mít velký vliv na její početí.
Jaké symboly nám okrývají potíže s neplodností?
Jak vnímám vlastní tělo? Je schopno donosit dítě? Bude dítě zdravé? Uživím své dítě? Dokážu své dítě dobře vychovat? Mám strach z porodu nebo těhotenství? Nevezme mi dítě mou svobodu? Nebudu muset kvůli dítěti odložit svůj život? Jak bude vypadat moje tělo po těhotenství, bude stále přitažlivé?
Tyto otázky nám mohou vytvořit strach, který může být příčinou nemožnosti otěhotnět. Pokud žena není psychicky na dítě připravená, tak se její orgány stáhnou ve stresu a její vaječníky se stanou neprůchozí. Stres může být zapříčiněn i nepodařeným těhotenstvím, kdy žena o dítě přišla v průběhu těhotenství. Problém může ležet i v daleké minulosti a být uvězněn v podvědomí.
Symboly odkrývající neplodnost jsou dlouhodobé snažení se o dítě, které není úspěšné. Problémy v sexuální oblasti, bolesti při styku, nechuť na sex, impotence, frigidita.
Položte si následující otázky:
Mám pozitivní vztah k sexu? Nebojím se otěhotnění? Nemám strach mít dítě? Přijímám sama sebe? Mám spokojený život?
Já osobně jsem se s neplodností nikdy nesetkala. Naopak, uvědomila jsem si, že plodnost se dá psychicky ovlivnit. Mám dvě děti a obě jsou plánované. Nikdy jsem nebrala žádnou hormonální ani jinou antikoncepci. Přesto jsem otěhotněla pouze dvakrát a to vždy, když jsem si dítě přála a s partnerem jsme ho plánovali. V mé minulosti se mi vícekrát stalo, že partner plánoval dítě, když já jsem ho nechtěla, a přesto jsem nikdy neotěhotněla. Uvědomila jsem si, že jsem si své otěhotnění dokázala přesně naplánovat.
Rozhodla jsem se už v mládí, že hormonální antikoncepce mému tělu neprospívá a tudíž budu těhotná, až se sama rozhodnu. A tak jako já jsem si plánovala otěhotnění, tak i jiné ženy si nevědomky mohly naplánovat neplodnost. Téma neplodnosti mě tedy začalo víc zajímat a začala jsem se mu věnovat s klienty ve své praxi. Dokonce mám i seminář nazvaný „Neplodnost je záležitost myšlení,“ což je přesně vystihnutá skutečnost. Neplodnost je opravdu záležitost myšlení, což vzhledem ke své již osmileté praxi mohu potvrdit. Setkala jsem se s nespočtem klientek, které nemohly otěhotnět a po několika sezeních otěhotněly a narodily se jim zdravé děti. Blokace v myšlení mohly být menšího charakteru, od převahy mužské energie, přes špatný výběr partnera, konče negativní sugescí z dětství. Otěhotněly ženy různého věku, od 20 do 48 let. Což svědčí o tom, že limity si dává pouze naše mysl. Postačí pouze jedna sugesce spojená se silnou emocí a blok je vytvořen. Následně si dokonce moji klienti vytvořili další fyzické problémy, aby mohli zdůvodnit, proč nemohou mít dítě. Psychika je opravdu velká čarodějka. Věřte, že otěhotníte v ten pravý čas!
Jak k nám neplodnost promlouvá?
Neplodností, impotencí, frigiditou, problémy s početím a se sexem.
Jak si vyléčit neplodnost?
Z hlediska psychických příčin je důležité se zaměřit především na bloky a sugesce, které mohly ovlivnit důvod, proč nemít dítě. Mezi problémy způsobující nemožnost otěhotnět nebo donosit dítě jsou pocity nejistoty, zda partner je ten pravý, strach z existenčních problémů, život bez oddacího listu, nebo nejistota spojená s bydlením, postavení ženy v pracovní oblasti, smrt dětí v rodinné anamnéze a jiné negativní myšlenkové modely, které mohly vzniknout i v minulých generacích. V neposlední řadě hraje důležitou roli i pocit jistoty ženy, že ji její muž uživí. V oblasti fyzických prostředků neplodnost žen může působit i letité braní antikoncepce.
Po vyřešení psychických problémů je důležitá častá relaxace a minimální stres, nápomocné mohou být procházky na čerstvém vzduchu, detoxikace organismu, bylinné přípravky, masáže, hormonální jóga.
Největší šance na otěhotnění je v průběhu ovulačního cyklu. V té době je optimální mít sex s partnerem, ale vždy s pocitem radosti, ne pouze za účelem oplození. Doporučené polohy při sexu jsou: misionářská poloha s podložením pánve polštářem, poloha zezadu, poloha vleže na boku. A především je důležité snažit se zbavit všech obav, které omezují, a přestat se na těhotenství soustředit. Skvělé je najít si jiný životní cíl, který odvede pozornost od soustředění se pouze na to, zda dojde k početí. Otěhotnění neodkládejte na pozdější věk.
Afirmace pro léčbu: „Důvěřuji běhu života a mám se ráda.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie