Mentální detox: 9 kroků, jak zbavit mysl balastu a nepotřebných informací
Tolik propagované jarní detoxikační kúry jsou pro většinu lidí úplně zbytečné. Pokud nejste drogově závislý narkoman, vaše tělo detoxikaci nepotřebuje. Jiné je to ale s naší myslí zaplavenou mnoha nepotřebnými informacemi, které mentální detox nesmírně prospěje.
Je jaro, a to znamená, že na nás z každého časopisu, internetového článku i televizních relací a reklam vyskakují zaručené tipy na ten nejlepší jarní detox. Očistěte svoje tělo, zbavte se nežádoucích toxinů a uvidíte, jak rychle budete hubnout. Vaše zdraví a vitalita dosáhnou epických rozměrů a pleť bude zářit až na Měsíc.
Pravdou je, že detoxikačními kúrami zbavíte svůj bankovní účet nežádoucích peněz, ale to je tak všechno. Jasně, že odlehčení stravy a lepší pitný režim vedou k lepšímu pocitu a nižší hmotnosti, ale že by existovaly nějaké toxiny, kvůli kterým se cítíte mizerně a nehubnete, tak to opravdu ne.
Pokud nejste drogově závislý narkoman, detoxikaci tělo nepotřebujte. Jiné je to ale s naší myslí. Denně ji zaplavuje balast a tisíce nepotřebných informací. Naše smysly jsou bombardovány vizuálními podněty, chutěmi, hlasitými zvuky, emoce jsou přetížené neustálým sociálním kontaktem, izolací, nároky na výkon, požadavky okolí.
Vyzkoušejte tuto mentální detoxikační kúru, která nestojí ani korunu, zato efekt má prokazatelný. Zde najdete 9 tipů, jak na to:
1. Nesrovnávejte se s druhými
Neustále zabývání se tím, že je kolegyně štíhlejší, i když jí jak dřevorubec, nebo že sousedi letí letos už podruhé k moři, je velice toxické. Porovnávejte sami sebe jen se sebou – s tím, jací jste byli včera, před měsícem, před rokem. Buďte tou nejlepší možnou variantou vás samotných, ale nezapomeňte si také odpouštět chyby a být na sebe hodní.
2. Přijměte věci tak, jak jsou
Pokud neberete věci tak, jak jsou, ale stále si představujete, jak by co mělo být, vzniká akorát frustrace, vztek a lítost. Naučte se přijímat realitu takovou, jaká je, v její opravdovosti, přítomnosti, kráse, jedinečnosti, ošklivosti, obtížnosti i nedokonalosti.
3. Buďte tady a teď
Tady a teď je ten jediný okamžik, který máme. Snad tím nejvíc nebezpečným toxinem pro naši mysl je neustálé přemítání o minulosti s výčitkami svědomí a strachováním se o budoucnost či ustavičný hon za tím, co teprve (možná) bude.
4. Vyházejte kostlivce ze skříně
Pokud máte definovatelný problém, řešte ho. Mluvte o něm, jděte na psychoterapii, vyhledejte pomoc rodiny a přátel, hledejte léčivou sílu a zdroje sami v sobě.
5. Nevěřte všemu
Ne všechno, co se píše a říká v médiích, je pravda. Dokonce ne všechno, co vám říkají druzí lidé je pravda. Přijímejte informace kriticky, třiďte je a hlavně používejte selský rozum.
6. Zaměřte pozornost jinam
Selektivní zaměřování pozornosti na osobní smůlu, pohromy, zákony schválnosti a drobné nezdary může vytvořit dojem, že se v našich životech nic neubírá správným směrem. Vědomě zaměřte pozornost na úspěchy, štěstí, okamžiky klidu, bezpečí a spokojenosti. Někdy zkrátka stačí změnit úhel pohledu.
7. Jděte ven
Snad nic není lepším detoxem pro mysl než pořádná túra, výběh do lesa, práce na zahradě nebo výšlap na horu. Nezavírejte se v kancelářích, doma a ani v upocených posilovnách. Jděte ven, buďte v přírodě, buďte s přírodou (a hýbejte se v ní).
8. Vypněte telefon
Pocit, že se něco stane, když si nevezmete telefon k venčení psa nebo vynášení odpadků, je jenom pocit. Až příště pojedete na víkend pryč, nechte ho doma. Buďte s dětmi na písku bez telefonu, běžte si zaběhat bez telefonu. Pokud vás někdo bude shánět, zjistíte to, nebojte. Nenechávejte se telefonem zotročit.
9. Omezte sociální sítě
Spojení s druhými, ale také detailní pohled na to, co druzí jedí, jak se oblékají, kam jedou, co dělají, kam se chystají, že mají špatnou náladu, že dostali dárek, že mají narozeniny, že ráno vstali, že byli na poště, že zhubli, že… opravdu tohle všechno potřebujete vědět?
Zdroj: Fithall.cz