6. prosince 2015 04:20
Lucie PrůchováMaminčin mazlíček. Máte ho za manžela či přítele?!
Žít s mužem označeným výstražnou nálepkou Maminčin mazlíček je úkol hodný opravdu jen těch nejsilnějších žen. Možná ho máte doma a říkáte si: Ach ne, já už to nevydržím. Měla byste ovšem vzít v potaz, že partner za to tak docela nemůže, je prostě jen výsledkem nevhodné a nerozumné výchovy.
Jeho maminka je nepochybně svědomitá matka, ale až příliš. Maminčini mazlíčci či, chcete-li, mamánci, bývají vychováváni matkami osamělými a nešťastnými, anebo se narodili matkám už starším, po čtyřicátém roce věku. A protože přehnaně pečující matička nedokáže postřehnout hranici, kdy je z chlapce dospělý muž, chová se k němu stále jako k batoleti a pokračuje v dojemné péči, kterou mamánek většinou bez protestů přijímá.
Život ve třech
Maminčin mazlíček bývá jedináček vyrůstající bez otce. Odmala slýchá od matky prohlášení typu: Jsi můj jediný důvod žít, moje opora, co bych si bez tebe počala? S postupujícím věkem obou, kdy se z malého chlapce stává mladý muž, dostávají matčiny řeči čím dál patrnější pachuť citového vydírání: Když mi odejdeš, co se mnou jen bude?! Případně: Nenechávej mě samotnou, to mi nemůžeš udělat! A tak je mladík pochopitelně rozpolcený. Má rád matku i přítelkyni, ale vzhledem k tomu, že matka na něm nezdravě visí, neví si rady. Pokud sebere veškerou odvahu a pokusí se vést normální život po boku své vyvolené, musí být tato žena dostatečně silná na to, aby zvládla život ve třech – i s hrozivým stínem manželovy matky.
Lepší už to nebude
Připravili jsme několik užitečných rad pro statečné ženy, které mají maminčina mazlíčka po boku a jsou rozhodnuté nevzdávat to. Tchyně vám bude chtít vždy a ve všem konkurovat, bude s vámi soupeřit a nikdy si to nedá vymluvit, a tak se vyzbrojte nadlidským sebeovládáním a ocelovou nervovou soustavou. První rada tudíž zní: Berte věci tak, jak jsou. Máte doma mamánka, tygra z něho neuděláte. Navždy bude takový, nezměníte to, můžete se pokusit jen o drobné, dílčí změny. Pokud se vám nějaká taková povede, pochvalte se za ni.
Maminka pojede příště
Rada číslo dvě: Partnerovi se neposmívejte, výraz mamánek před ním nepoužívejte, byla by to rána pod pás. Pokud se vám něco nelíbí a nechcete o tom mlčet, řekněte to jasně, bez emocí. Povězte například: „Nemyslím si, že je dobrý nápad, aby s námi jela tvá matka zase už v neděli na výlet. Pro změnu bychom mohli jet jen sami dva. Uděláme si hezký den ve dvou, co myslíš? Už dlouho jsme nebyli nikde jen sami dva. A maminku vezmeme příště.“ Na řadě je rada číslo tři: Řekne-li partner něco nevhodného, zachovejte klid. Určitě brzy zase uslyšíte něco jako: Maminka dává do bramboračky daleko víc hub. Anebo: Tuhle blůzku si nekupuj, má velký výstřih, to se mamince nebude líbit. Zatněte zuby a dělejte, že jste nic neslyšela. Je to lepší než neustálé hádky.
Chvalte a chvalte
A máme tady v pořadí už čtvrtou radu: Chvalte partnera za každou maličkost, potěší jej to a bude motivovat k dalšímu pokroku. Pozval vás na večeři do restaurace a nevyslyšel nářky maminky, že by chtěla jít s vámi? Pochvalte ho za krásný večer ve dvou. Odvezl vás v dešti z práce domů, i když ho maminka bombardovala telefonáty, že potřebuje nejpozději ihned spravit mixér? Uznale to oceňte. A poslední rada: Pokud ho máte ráda, nevzdávejte to. Zhluboka dýchejte, bude líp. I když asi ne o mnoho.
-em-