Jak jíst a nepřibrat, když je vám 20, 30, 40 nebo 50

Také jste si všimla, že čím jste starší, tím víc se musíte hlídat v tom, co sníte, a tím hůř se kila navíc shazují? I když neexistuje žádný kouzelný nápoj, který stačí vypít a kila zmizí, ještě to neznamená, že se musíte s tukem na břiše a pozadí smířit.

Když je vám 20…

Ve dvaceti je vaším největším nepřítelem alkohol. Pivo a víno skrývají spoustu kalorií a v tomu noční vysedávání po barech, které vám bere energii.

Naštěstí v tomto případě je změna celkem jednoduchá. Nejdřív se zaměřte na nápoje, které pijete. Místo dvanáctky si radši dejte desítku, má totiž méně kalorií. Také pozor na míchané nápoje, protože kromě sacharidů z alkoholu obsahují ještě cukry z limonád. Raději tedy alkohol míchejte jen s vodou či sodou - zkuste třeba vodku se sodou a plátkem limetky. Také zpomalte tempo. Za přibíráním stojí vypití velkého množství alkoholu příliš rychle. Abyste omezila jeho spotřebu, objednejte si velkou sklenici vody s každým drinkem a další alkohol si nedávejte, dokud ji nedopijete.

Kromě toho, že alkohol obsahuje spoustu cukrů, spouští záchvaty „žravosti“. Proto si své stravování během večera naplánujte. Vyberte z jídelníčku jídla, která vaší postavě tolik neublíží. A snažte se svá předsevzetí neporušit.

Když je vám 30…

Ve třiceti přichází nová etapa života. Děti, kariéra a s tím spojený stres, jak se všechno snažíte skloubit dohromady. To vše se odrazí na vašem těle. A také skutečnost, že po třicítce začínáte ztrácet svalovou hmotu. Podle vědců je to během deseti let až 8 procent. A jak známo, kde není svalová hmota, špatně se spaluje tuk…

Ale co s tím? V průběhu těhotenství nejezte za dva. Těhotenská kila se vám budou už tak špatně shazovat a téměř polovina všech těhotných přibere víc, než se doporučuje. Podle odborníků je vhodný přírůstek váhy 15 kilo, ale pokud má žena už před těhotenstvím nadváhu, měla by přibrat maximálně 11 kilo. V prvním trimestru není potřeba svůj příjem kalorií zvyšovat, ve druhém trimestru si můžete dopřát o 340 kalorií za den více a ve třetím pak o 450 kalorií.

Také pozor na kávičky. Káva k třicátnicím patří, ale není to ledajaký nápoj. Různá cappuccina a latte mohou mít mnohem víc kalorií než leckteré hlavní jídlo. Ohlídejte si, kolik kalorií váš oblíbený nápoj má, a případně přejděte na nízkokalorickou variantu.

Vařte. A pokud možno z čerstvých surovin, zapomeňte na mražená hotová jídla. Naplňte si ledničku a mrazák samými zdravými ingrediencemi, ze kterých je snadné uvařit zdravé jídlo. Ušetříte, ale také budete přesně vědět, co všechno uvařené jídlo obsahuje, čímž budete mít svou váhu pod kontrolou.

Když je vám 40…

Pokud jste měla pocit, že se po třicítce špatně hubne, počkejte, jaké to bude ve 40… Pomalu se blíží menopauza, která přinese zásadní změny v hladině vašich hormonů. Ale již před ní jejich hladina klesá. A tělo by si tak rádo uložilo tukovou zásobu…

Začalo to už po třicítce a pokračuje to. Každým rokem vám ubývá svalová hmota a tuk se snaží zaujmout její místo. Abyste tento proces zpomalila, zaměřte se na stravu plnou bílkovin. Omezte sacharidy a dopřejte si dostatek libového masa a dalších zdravých živočišných produktů. U těch to ale nekončí. I rostlinná strava pomáhá udržovat svalovou hmotu. Výborná je listová zelenina a luštěniny. Tato strava též pomáhá neutralizovat procesy látkové výměny, které způsobují obezitu.

Vyhýbejte se sušenkám, bílému pečivu a obyčejným těstovinám. Rafinované sacharidy jsou pro vaši postavu horší než nasycené mastné tuky a škodí i vašemu metabolismu. Ideální porce na talíři se pro vás skládá ze dvou šálků zeleniny, půl šálku komplexních sacharidů (hnědá rýže, celozrnné těstoviny) a nějaké libové bílkoviny.

Spalujte po jídle. Jedna vědecká studie ukázala, že spojení diety a cvičení vede k největšímu snížení krevních tuků. Mnohem víc, než když cvičíte až několik hodin po jídle. Proto se pokuste každý den vyrazit na krátkou, patnáctiminutovou procházku co nejdřív po jídle.

Když je vám 50…

Menopauza klepe na dveře a způsobuje nízkou hladinu estrogenu a pokles produkce progesteronu . To vede k tomu, že metabolismus začíná fungovat úplně jinak, než jste byla zvyklá. Pokud si nedáte pozor, objeví se vám tuk na břiše i přes to, že budete jíst jako vrabec.

Omezte kalorie, ne množství. Potěší vás kalorie, které jsou vzdušné a plné vody, takže jich můžete sníst i víc. Místo sušenek si tak dopřejte ke svačince půlku papriky plnou hummusu, nebo si místo ranních sladkých müsli dejte třeba jáhlovou kaši. Stejně důležité jako to, co jíte, je také kdy jíte. Nezapomeňte, že vaše tělo spaluje v tomto věku pomaleji (počet spálených kalorií může být ve večerních hodinách až o 50 procent nižší).

Vsaďte na vitamín D. Sluneční svit může zvýšit svalovou sílu a snížit ztrátu svalové hmoty. Jak určitě víte, více svalové hmoty pomůže spálit více kalorií. A protože nežijeme u moře, kde slunce svítí hodně, nebojte se vitamín D doplňovat tabletkami.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.