Dieta nefunguje? Vsaďte na aktivátory hubnutí

Nový pohled na snižování váhy přináší rozdělení potravin do tří skupin. Představujeme vám aktivátory, stabilizátory a inhibitory neboli blokátory hubnutí. A právě aktivátory se při dietě jeví jako nejpříznivější.

Pokud vsadíte na aktivátory, nejenže nepřiberete, můžete naopak dokonce i lépe hubnout. Ještě lepší zpráva je, že pokrmy z dané skupiny si můžete bez obav dovolit i ve větším množství, takže dáte definitivní sbohem hladovění. „Aktivátory říkáme potravinám, které dietu podporují. Svou skladbou tuků, sacharidů a bílkovin tělo aktivují a dodávají mu dostatečné, nikoliv však nadbytečné množství energie, kterou organismus dokáže dokonale spotřebovat a využít ve svůj prospěch. Obsahují velké množství vody, která zvyšuje jejich objem, ale nepřidává kalorie,“ říká Gabriela Knosová, odbornice na výživu.

Co patří mezi aktivátory?

Z tekutin mezi aktivátory patří čistá voda, neochucené minerální vody nebo zelený a bylinkový čaj. Samozřejmostí je celozrnné pečivo, libové maso, ryby, nízkotučné, nikoliv však odtučněné, a polotučné zakysané mléčné výrobky, tvaroh a sýry s obsahem tuku do 40 % tuku v sušině. Zelenina se do této kategorie řadí téměř všechna.

PŘEČTĚTE SI: NEJŠÍLENĚJŠÍ DIETY NAŠICH PRABABIČEK

Výborným aktivátorem jsou například rajčata, která mají jen 100 kilojoulů ve 100 gramech, saláty a zelí se pohybují od 50 do 80 kilojoulů, tam se skutečně omezovat nemusíte. Ač většina diet nekoketuje s ovocem, existují i výjimky, protože některé druhy ovoce jako aktivátory působí více než spolehlivě. „Není třeba se bát citrusových plodů, mandarinek, meruněk či jablek, kde se kilojouly pohybují kolem dvou set na sto gramů, podobně jsou na tom jahody, maliny, jen o málo vyšší hodnotu mají borůvky. Pozor ovšem na sladkou papáju, a úplnou kalorickou bombou je v tomto směru avokádo, které má 930 kilojoulů,“ upozorňuje Knosová.

Kdy se váha nezmění?

Vedle potravin, které naše tělo aktivují a přibližují nás ke štíhlejší postavě, si občas můžeme dopřát i energeticky vydatnější pokrmy, které sice přímo k hubnutí nevedou, ale naštěstí po nich ani nepřibereme. „Stabilizátory doporučujeme v malém množství, protože samy o sobě redukci nezaručí,“ upřesňuje Knosová.

A kde můžete občas povolit? K snídani si výjimečně dopřejte třeba světlé pečivo s obsahem semen nebo müsli, k svačině smetanový jogurt nebo sýrovou pomazánku, maso k obědu někdy zvolte i středně tučné, třeba hovězí, telecí, vepřové nebo husí. Mezi stabilizátory se dále řadí také luštěniny, které mají necelých 1500 kilojoulů. Stabilizátory v malém množství neuškodí, mohou být i pravidelnou součástí jídelníčku, ale určitě byste to s nimi neměli přehánět a už vůbec ne je konzumovat po celý den.

„Třetí a pro redukci nejméně vhodnou skupinu mezi potravinami tvoří inhibitory, ty hubnutí blokují. Obsahují nadbytečné množství energie, cukrů nebo tuků. Jde o prázdné kalorie, které vás nezasytí, nebo se jedná o potraviny s vysokou energetickou denzitou. Nízký obsah vody znamená vyšší energetickou vydatnost i v malém množství,“ varuje Knosová. Kromě sladkého, tučného, slaného a smaženého byste se měli obloukem vyhnout i na první pohled nenápadným ochucovadlům.

Hořčice, kečup, dresink či majonéza celkovou energetickou hodnotu jídla zvýší minimálně o 500 kilojoulů. „Do kategorie stabilizátorů a inhibitorů můžeme jídlo dostat i špatnou tepelnou úpravou. Ideální je příprava al dente, vaření, dušení, restování či zapékání, nežádoucí je naopak rozvaření nebo příliš dlouhé pečení. Nejhorší variantou je smažení nebo zahušťování, čímž pokrm znehodnotíme na inhibitor,“ doplňuje Knosová.

Aktivátory + pohyb = skutečné a dlouhodobé hubnutí

Pokud chcete opravdu zhubnout a netrápí vás jen malý špíček v oblasti břicha, je třeba kromě změny jídelníčku celkově přehodnotit celý životní styl. Samotné aktivátory v této snaze významně pomáhají, ale zapojit je nutné i pravidelný pohyb. Při redukci více nadbytečných kilogramů je opravdu důležité nastavit vyvážená a dlouhodobě udržitelná pravidla, která zaručí výsledky a současně zabrání jo-jo efektu.

„Celková změna životního stylu s sebou přináší mnoho rizik, která bychom neměli podceňovat. Vždy proto doporučujeme konzultaci s odborníky. Vhodní jsou ti, kteří dokážou pomoci s individuálním nastavením jídelníčku a současně poradí s pohybovou aktivitou, která bude pro organismus znamenat vhodnou zátěž a pomůže formovat konkrétní problémové partie,“ uzavírá Gabriela Knosová.

Přečtěte si také na téma hubnutí a diety:

autor: KM

Sdílejte článek
Štítky jídlo hubnutí dieta jak zhubnout pokrm diety aktivátory hubnutí stabilizátor

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.