Přerušovaný styk zná každý. A přerušované sezení?

Všichni víme, že dlouhé sezení tělu vůbec neprospívá. Takže pokud máte sedavé zaměstnání, měli byste zpozornět.

Bylo vědecky dokázáno, že dlouhodobé sezení zvyšuje riziko onemocnění srdce, obezity, cukrovky, dokonce i rakoviny. A je tu ještě jedno riziko, o kterém většina lidí neví – odborně se tomu říká gluteální amnézie, lidově lze tento problém nazvat syndrom mrtvého pozadí. Jde o to, že jeden ze tří hlavních hýžďových svalů přestane správně pracovat. Tento sval pomáhá stabilizovat páteř, takže když ochabne, začnou vás bolet záda, kyčle, kolena, dokonce i kotníky, protože se tělo snaží kompenzovat vzniklou nerovnováhu.

Australští vědci doporučují dlouhodobé sezení pravidelně přerušovat vstáváním, protahováním a tím zapojovat během dne mnohem více svaly. Přestávky v sezení lze totiž považovat za další fyzickou aktivitu, která příznivě ovlivňuje naše zdraví.

„Přerušované sezení může být co do intenzity a jednoduchosti podobné jako stání a protahování,“ řekla vedoucí studie Genevieve N. Healyová z univerzity v Queenslandu. Healyová a její kolegové hodnotili čas, který strávilo 168 dospělých dobrovolníků v bdělém stavu při sezení a fyzické aktivitě, a zjišťovali, zda přestávky v sezení mají vliv na váhu a metabolismus.

Zdravější srdce a štíhlejší pas

Skupina zdravých dobrovolníků ve věku od 30 do 87 let si vedla deník a v bdělém stavu měla na těle připevněn sedm dní v týdnu akcelerometr. Přístroj měřil délku, typ a intenzitu fyzické aktivity v bodech za minutu. Méně než sto bodů za minutu vědci označují za sedavou fázi, 100 a více bodů za minutu jako aktivní čas. Přitom aktivita nízké intenzity představuje 100 až 1951 bodů za minutu a více než 1951 bodů znamená střední až silnou aktivitu.

Účastníci strávili přibližně 57 % bdělého stavu sezením nebo nízkou až silnou intenzitou pohybu. Přerušení sezení v průměru trvalo necelých pět minut a v bodech akcelerometru bylo vyjádřeno 514 body za minutu. Měření tedy ukázalo, že přerušované sezení zmenšuje objem pasu a snižuje hladinu triglyceridů. Co jsou vlastně triglyceridy? V lidském těle představují zásobárnu tuků a také fungují jako tepelný izolátor.

Část těchto látek proudí krevním oběhem a organismus je využívá pro funkci svalů, zbylá část je uložena v tukové tkáni. Triglyceridy jsou součástí rostlinných a živočišných tuků a jejich zvýšené hodnoty souvisejí s rizikem kardiovaskulárních chorob. Takže už jen obyčejným přerušovaným sezením můžete jejich hladinu snížit a prospět svému zdraví.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 2. 2024

Berani, dnes v noci by vás mohly trápit temné, depresivní sny, které se pravděpodobně budou střídat s hloupými, které vás rozesmějí nahlas. Ráno byste se mohli probudit zcela zmatení z těchto představ a mohli byste mít tendenci je odmítat. Nedělejte to. Vaše sny se vám snaží něco sdělit o vás samotných. Zažili jste v poslední době své emocionální vzestupy a pády? Střídavě jste se nad něčím smáli a plakali? Zamyslete se nad tím!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.