Výživový poradce: 10 tipů, jak poznáte, že je pro vás ten pravý
Na výživu dnes existuje spousta "specialistů". Jenže ne každý umí opravdu dobře poradit. Zdroj: Thinkstock
Člověka hlásajícího, že se živí výživovým poradenstvím, najdeme téměř na každém rohu. Jak však najít toho správného a co by měl umět? Zeptali jsme se odborníků.
Odbornost výživových poradců a specialistů závisí nejen na škole, nebo kurzu, který již ukončili. V této oblasti jdou věda a výzkum stále kupředu. „Základním předpokladem odbornosti už rekvalifikovaného výživového specialisty nebo studovaného nutričního specialisty by mělo být jeho další průběžné vzdělávání. Nejlépe založené na nejnovějších lékařských a vědeckých poznatcích,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Nývlt, ředitel Akademie Světa zdraví, ve které musejí budoucí specialisté nejdříve projít kreditovým systémem o 20 školeních. Podle odborníka pouze kvalitní a kontinuální vzdělávání umožní, že poradce nesklouzne při práci s klientem k doporučování obecných, nefunkčních nebo až nebezpečných rad či k prodeji přípravků slibujících za obrovské sumy peněz takřka zázračné účinky.
10 tipů pro první návštěvu u kvalitního výživového specialisty
1. Pravidlo číslo jedna: specialista na výživu není prodejce doplňků stravy. Správně zvolené doplňky stravy mohou při hubnutí pomoci a ulehčit snahu o redukci váhy, nicméně ta by rozhodně neměla být postavena pouze na preparátech.
2. Adekvátní vzdělání z oboru. Jak už bylo řečeno, odborník na výživu by měl být schopný prokazatelně doložit své vzdělání a absolvované kurzy. Ptejte se ho na to.
3. Poradce pro výživu vypadá zdravě a je štíhlý. Rozhodně by neměl bojovat s vlastní nadváhou – jak by vám pak měl radit s tou vaší?
4. Bude se vás nejdříve hodně ptát. Měly by ho zajímat informace o vašich návycích, zdravotním stavu, rodinné anamnéze, vašich cílech. Pokud má podezření na onemocnění, doporučí vám návštěvu odborného lékaře.
5. Změří a zváží si vás, zjistí biometrické údaje a vysvětlí vám, co naměřené hodnoty znamenají (například podíl tuku, svaloviny a kostí ve vašem těle, podíl vnitřního tuku, zda jste dostatečně hydratovaní).
6. Se všemi získanými údaji pracuje a až na jejich základě navrhuje doporučení.
7. Výživový plán včetně jídelníčku vám připraví na míru, doporučí vhodné kombinace potravin a jejich množství, časové rozestupy mezi jídlem.
8. V jídelníčku od něj budou zastoupeny bílkoviny, tuky i sacharidy. Nebude řešit jen kalorickou hodnotu jídel, ale jejich celkovou skladbu.
9. Vaše nové stravování založí na přirozených, celých potravinách. Ne na prášcích, gelech nebo koktejlech, které prodává.
10. Vyžaduje od vás aktivní spolupráci. Doporučí vám nejen jídlo, ale i pohyb.
S výživovým specialistou nesmíte hladovět
Po první návštěvě u specialisty zpravidla následují další. Při nich by měl výživový poradce zjišťovat, zda nemáte hlad, kolik a jestli hubnete nebo přibíráte tuky a svalovou hmotu, jak se s novou skladbou potravin cítíte, a podle toho dále upravovat jídelníček. Rozhodně by neměl ani na začátku ani v budoucnu podporovat skokové změny vaší hmotnosti, po nichž nejvíce hrozí jo-jo efekt, ani příliš odhadovat, kolik zhubnete nebo přiberete v určitém časovém horizontu. Hubnutí závisí na řadě faktorů a praví odborníci neslibují něco, co nemohou dokázat.