zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jídlo a dieta na cestách: Co dělat, aby se vám to nevymklo z ruky?

Jídlo a dieta na cestách: Co dělat, aby se vám to nevymklo z ruky?
Autor: iStock Jídlo a dieta na cestách: Co dělat, aby se vám to nevymklo z ruky?
Cestování bývá obvykle spojeno se změnou stravovacích návyků, jídelníčku, rituálů souvisejících s jedením, ale také se změnou v pohybové aktivitě. Ať už se jedná o cesty dobrodružné, objevitelské, cesty za poznáním, cesty za odpočinkem nebo ty za prací, určitému vychýlení ze zajetých stravovacích kolejí se nevyhneme.

reklama

Narušení jídelních zvyklostí a režimu může mít jak blahodárné, tak katastrofické následky. Naučte se několik pravidel, díky kterým si cestování užijete, ale zároveň se vyhnete pohromě v podobě narůstající hmotnosti a pocitu, že se vám jedení vymklo z ruky:

1. Předvídejte

Při cestování do míst, kde to neznáte, nebo do destinací, ve kterých jste ještě nebyli, nemusejí být nutně dostupné veškeré potraviny, na které jste zvyklí. Na dálnici těžko někde seženete sojové latté nebo talíř quinoi s kuřecími prsy. Fastfoodové restaurace a motoresty jsou ale všude, proto se aspoň zběžně zamyslete nad tím, co zdravějšího a dietnějšího máte na výběr tam. Místo burgeru s hranolky zvolte wrap se salátem, místo gulášovky s chlebem si dejte vývar a kousek celozrnného pečiva.

2. Plánujte

Začít řešit jídlo na poslední chvíli, kdy už hlady skoro umíráte, je pozdě. V takových momentech pak s větší pravděpodobností sníme něco, co bychom normálně nejedli. Pokud víte, že potřebujete jíst několikrát denně (ostatně jako každý), promyslete si, kde tou dobou budete a jaké možnosti se na tom místě budou nacházet. Při vysokohorském výšlapu si asi nebudete dopřávat all inclusive menu a v plážovém resortu zase není nutné mít v tašce zásobu tatranek. 

3. Zásobujte se

V případě, že ke své pohodě potřebujete určité druhy potravin či dochucovadel, vezměte si je s sebou. Mít po ruce jablka, flapjacky či proteinové tyčinky vás může leckdy zachránit před vlčím hladem i frustrací z toho, že všude prodávají jen klobásy, langoše a hranolky.

4. Užívejte si

Konečně jste vypadli ze stereotypu a můžete zažít něco jiného. Cestu si proto užívejte se vším všudy. Ochutnávejte místní speciality, rozmazlujte se, dopřávejte si – ale tak, aby převládaly dojmy z chutí a vůní, nikoliv z bolavého žaludku a pocitu nevolnosti z přejedení. Při poznávání jiných krajů se zaměřte na krásy okolí, nikoliv na kalorie či to, zda je vaše snídaně dostatečně „fitness“.

5. Buďte realističtí

Na cestách je stravování často komplikovanější. Mnohdy jíme víc cukru, soli, pijeme víc alkoholu. I když se během dovolené dostatečně hýbete, nemusí být takové vychýlení bez následků na váze. Počítejte s tím, že kvůli slaným jídlům i alkoholu můžete být oteklí, kvůli sladkým zavodnění, spousta jídel může působit nadýmavě a trávení také nemusí být ze změn úplně nadšené. Po návratu nechte vašemu tělu čas na to, aby se zase vrátilo do normálu. Beze spěchu a s respektem.

Zdroj: Fithall.cz

Fithall
Autor: archiv Fithall

reklama

Související témata: dovolená , cestování , dieta na dovolené

reklama

Přečtěte si také

reklama