7 nejzdravějších a nejvýživnějších semínek na světě

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou semínka různých rostlin tak zdravá a propagovaná? Možná jste došli k logickému závěru – semena totiž obsahují vše, co dá další rostlině život. Proto jsou tolik bohatá na vitamíny, minerály, bílkoviny a některé enzymy.

Díky konzumaci semínek v jejich surové podobě tak můžete získat celou řadu významných látek.

Která jsou ovšem nejvýživnější? O některých z nich jste už asi četli mnohokrát. Ale jsou mezi nimi i taková, která vás určitě překvapí!

1. Semínka z granátového jablka

Tato semena jsou doslova nabitá antioxidanty a vitamínem C. Obsahují také polyfenoly, působící coby antioxidanty, a draslík, který mj. snižuje krevní tlak a ovlivňuje hospodaření s tekutinami v našem organismu. Mají nízkou kalorickou hodnotu a jsou tak skvělým pomocníkem v boji s nadbytečnými kilogramy. Šťáva z granátových semínek může pomoci zvýšit hladinu kyslíku v krvi. Další předností těchto oblíbených semínek je, že mohou zabránit srážení krve a při pravidelné konzumaci granátových semínek se vám zlepší krevní oběh.

2. Dýňová semínka

Jedním z pro nás nepostradatelných minerálů je také železo. Doplňovat ho můžete úplně jednoduše – jezte dýňová semínka. Díky vysokému obsahu tohoto minerálu budete mít zdravější krev a zároveň více energie. Dýňová semínka nabízejí i zajímavé množství proteinů. Pokud trpíte nedostatkem vitamínů skupiny B, tato semena vám pomohou doplnit následující z nich: niacin (B3), riboflavin (B2), folát (B9) a thiamin (B1). Dále obsahují L-tryptofan, který působí proti depresím. Podporuje totiž dobrou náladu.

3. Konopná semínka

Jestliže toužíte po zpevnění svalů, jsou konopná semínka tou správnou volbou. Nabízejí totiž kombinaci bílkovin a esenciálních aminokyselin. Obsahují snad všechny esenciální aminokyseliny a dále také fytonutrienty, které dokážou naše tělo chránit proti volným radikálům, onemocněním srdce a zpomalují stárnutí všech buněk. Konopná semínka jsou proto velmi prospěšná jak vašim orgánům, tak i kůži, buňkám, tkáním a dokonce krvi.

4. Chia semínka

Potřebujete podpořit kvalitu vašich kostí? V tom případě mohou pomoci právě chia semínka, která obsahují velké množství vápníku. Je třeba ale pravidelně konzumovat celou hrstku těchto semínek. Ve srovnání s fazolkami obsahují více bílkovin, mají více železa než špenát a více antioxidantů než borůvky. Když bychom v tomto porovnávání pokračovali, můžeme ještě zmínit, že chia semínka nabízejí více vitamínu C než pomeranče, a dokonce i více omega-3 mastných kyselin než ryby. A aby toho nebylo málo, nechybí v nich ani hořčík a vláknina.

5. Kmín

Benefity kmínu jsou jeho antiseptické vlastnosti, ničí tedy choroboplodné zárodky, a vysoký obsah železa a vápníku. Díky tomu je prospěšný těhotným i kojícím ženám, protože zvyšuje vyměšování mléčných žláz a ženám se pak lépe tvoří mateřské mléko. Dále podporuje trávení, hubnutí a správnou funkci jater. Může také pomáhat léčit nachlazení a bolest v krku. Navíc je kmín prospěšný i ledvinám a přispívá ke zlepšení imunity.

6. Sezamová semínka

Jaká semena jsou ideální pro udržení vašeho srdce ve skvělé kondici? Samozřejmě sezamová a to díky omega-6 mastným kyselinám (hlavně kyselině linolové), které snižují hladinu špatného cholesterolu. Sezamová semínka současně našemu organismu poskytují vlákninu, zinek, vitamín B1, fosfor, železo, hořčík a vápník.

7. Lněná semínka

Tato semínka jsou důležitá proto, že obsahují mj. i protirakovinné látky a protizánětlivé sloučeniny. Skvěle působí na činnost střev, která jsou centrem imunity, a napomáhají při problémech se zácpou, nebo naopak tlumí průjem. A jak lněná semínka nejlépe využít? Abyste z nich získali maximum, je důležité je nejdříve lehce podrtit. A pak si s nimi můžete posypat třeba salát.

Foto: iStock

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.