Představujeme Street workout. Cvičte venku – zadarmo a s vahou vlastního těla

K tomu, abyste ze svého těla udělali umělecké dílo a zároveň dobře fungující a výkonný stroj, nemusíte trávit dlouhé hodiny zavření v posilovně mezi samoúčelnými mašinami. Stačí vyrazit ven na některé z rychle se množících workoutových hřišť nebo pod nejbližší hrazdu.

Zájem o street workout rapidně narůstá, protože lidé zjišťují, že je celkem problém udělat obyčejný shyb nebo vydržet ve visu na jedné ruce, ačkoliv roky předtím byli fyzicky aktivní, sportovali a posilovali. Zjištění, že neuneseme váhu vlastního těla je motivací – na co brát do rukou činky, když nezvládneme zvednout ani sami sebe?

Cvičení na venkovních hrazdách se říká také „kalistenika“ a je známé už od antiky. Za její popularitu může z velké části internet, který je zaplavený videi borců s bezkonkurenční postavou, ale také schopnostmi. Kalistenika je sympatická nejen svými výsledky a komplexním působením na celé tělo, ale také tím, že se cvičí venku a je zcela zdarma – je tedy dostupná pro každého.

Pokud vás trápí otázka, kde se cvičí v zimě nebo co si počít s přihlížejícím publikem, odpověď je jednoduchá – v zimě se cvičí venku, doma na hrazdě nebo v tělocvičně a pohledy kolemjdoucích se jednoduše ignorují – vždyť to děláte pro sebe.

Street workout podporuje myšlenku aktivního zapojování mládeže do pohybových aktivit místo toho, aby vysedávali v hospodě nebo kouřili na lavičkách v parku. Když bude v parcích víc hřišť na cvičení, tím zbude menší prostor pro lenost a zahálku.

Kalistenika se nezaměřuje na to, kdo má jak velký a propracovaný ten či onen sval – jde o to rozvíjet a využívat potenciál lidského těla a překonávat vlastní limity.

Od cvičení s váhou vlastního těla neočekávejte enormní nárůst svalové hmoty (pro tu se chodí do posiloven), očekávejte její sílení, zkvalitnění, vytrvalost i možnost naučit se dokonale svoje tělo ovládat.

Foto: Thinkstock

Tak, jako každý cvičební systém, má i street workout svoje základní cviky. Patří mezi ně:

Kliky

Ty lze nacvičovat kdekoliv a obtížnost přizpůsobit aktuální kondici. Pomohou získat sílu prsních svalů i zad.

Shyby

Přitáhnout se z visu k hrazdě je velice náročné. V začátcích může pomoci tzv. odporová guma, která tělo nadlehčí.

Dřepy

Tak, jako kliky, je lze trénovat kdekoliv.

Dipy

Provádí se na bradlech a zabírají při nich hlavně tricepsy.

Břicho se posiluje přednožováním ve visu na hrazdě, zkracovačkami či vzpory.

V kalistenice jde hlavně o kvalitu provedení pohybu, není tedy účelem udělat například shyb jakkoliv, švihem či téměř silou vůle, ale čistým, silově vedeným pohybem. Street workout na techniku tak moc nehledí, ale ani to neubírá na jeho efektivitě – tím spíš je dostupný pro ne tolik trénovanou populaci.

Seberte odvahu a vyrazte na hřiště otestovat svoji zdatnost. Uvidíte, že vás cvičení s vlastní váhou těla bude motivovat a rozhodně se nebudete nudit. A i zde platí, že ve dvou se to lépe táhne!

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek