Diety a hubnutí

28. července 2017 06:00

Martina Čerňanská

Matky držící diety ohrožují své dcery. Jak tomu zabránit?

Matky mají obrovskou roli v tom, jak jejich potomci posuzují své tělo. U dětí, které si myslí, že jejich matky jsou nespokojené se svou váhou, existuje větší pravděpodobnost, že samy budou se svým tělem nespokojené.

To, jak se cítíme ve vlastním těle, má přímý dopad na naše děti, zejména na dcery. A matky mají v této problematice obrovskou roli.

Tato role je mnohem větší, než by si mohly myslet. A i když dívkám říkají, že jsou hezké a že se nemají znepokojovat tím, co si myslí ostatní, pokaždé, když před zrcadlem kritizují svůj vzhled, jakoby tím kritizovaly vzhled svých dcer.

Proč je tomu tak? Odpovídá doktor Stefano Erzegovesi, nutriční poradce a psychiatr z Centra pro poruchy příjmu potravy při nemocnici San Raffaele v Miláně. "Všechno, co se týká posuzování vlastního těla, vyvolává selektivní pozornost, pozornost příliš soustředěnou na tělesné rozměry, sebeúctu spojenou s fyzickým vzhledem. Tento typ hodnot je předáván. A pozor, neplatí to jen pro matky a dcery, ale všeobecně pro vztahy mezi rodiči a dětmi, například když otec před zrcadlem komentuje své svaly a hovoří o nutnosti jít do posilovny," říká expert.

Důležité je učit děti, aby nehodnotily sebe, ale i ostatní, podle fyzického zjevu. Zvláštní opatrnosti však je zapotřebí, když jsou v rodině dospívající děti s rizikem poruchy příjmu potravy. Tedy takoví jedinci, kteří mají sklony k perfekcionismu a u nichž se projevují přehnané sklony jíst zdravě a odmítat některá jídla. To může vést k přehnané pozornosti k vizuálnímu a estetickému aspektu fyzického vzhledu.

Jak můžeme dětem předávat zdravý obraz našeho těla?

"Především je třeba vyhnout se tomu, že bychom přehnaně mluvili o své váze či vzhledu. Nemluvme o dietách, o nezbytnosti dodržovat dietu a rozhodně je neuplatňujme u dětí. Více než slov je třeba skutků, sdílení zkušeností, výběru jídel," vysvětluje Stefano Erzegovesi. "U stolu dávejme přednost srozumitelnému objasňování různých potřeb. Když jsem atlet, potřebuji jíst více než ten, kdo sedí osm hodin za psacím stolem. Jestliže jsem adolescent v období růstu, jím více než žena v menopauze, protože naše těla potřebují jinou výživu. Je lépe sednout ke stolu s cílem sdílet alespoň pár jídel s ostatními. Pak každý sní svou porci a někdo si přidá další. Také je dobré hovořit o zdraví: nejím sladké ne proto, abych neztloustl, ale proto, že některé potraviny bohaté na cukry, sacharidy a nasycené kyseliny mají špatnou výživnou hodnotu," uvádí Stefano Erzegovesi.

Doktor rovněž varuje před tím, abychom na děti nepřenášeli mánii selfie zachycujících celou postavu. "Tento zvyk podporuje myšlenku, že naše hodnota je určována fyzickým vzhledem," dodává lékař.

Mohlo by vás také zajímat z oblasti diet a hubnutí:

zdroj: čtk

Sdílejte článek
Štítky jídlo stůl dieta Milán vzhled matka a dcera San Raffaele

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.