Hypnóza na vlastní kůži a kouzla zbavená
Hypnózy se kvůli pověrám, které ji dokonce spojují i s okultismem, hodně lidí bojí. A právě to byl jeden z důvodů, proč nás napadlo vyzkoušet si ji na vlastní kůži!
Zážitky z dětství
Volba psychoterapeuta padla na hypnoterapeuta Mgr. Petra Řeháka. Než ale „půjde na věc“ vyzvídám, jak bude probíhat, přece jen jsem trochu nervózní.
Uklidní mě, že o hypnóze se učí medici už na fakultě a nikdy u nás také nebyla zakázaná. Není na ní ani nic nadpřirozeného, jediné, co dělá, je, že aktivuje podvědomí, kde jsou uloženy zážitky z minulosti. I když jsme na ty depresivní, třeba z dětství, dávno zapomněli, mohou v něm přetrvávat.
Zrádný blok
Tak vznikne psychický blok způsobující deprese i další problémy. Často ustanou, když se s pomocí terapeuta traumatizující událost zpětně vybaví a zpracuje v transu. Ten sice připomíná spánek, ale člověk vše vnímá.
Že by se z něj neprobral, se stává jen v románech, stejně jako že pak jde a někoho zabije, atd. Pokyny totiž nemohou jít proti tomu, co chce, jinak je odmítne splnit, dokonce i když jsou pro něj prospěšné! To se týká např. situací, kdy by rodiče takto nejraději zakázali svým dětem užívání drog.
Změna chuti
Pokud nemají zájem sami závislost řešit, ani hypnóza nic nezmůže, kdyby ale měli, má velký význam, podpoří vůli, může ovlivnit i chuťové buňky, kuřákům začnou cigarety smrdět, notorikům přestane chutnat alkohol!
Lze jí úspěšně použít u dětí s poruchami chování, nedokáže už ale měnit třeba erotické preference, což se týká kupříkladu homosexuálů, kde jde o vrozenou dispozici. Dá se ovšem docílit, aby svoji odlišnou orientaci přijali, smířili se s ní, to má pro jejich psychiku obrovský význam.
Co hypnóza umí? Potlačovat stres, deprese, trému, léčit poruchy erekce, migrénu, bolest hlavy, pomáhá i při bradavičnatých onemocněních! Nepatří k výkonům hrazených zdravotními pojišťovnami. Obvyklá cena za jedno sezení je od 500 Kč výše.
Když mozek nevypíná
Po tomto úvodu začne vyzvídat pro změnu Petr Řehák, hypnóza totiž má svůj účel, nejde mu o to, aby mi dokázal, že je schopen mě do ni uvést. Protože k němu instinktivně cítím důvěru, odpovídám bez zábran.
Nejvíc mě trápí neschopnost usnout. Můj mozek odmítá vypnout, honí se v něm neustále myšlenky, někdy mě přestanou obtěžovat za hodinu, jindy nedají pokoj a když si nevezmu prášek, nespím do rána. Ptá se na detaily a všimne si, že hodně používám slovo převalování, které mě fakt štve.
Novinář v limbu
Pak si sednu do křesla a na vyzvání zavřu oči. Slyším tichý, melodický, i přesvědčivý hlas, jak počítá od jedné do deseti. Říká, abych vnímal, co je pro mě užitečné a důležité vypustil z mysli vše nepodstatné a obtěžující.
Mé tělo se uvolňuje, pocit pohody je intenzivnější. Náhle mám dojem, že se mi na rukou samovolně zvedly oba ukazováčky a trčí nahoru. Chci se o tom přesvědčit pohledem. Marně, oči neotevřu, ať se snažím sebevíc, je to jako bych měl na víčkách závaží, což mi kazí původní plán.
Ztráta času
Já chtěl totiž jako novinářský skeptik dokázat, že na mě takové „kejkle“ neplatí tím, že na terapeuta vytřeštím bulvy a udělám „baf“! Jenže ono to nejde. Ten v řeči letmo zmíní, že mi přestane vadit převalování.
Chvílemi se tělo jakoby houpá, obklopuje mě příjemná únava. Ztrácím pojem času, když končí hypnózu, opět počítáním, tentokrát zpět do nuly, neřekl bych ani náhodou, že trvala přes hodinu. Mám výbornou náladu, která mi vydrží celý den.
Recept na dobrou náladu
Zvědavě pak čekám na noc. Petr Řehák mě sice upozornil, abych nedoufal, že hypnóza mé letité problémy vyřeší jak mávnutím kouzelným proutkem, přesto příjemnou změnu registruji hned napoprvé.
Mozek má sice tendenci být jako Nick Carter „vždy ve střehu“, ale už mu to tak nejde, otravné otáčení z boku na bok nějak nevnímám. Po každém dalším sezení cítím zlepšení, nakonec dokážu usnout do hodiny, což se mi předtím povedlo jen díky silným práškům. Hypnóza je prostě věc...
Autor: Jan Janula