Máte depresi nebo špatnou náladu? Nejlepší lék je pohyb!

Depka, deprese, špatná nálada - to všechno jsou pojmy, které slýcháme dnes a denně. Dají se řešit různě. Ten nejlepší způsob, jak je rozehnat, není ovšem ani jídlem, ani popíjením alkoholu, ale pohybem.

Není ale deprese jako deprese! Tak, jako i další pojmy z oboru psychiatrie, se i termín „deprese“ začal mezi lidmi používat zcela hovorově, k vyjádření běžných stavů psychiky.

Deprese, v pravém smyslu slova, je ale závažná diagnóza, definovaná jako stav, kdy má jedinec zhoršenou náladu, sníženou energii a aktivitu. Dále je narušený smysl pro zábavu, osobní zájmy a schopnost koncentrace. I po minimální námaze se objevuje únava. Je narušen spánek i chuť k jídlu, sebehodnocení i sebedůvěra. Objevují se pocity viny a beznaděje a ještě spousta dalších negativních jevů, kterými se právě Mezinárodní klasifikace nemocí zeširoka zabývá.

Deprese, jakožto „depka“, která zastihne tu a tam každého, se projevuje také zhoršenou náladou, nicméně ta nedosahuje patologických hloubek a zanedlouho sama vymizí. Depka může být provázena plačtivostí, zvýšenou chutí k jídlu, podrážděností, apatií, leností i ztrátou motivace pro jakoukoliv činnost.

Zatímco klinickou depresi cvičením léčit nelze, tu běžnou rozhodně ano! Zde je několik důvodů, proč byste měli špatnou náladu rozehnat pohybem, nikoliv přejídáním se nebo popíjením alkoholu:

Endorfiny

Při fyzické námaze se vyplavují hormony štěstí, endorfiny. Nemusíte brát žádná antidepresiva ani se nalévat vínem - přírodní drogu si vyrobte sami v sobě, a to intenzivním pohybem. Abyste při běhu pociťovali euforii a ne pekelná muka a trápení, je nutné běžet určitou vzdálenost - nazujte proto tenisky a vyzkoušejte si, kolik kilometrů potřebujete na výrobu hormonů právě vy!

Aktivita

Aktivita, a to nejen ta pohybová, je přesným opakem toho, co má člověk se špatnou náladou chuť dělat - nebo spíš nedělat. Nepodléhejte depresi a přimějte se k akci. Teď jde o to, kdo se vzdá dřív - vy nebo špatná nálada? Dokonce i na psychiatrických odděleních se klinická deprese léčí činností, tak proč by to nemohlo fungovat i u vás? Není nutné vyloženě sportovat - depresi rozeženete i klidnou, dlouhou procházkou přírodou.

Řád

Nepříjemným pocitům lidé často propadají, když jim začne ze života mizet řád. Tím, že si zvolíte a naplánujete pravidelné cvičení, se řád opět vrátí, den dostane strukturu a jasné obrysy a vy uvidíte, že společně se spálenými kaloriemi mizí také chmury.

Pohyb je život

Aktivita znamená život a neaktivita úpadek a smrt. Deprese nás nutí k polehávání, stranění se kolektivu, chumlání se do deky s hrnkem čaje a sebelítosti. Pokud cítíte, že není možné rozhýbat duši, rozpohybujte tělo a duše se po čase přidá. Nenáleží na tom, zda se vrhnete na klidnou jógu nebo akční kick box - zkrátka se hýbejte. Jemně, pomalu, rychle, vztekle - to je jedno - prostě tak, jak vám to vyhovuje!

Čistá hlava

Cvičení funguje jako čistící prostředek na hlavu. Zbaví nás stresu, který je velice často strůjcem špatné a depresivní nálady. Předcházejte hromadění stresu prostřednictvím sportování a nedávejte depresi náskok ani o krok.

Zdroj: Fithall.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.